Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Karşılıksız çeke hapis cezası...

Ramazan KANGAL

25 Haziran 2016, 23:39

Ramazan KANGAL

Karşılıksız çeke hapis cezası...

       Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntı sebebi ile piyasada dolaşan çeklerde karşılıksız çıkan çeklerde büyük artış oldu.

        Karşılıksız çekler için düşünülen çözüm 2012 yılı öncesi olduğu gibi hapisle çözmek. Ancak, günümüzde çek tanzim etmek suretiyle karşılıksız çekten hapis cezası verilmesi ve çek keşide edenin hapis yatmasının çözüm olmıyacağı kanısındayım.

         Çek keşide eden kişi veya kişiler çeki ödeyemeleri nedeni ile hapis cezası ile cezalandırılması sonucu, cezaevinde yatan kişi nasıl o çeki ödeyecektir bilinmemektedir. (?)

         Cezaevinde yatan kişi çalışmıyacağı için veya işletmesi kapanacağı için keşide ettiği ve ödeyemediği çekli borcunu kapatması  mümkün değildir. Kaldı ki karşılıksız çek sebebi ile cezaevine giren çek keşideci cezasını hapis yatarak ödediğinden artık çeki ödemeyeceği de kesindir. Bu nedenle de cezaevi yaptırımının çek sahibi için herhangi bir faydası olmayacaktır. Zararı olacaktır.

          Çeki alan kişi veya kuruluşların da tahsil edemediği çeklerden dolayı, madur olup borçlarını ödeme olanağını bulamayacaklardır. Bu durumda çek mağduru olan kişiler ödeyemedikleri çekleri sebebi ile cezaevine girme olasılıkları artacak  ve zincir uzayıp gidecektir.

          Çek keşide etmenin ve çek alacaklısının mağdur olmamasının orta yolu çek keşide edenin hapise atılmasının bir çözüm, olmadığı geçmiş dönemlerdeki sonuçlardan bellidir. Zaten dolu olan cezaevlerine binlerce kişi ekonomik suçtan dolayı cezaevine girmiş olacak, bunların birde cezaevi maliyeti sorunu çıkacaktır.

          Çek keşide edenlerin çek keşide etmeleri ve çeklerinin karşılıksız çıkması nedeni ile hapse konulmaları yerine, bankaların çek verdikleri mudilerine sigorta yaparak önlem alabilme olanağı vardır.  Bankalar, hali hazırda durgun olan piyasaların canlanmasına yardımcı olacak, ÇEK TEMİNATI veya TAZMİNATI ödemeleriyle, piyasalara canlılık sağlamalarına, hükümein MERKEZ BANKASI  kredi desteği ile yardımcı olmaları beklenmektedir.

           Daha önceki yazılarımda da belirtiğim üzere Rusya krizi, Suriye krizi, vb krizleri ortadan kaldırmaya çalışmak hükümetin işidir.

           Eğer hükümet komşularımız ile sorunları çözmeyi başarır ise ekonomi canlanacak, çek keşide etmekteki sorunlarda kendiliğinden ortadan kalkacaktır.


Yaşar Ramadan Kangal
SMMM

Bu haber 1606 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu