Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Kullanılmayan veya kayıp olan hurda araçlardan kurtulabilirsiniz.

Ramazan KANGAL

29 Mayıs 2017, 13:03

Ramazan KANGAL

Kullanılmayan veya kayıp olan hurda araçlardan kurtulabilirsiniz

           7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27.05.2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

            Kanun hurdaya ayrılmış veya trafikte kayıtlı olmasına rağmen sahibinde bulunmayan araçların trafikten silinmesi için kayıtlardan silinmesi için kolaylık getirilmiştir. Bu kolaylıkla;

            a) Halen mevcut olmayan araçların durumu;
            Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle motorlu taşıt vasfını kaybetmiş olan taşıtların hurdaya ayırabilmeniz için ise

1-Model yılının 2005 yılı ve daha eski olması
2- Bu durumlarının kanaat verici belgelerle tevsik edilmesi veya ilgili trafik tescil kuruluşu nezdinde adlarına kayıtlı olanlar tarafından yazılı bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Yukarıdaki hususları yerine getiren araç sahipleri ise bu taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergilerinin 1/4’ünün 31/12/2018 tarihine kadar ödenmesi şartıyla, kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçilir ve ödemeyi müteakip trafik tescil kayıtları silinir.

          b) Halen kullanılmayan mevcut araçlar;
          1- Modelinin 1997 yılı veya daha eski olması
          2- Kayıtlı ve tescilli olması gerekmekte
          3- 31/12/2018 tarihine kadar İl Özel İdarelerine, Büyükşehir Belediyeleri  bedelsiz teslim edilmesi veya  Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüklerine 26/9/2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 21 inci maddesinin (4) numaralı fıkrasında düzenlenen uygulama çerçevesinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki hususları yerine getirenlere ait  hurdaya çıkarılan taşıta ilişkin olarak 31/12/2018 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31/12/2016 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları terkin edilerek, ilgili trafik sicilinde adınıza kayıtlı bulunan aracın kayıt ve tescili silinmiş olur.
         Bu yasadan yararlanarak araçlarını trafikten silinmesi sadece eski borçlarından kurtulması ile birlikte gelecek doğacak borçlardan da kurtulacaklar.

Yaşar Ramadan Kangal
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
yramadan@ramazankangal.com


Bu haber 1464 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu