Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Muhasebeci ne iş yapar bilir mi siniz ? (!) FİKRİ Olan Yanıtlasın...

Ramazan KANGAL

28 Haziran 2016, 22:15

Ramazan KANGAL

Muhasebeci ne iş yapar bilir mi siniz ? (!)  FİKRİ Olan Yanıtlasın...

     Günümüzde, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri işlerini yaptırmak için bir mali müşavire gider, mali müşavir ile hangi işlerini yapacağını sormaz, sadece ne kadar ücret isteyeceğini sorar.

     Mali müşavirin yasal olarak alması gereken bir ücret vardır. Bu ücret asgari ücret olup, işverenin hangi işleri kendisinden isteyeceğini söyleyerek, ne ücret ödeyeceğini sormaz. Sadece alması gereken asgari ücretin altında olmamak koşuluyla, ne kadar ücret alacağı konuşulur. İş en az ücret isteyene verilir. Arifeye ve TARİFEYE göre bu böyle olmalıdır. (?!)

     Mali müşavirin, yasal olarak aldığı ücretin makbuzunu peşinen kesmesi gerekir. Asgari ücret üzerinden makbuzu peşinen keserek, (tahakkuk eden ve tahsil edilmiş gözüken) katma değer vergisi ile stopaj vergisini (cepten) ödemek zorunda kalır.

     Gelelim yaptığı işlere,  vergi dairesine/dairelerine verilecek tüm beyanlar, sosyal güvenlik kurumuna verilecek tüm beyanlar, iş kura verilecek tüm beyanlar, Türkiye istatistik kurumuna verilecek istatistik beyanları. (İmalat sektöründe olup ta yıllık işletme cetvelleri verilmesi gibi.)

      Bu (İŞİ) işlemleri işveren bilmez, sadece size ücret veriyoruz, bunları siz yapmak zorundasınız denir. Bu iş ve işlemlerin MUHASEBE ile ilişkisi, kayıtların tutulmasıdır. İŞ TAKİBİ ve işin hizmet yoluyla icrası, ifası ayrı şeylerdir. Alınan ücret zaten asgari ücret olup, bu ücrette sadece muhasebe kayıt hizmetlerini yürütmek amacı ile talep edilmektedir.

      Mali müşavirin yaptığı, yukarıda saydığım hizmetlerin aksaması veya hatalı yapılması sebebi ile kesilen cezaları düşünülürse bu meslek yapılmaz. Çünkü özellikle sosyal güvenlik kurumu cezaları oldukça yüksektir. İşverenin çalıştırdığı işçinin aldığı istirahat raporunun, (sosyal güvenlik kurumu sisteminde) raporun bitiminden 3 gün içinde, SGK sistemine girilmesi gerekmektedir. Eğer girilmez ise asgari ücretin % 50’si oranında idari para cezası uygulanmaktadır.

     Raporlu işçi, RAPORU işverene verirse iş kolay. Ya vermez, işverenin haberi olmaz ise, işte o zaman yandınız, ceza cepte, istersen itiraz et. Kurumun verdiği yanıt şöyle olmaktadır. İşverenin (Yani muhasebeci yahut muhasebecilerinin) her gün sistemi kontrol etmesi gerektiğidir.

     Bu işleme, TÜRMOB itirazı ile TBMM'den başka, kimse çare bulamaz. Cezaya katlanılır. Kâr sahibi devlet olur. Ceza sonucu değiştirir devlet lehine. Zararlı SMMM'dir.

     Yeni hazırlanan torba yasa ile de, muhtasar beyannamesi ile birlikte aylık sigorta hizmet bildirgesi birleştirilmektedir. Yeni uygulama başladığında aylık hizmet bildirgesi ile birlikte, muhtasar beyannamenin birleşmesi sonucu, mali müşavirinde sorumluluğu artacaktır. Artan bu sorumluluktan dolayı, hatalı beyan sebebi ile kesilecek idari para cezasından (müteselsilen) sorumlu olacaktır.

     Bu arada bu sözü edilen hizmetleri sürdürmek için sosyal güvenlik kurumu mevzuatına iyi hakim olmakda gerekecektir. SMMM'nin gelir hanesinden (-) götüren uygulama, (+) getiri konusunda, düzenleme dönem içinde olduğundan, bu değişikliğin, bu döneme (+) getirisi olamayacaktır.

     Değişen yasalar ile getirilen ve uyulması istenen yeni uygulamalar nedeni ile mali müşavirler aldıkları para ile bu işleri yapmak zorunda bırakılmaktadır. Kaldı ki (-) eksilme sadece bununla sınırlı da değil, mali müşavirin kullandığı bilgisayar programına, her ay değişiklik (güncelleme) yapılamamaktadır.

     Yapılan bu değişikliklerin (güncellenmesi) bilgisayar yazılımcıları tarafından  yapılmalıdır, bu hizmette (beleş-bedava değil), ücretsiz hiç değildir. Satın aldığı program için her yıl ayrıca güncelleme (Seansları) için, programa ücret ödenmektedir.

     Acaba, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir bu angarya işlerden, NASIL kurtarılacak veya angarya iş yapmamayı öğrenecek/öğretilecek midir?

     Yahut bunları destekleyen, yasal dayanaklar ve düzenlemeler ne zaman yapılacaktır, bilen var mı?

Bu haber 1769 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu