Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Ne İSTİYOR?

Ramazan KANGAL

14 Haziran 2016, 13:01

Ramazan KANGAL

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Ne İSTİYOR?

15/8/2009 tarihli ve 27320 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile  Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmeliğin 57 nci maddesi uyarınca oluşturulan Tehlike Sınıfı Belirleme Komisyonunun görüşleri doğrultusunda işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı  10 kişiden az çalışanı (1-9 kişi) olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri de 1 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla tüm iş güvenliği konularında yükümlülük altına girmektedirler.

01.07.2016 tarihi itibarı ile UYGULANACAK, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve ve güvenliği kanununa göre yapılması gerekenler;

1- Risk Değerlendirmesi: Bir(1) veya daha fazla işçi çalıştıran tüm iş yerlerinde yaptırılması zorunlu kılınmıştır.

2- Acil Durum Planı: Bir(1) veya daha fazla işçi çalıştıran tüm iş yerlerinde yaptırılması zorunlu kılınmıştır.

3- İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi: Bir(1) veya daha fazla işçi çalıştıran tüm iş yerlerinde yaptırılması zorunlu kılınmıştır.

10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler.

İşveren ve işveren vekillerinin Eğitimine İlişkin Yönetmelikte belirtilen eğitimi  tamamlayan işveren veya işveren vekilleri, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimine verilen görevleri, 7 ve 8 inci maddelerde belirtilen iş ve işlemler hariç olmak üzere yürütebilir.

Yönetmelik kapsamında, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek isteyen işveren veya işveren vekillerinin İSG-KATİP üzerinden sisteme kaydolmaları zorunludur. İşveren veya işveren vekilinin, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütme yükümlülüğü İSG-KATİP'e kayıt tarihi itibari ile başlar.

İşyeri hekimi; Yalnızca 10 ve daha fazla çalışanı olan, çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir.

Yapılması gereken İş ve eylemler ;   

Çalışanlarınızın işe giriş ve aralıklı sağlık muayene raporları 01.07.2016 ya kadar Sağlık Ocağından 01.07.2016 tarihinden itibaren İşyeri Hekimi tarafından düzenlenecektir.

Çalışanlarınızın iş sağlığı güvenliği eğitim belgeleri İSG Uzmanı tarafından eğitim sonrası çalışanlara verilecektir.

Şunu ifade edeyim, tek kişi çalıştıran işyeri/işyerleri de dahil olmak üzere İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamına girmiş bulunmaktadır.

İş sağlığı kapsamına giren işyerleri 6311 sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği kanunu kapsamına giripte bu kanunda belirtilen kurallara uymayanlara oldukça yüksek para cezası ödemek zorunda kalacaklardır.

Yaşar Ramadan Kangal

SMMM

yramadan@ramazankangal.com

Bu haber 1640 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu