Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Türkiye’de neden? hayat bu kadar ucuz!

Ramazan KANGAL

19 Ağustos 2017, 00:54

Ramazan KANGAL

Türkiye’de neden? hayat bu kadar ucuz!

Yazımızın bu günkü konusu “Türkiye’de neden hayat bu kadar ucuz?!” bu cümledeki sorunun Türkiye’de yaşayanlar tarafından sık sık , (başına bir dert-sıkıntı gelen kişi veya kişilerce yetkililere yöneltildiği, başlarına benzer sorunlar gelen, benzer dertler açılanlar tarafından çok sık dile getirilip konuşulduğu bilinen bir gerçektir.

Türkiye’ye yaşamak çok zor, neden diyeceksiniz, ortak yaşamı düzenleyen yasa, yönetmelik, uygulamalar (Kısaca mevzuat) çıkartılmasına rağmen, bir çoğunun ortak yaşam alanları içinde o ortak alanı kullananlarca, bir çok kez ihlal (çiğnenip) uygulanmamakta olduğunu görmekte ve tanıklık etmekteyiz.

Bu nedenle bir çok kişi, nasıl olsa bana (bize) bir şey olmaz diye ortak yaşamın kurallarını hiçe saymaktadır. Hatta kurallar gücü yeten (Muktedir) tarafından, kendi lehine (Yasalar ve mevzuat çiğnenerek) ihlallerle, her tarafta kullanılabilmektedir.

Trafikle ilgili birkaç defa daha benzer şeyler yazmıştık. Tafik işaretlerine ve kurallarına birçok kimse (hemen hemen birbirlerine bakarak hiç kimse) uymamaktadır. Uyulmayan kurallar neden konur bilmem?! Kurallara uymayanları caydırmak içinde hiçbir kontrol mekanizması bulunmamaktadır.

Kurallara uymayanlar uyarılsın veya en azından eğitilsin amaçlı, birilerini-birilerine şikayet edecek olursanız, şikayet yerine hiçbir görevli gelmez veya geldiğinde ise şikayetçi dışında, muhatap kimse bulamazlar. Şikayete konu olan kişiler, bir bahane ile çoktan olay yerini terk ederler veya etmişlerdir bile...

Eğer, şikayetleriniz yazılı yapılır ve uzun süreli takibe konu olursa da yetkili kurumlar, ya yanıt vermez, ya da konuyla hiç ilgisi olmayan bir yanıt verirler... Yani "geçiştirmek sözü"nün burada yeridir.

Süleymanpaşa İlçesi, 100. Yıl Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesinde bulunan kreşler için,  2 (İki) yıla yaklaşan çalışmalarım oldu. En sonunda ilgili-sorumlu Belediye yaya geçidine ve okul geçidine gerekli levhaları koyarken, ayrıca hız sınırını gösteren levhalar konuldu.

Okul geçitleri bulunan yerlerde, geçiş önceliği yayalara ait ancak maalesef, uygulamada bu kural böyle olmuyor. Bahsettiğim yere gidin bakın, 30 km hız sınırına uyuyor ve yaya geçidinde, yayanın öncelik hakkını veriyorlar mı?

Başta kamu araç sürücüleri, ne hıza ne de yayanın hakkına bakmıyor! Bu tür kamu araç sürücüleri, kamuda çalışmaları nedeni ile kendilerinin öncelikli sayıyor, kuralı kendi çıkarlarına göre uyguluyorlar. Trafik işini vb. düzenleyiciler, dönüş-sürüş kurallarına uymaz ve uygulamazsa, varın diğer sürücülerin bu durumu gördüklerindeki uygulamalarını ve RUHİ durumlarını düşünün...

Yukarda da, sözünü ettiğimiz, Uğur Mumcu Caddesinde bulunan kreşlerin önünde hız ve trafik kullarına uyulmadığını ve gerekli tedbirlerin alınması için bir çok kez dilekçe verdim. Verilen dilekçelerden sonra da hiçbir uygulama yapılmadı, değişen bir şey yok...

Türkiye’de yaşam ucuz, burada bir çocuğumuz bir kazaya neden olur, kazaya karışarak zarar görür ise veryansın ederler, birkaç kişi hakkında işlem yapılır, daha sonra hiçbir şey olmamış gibi hiçbir tedbir almadan hayat devam eder. (mi?)

Böyle gitmeli mi? Düzeltilmeli mi? Baştan beri söylediklerimiz ve yazdıklarımız HAK GASPI olmuyor mu? Birilerinin GÖREV ALANINA girmiyor mu?

Bu haber 1183 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu