Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Ekonomide son yaşananlar...

Ramazan KANGAL

06 Mayıs 2017, 15:52

Ramazan KANGAL

Ekonomide son yaşananlar...

     Ekonomik durgunluk sebebi ile  2016 yılından beri hükümet tarafından bir çok önlem alındı, ancak 2016 yılında başlanan önlemlere rağmen aynı sıkıntılar 2017 yılında da giderek artış göstermektedir.

     Esnaf şu anda sefta yapmadan işyerini kapatmakta, işlerinin iyi olmaması sebebi ile esnaf ödemelerini yapmakta çok sıkıntılı, hükümet bunu aşmak için, 6736 sayılı kanun ile devlete olan borçların yapılandırmaların süresini uzattı, esnafın çalıştırdıkları işçilerin Aralık 2016 , Ocak, Şubat 2017 aylarının primlerini 9 ay uzattı, ayrıca Kosgeb aracılığı ile  bir yıl ödemesiz 3 yıl vadeli sıfır faiz kredi verildi, ancak bir çok esnaf bu krediyi kullanamıyor, çünkü bir çok esnafın vergi sigorta borcu var, yine sicil kayıtları bozuk olduğu için bankalardan kosgeb kredisini kullanamadı.

      Hükümet, kamuoyunda sicil affı olarak adlandırılan kanun gereğince  Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından 6 ay içinde kayıtlardan silinecek, ancak bankalar sicilin silinmesine uyup uymamakta serbest bu nedenle bu konuda esnaf sıkıntılı.

      Kredi garanti fonun desteği ile kobilere 150.000,-Tl kredi kullandırılmaya başlandı, ancak bu krediyi kullanmakta da sicil affı kobilerin önüne engel oluışturmaktadır.

      Ekonominin düzelmesi için hükümet, yeni bir hamle başladı, 6736 sayılı yapılandırma kanunu ile yapılandırma kapsamı dışında kalan borçların 31.03.2017 tarihine kadar olan borçların yapılandırılması için hazırlanan yasa taslağı TBMM’sine gönderildi, yine  Esnafın elini rahatlatacak yeni bir hamle daha geldi. ‘Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri’ 600 bin esnafa 10 milyar lira kredi kullandıracak. 150 bin lira limitli kredide, faizin yarısı devletten. Üstelik KOSGEB desteği alana da kredi var.  Bu hamlenin başlıkları ise;

İŞTE YENİ DÜZENLEMELER
- 2.5 milyon esnafa bir kredi desteği daha getiriliyor.
- Terör mağduru çiftçinin borcu ertelendi. İstanbullu'nun 130 yıllık mülkiyet sorunu çözülüyor.
- Futbol kulüpleri borçlarını ikişer aylık dönemde 36 taksitle ödeyebilecek.
- Kamu eserlerinden ücretsiz yararlanılacak.
- Elektrik lisansını iptal edene teminatı verilecek.
- 1.5 milyon dolarlık gayrimenkul yatırım fonu alana vatandaşlık verilecek.
- Hurdaya çıkan aracın borcu siliniyor.

      Son hamle ile umarım esnaf ve kobiler biraz daha rahatlar ve ekonominin yavaş yavaş canlanmasına neden olur, ancak şu anda turizm firmaları ekonomik belirsizlik sebebi ile tur satışları durma noktasına gelmiş, bazı gazetelerde yer alan emeklilere ucuz tatil olanağı hükümet tarafından sağlanması halinde ömürlerinin son günlerinde tatil yapma olanağı bulacaklar, ayrıca turizm firmalarında ki durgunluk yerini canlılığa neden olacaktır.

Yaşar Ramadan Kangal
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

yramadan@ramazankangal.com

Bu haber 1290 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu