Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Mayıs, Serbest Muhasebeci M. M.'lerin Seçim AYI!

Ramazan KANGAL

21 Mayıs 2016, 16:08

Ramazan KANGAL

Mayıs ayı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin seçim ayı

Türkiye çapında yaklaşık 90000 civarında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir hizmet vermektedir. Bunların bir kısmı bir kuruluşta bağlı olarak çalışmakta, büyük kısmınında kendi adına bürosu bulunmaktadır.

Türkiye çapında bulunan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odalarının Mayıs ayı içinde genel kurulları yapılarak yeni görev yapacak organlarını seçerler. Seçimler SMMM’lerin yoğun iş yükünün bulunduğu aylarda yapılmaktadır.

Vergi mükellefleri SMMM’den günümüzde beklentileri nelerdir? Mükellefler para veriyorum, diye birçok angarya, Muhasebecilikle, Uzak-yakın ilgisi olmayan işerinide gördürmeyi düşünüyor. Bu nedenle de  meslek amacından uzaklaşmış, işverenin emrinde onun her türlü işlemini gören emir eri vazifesini yüklenmiştir!

SMMM, mükellefin her türlü hilesini ört bas eden, denetimlerde yolsuzluklarını örten, iş sağlığı ve iş güvenliği danışmanlığını da yaparken, sadece işyerinin vergisi ile ilgilenmeyip, VERGİ-Sigorta yanında, Finans planlaması dahil işyerinin tün angarya işlerini yapmaya zorlanmaktadır.

SMMM, işyerinin muhasebe hizmetlerinin yanı sıra, vergi dairesine verilecek tüm bildirimleri, sosyal güvenlik kurumunun verilecek tüm bildirimleri, iş kur’a verilecek tüm bildirimleri, belediyelere verilecek tüm bildirimleri, TÜİK’nin saatlerce süren istatistiki bilgilerini, Sanayi siciline kayıtlı olan vergi mükelleflerinin yıllık işletme cetvelleri gibi, ve bu liste uzar gider, bunların aynı aylarda yapılması işi daha da zorlaştırmakta, SMMM’lerin hata yapma riski artmaktadır. Hele bunları atlarsa, İPC’larını (İdari Para Cezalarını) yüklüce ödemek zorunda kalırlar.

SMMM’lerin sık sık değişen yasalar, yeni yeni bildirimler, yeni yeni teşfikler ve karmaşık uygulamalar nedeni ile sık sık başları belaya girmektedir.

SMMM’ler her türlü kanun, yönetmelik, uygulamalarına uymaları istenir ancak, meslek mensuplarının istekleri hiç dinlenmez. Bir meslek mensubunu dinleyin bakalım. İşin zorluklarını, çektikleri sıkıntıları dinleyin de, Oda Organlarına ve Genel Merkeze (TÜRMOB)'a Seçilecek Meslek Mensuplarında bunlara çare-çözüm getiren projeleri var mı? Buna bakın. O halde, bu sorunları içinden gelmelerine rağmen hiçbir çözüm üretilmemelerinin, projelerinin yokluğunu baştan görün. Bizlerin beklentileri, sık sık değişen uygulamalar konusunda bilinçlenmektir. Yeni yürürlüğe giren yasal uygulamalar ve çeşitliliklerinin kamu kurumu niteliğinde olan ODALARIMIZ ve BİRLİĞİMİZİN, Öneri-Önerge-Yönetmelik-Genelge-Özelge vb. mevzuatı bize MESLEK İÇİ EĞİTİMLERİ-seminerleri çoğaltarak İVEDİ haraketlerle çözmesi gerekmektedir.

Ocak ayı itibarı ile başlayan iş yoğunluğu, ancak Haziran ayı sonunda biraz rahatlamaktadır. Daha dinlenme (MOLA) ve (TATİL) aralık verilmeksizin yeni yıl hazırlıkları başlamaktadır.

Acaba kaç meslek mensubu tatil yapabilmekte, yahut TATİL YAPMAK için (işyerinden ayrılınca tatilde) telefonlarını kapatabilmektedir. Hep bunları merak ettim ve edeceğim.

Ben YAPAMAZSAM kimse de yapamaz sananlardan değilim. Fakat, Merak edenlerdenim... Saygılarımla,

Yaşar Ramadan Kangal

SMMM

yramadan@ramazankangal.com

Bu haber 1646 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu