Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Yeni Torba Yasasından Öne Çıkanlar...

Ramazan KANGAL

22 Ocak 2017, 18:56

Ramazan KANGAL

Yeni Torba Yasasından Öne Çıkanlar...

6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunun ilk taksit ödemesi vergilerde 30.11.2016, sosyal güvenlik kurumu borçlarında ödeme süresi ise 02.01.2017 tarihinde sona erdi.

Ancak gerek vergi ödemesinde gerekse de SGK ödemelerinde sistem arızası sebebi ile  bir çok kişi yapılandırma taksitlerni ödeyemediler.

6736 sayılı kanunun çıkarılması sırasında, taksit ödemelerinin ilk iki taksidini zamanında ödenmemesi halinde 6736 sayılı kanun ile yapılandırılan borçların yapılandırmaları bozulmasını ön görmüştür. Bir çok vatandaş  ilk taksitlerini süresinde sistem sorunu sebebi ile ödemelerini yapamadılar. İlk taksitlerini ödeyemeyenlere 6770 sayılı torba yasa ile yeni bir imkan tanındı.

Bu imkana göre, kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden olan tutarları ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar geçen süre içinde geç ödeme zammıyla 2017 yılı mayıs ayı sonuna kadar ödeyebilecek.

Kanun kapsamında 2017 yılının ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme süreleri, taksit ödeme sürelerinin bitim tarihinden itibaren 4'er ay ötelenecek.

Mücbir sebep halini sonlandıran ancak mücbir sebep ilanı nedeniyle verilemeyen beyanname ve bildirimlerin, fıkrada öngörülen sürede veremeyen mükellefler söz konusu beyanname ve bildirimlerini 30 Nisan 2017 tarihine kadar verebilecek; tahakkuk eden vergileri, yeni düzenleme hükümlerine göre ödeyebilecekler. Kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçenekleri tercih edilerek yapılandırılan alacakların tamamının ilk taksit ödeme süresinde ödenmesi halinde indirim uygulanacak. Yine kanun kapsamında peşin ödeme seçeneğini tercih eden ancak yapılandırılan tutarları süresinde ödemeyerek kanundan yararlanma hakkını kaybedenler, idareye yazılı başvuru yapması halinde ilgili katsayı uygulanarak borçlarını taksitlendirebilecek.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce peşin ödeme seçeneğini tercih eden ancak yapılandırılan tutarın tamamını kanun hükümlerine göre indirim uygulamaksızın ödeyenler 31 Aralık 2017'ye kadar yazılı talep etmeleri durumunda fazla ödenen tutarlarla ilgili iade alabilecekler.

6770 sayılı yasa ile borçları sebebi ile kredi alamayan esnaflara sicil affı getirdi. Bu affa göre , Yasa ile birlikte kullanmış oldukları krediler ile ilgili olarak sicil affı kapsamında hukuki veya cezai bir işlemler sorumlu olmayacaklar. Nasılki ödenmeyen borçlara banka faiz işletiyorsa, bankalara da bu konuda herhangi bir ceza kesilmeyecek.

Sicil affı, yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiren bir yasa. Bu sadece işletmeler, sadece sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım.

Bunların yanında özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanların 6 ay içerisinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini/senetlerini ödedikleri halde kara listeden 5 yıldan önce çıkamıyorlardı. Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılandıranlar bu haktan faydalanacaklar.

Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünülmektedir.

6770 sayılı torba yasa ile 2016 yılında işçi çalıştıranlara asgari ücretten kaynaklanan artış için kişi başına 100,- Tl olarak verilmekte olan destek, 2017 yılında da aynen devam edilecektir.

Yaşar Ramadan Kangal
SMMM
yramadan@ramazankangal.com


Bu haber 1510 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu