Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Bağkur sigortalısına prim yapılandırma kazığı,

Ramazan KANGAL

29 Eylül 2016, 02:47

Ramazan KANGAL

Bağkur sigortalısına prim yapılandırma kazığı,

6736 Sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırması yasası ile sosyal güvenlik kurumuna borcu olan sigortalıların ve işverenlerin 30.06.2016 tarihine kadar olan borçlarının yapılandırmasına olanak sağlandı.

      İşverenlerin prim ve ceza borçları için yıl sınırlaması olmaksızın borçları yeniden yapılandırılacak, cezalar ile gecikme zamlarında indirime gidilecek, ancak bağ kur sigortalısı için durum hiçte iç açıcı değil, çünkü bağ kur sigortalısının prim borçlarının yapılandırılması Mayıs 2015 ayından başlamakta daha eski prim borçları ise yapılandırma kapsamı dışında kalmıştır. Bağ kur sigortalısı Mayıs 2015-Haziran 2016 tarihleri arasındaki prim borçlarını yapılandırabilecektir.

      Bağ kur sigortalısı için 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunu ile dağ fare doğurmuştur. Bağ kur sigortalısının Mayıs 2015 tarihinden önceki borçlarının yasal olarak sosyal güvenlik kurumunca resen silinmesi sebebi ile bağ kur sigortalısının zaten bu tarihten önce prim borcu bulunmamaktadır. Ancak, bağ kur sigortalısının mayıs 2015 öncesi aylara ait primleri yok sayılmamaktadır. Bu süreleri bağ kur sigortalısı istediği anda yeniden borçlanarak satın alabilir, ancak satın alınan günler, satın alınması için müracaat edildiği aya ait prim tutarlarına göre borçlandırılmakta, çıkan prim borçları da 3 ay için peşin olarak ödemek zorundadır. Borçlanma yapılan günlere ait primler süresinde ödenmez ise tekrar silinmektedir.

         6736 Sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırması kanunu çıkartılırken bağ kur sigortalıların Mayıs 2015 ayından önceki primlerinin yapılandırılması gündeme alınmamıştır. Bağ kur sigortalısına büyük haksızlık yapılmıştır.

         Bu haksızlık umarım yasa yapıcılar tarafından da fark edilir, yeni yasama döneminde gerekli düzenleme yapılır.

Yaşar Ramadan Kangal
SMMM


Bu haber 1799 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu