Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Yeni bir torba yasası daha Tbmm PB. Komisyonundan geçti!

Ramazan KANGAL

03 Nisan 2016, 00:41

Ramazan KANGAL

Yeni bir torba yasası daha Tbmm PB. Komisyonundan geçti!

     Ülkemizde torba yasaları artık moda oldu, torba yasa, bir çok farklı yasanın aynı tasarı ile Tbmm’e sunulması ile gerçekleşmektedir.

       Bundan öncede bir çok kanun, torba yasa adı ile yasalaşarak yürürlüğe girdi. Yine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu,  aralarında; "Şanlıurfa'ya 'İstiklal Madalyası' verilmesi, zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır Sur'un yeniden inşaası, 'Kanal İstanbul', 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi, 15 bin polis memuru alınması ve terörizmin finansmanıyla" ilgili konularda düzenlemeler içeren bir "torba kanun" tasarısını daha kabul etti.

      Torba yasanın Tbmm’de görüşülmesi yakında başlıyacak olup, eğer torba yasa Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiği gibi geçer ise bir çok kanunda değişiklikler olacak.

      Son yıllarda kanayan yara haline gelen ve büyük oranlarda zam yapılan trafik sigortalarına yeni düzenlemeler yapılarak, sigorta şirketlerinin trafik sigortalarından alınan sigorta primleri azaltılarak, ödenen tazminatlarda daha şeffaf hesaplama yöntemine gidilecektir.

      Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulamaya konulan Genel Sağlık  Sigortasında yaşanan bazı sorunları ortadan kaldırmak amacı ile 25 yaşına kadar olan sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi düzenlemesine de yer verilmiştir.

        Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden işverenlere sigorta primi desteği verilmesi ön görülmektedir.

        Üzerinde konaklama amaçlı turizm tesisleri yapılmak üzere kamu arazisi tahsis edilen belgeli yatırımcılar ve işletmecilerden, irtifak hakkı tesis edilip edilmediğine veya kullanma izni verilip verilmediğine bakılmaksızın 2016 yılı için tahsil edilmesi gereken kira, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni bedelleri ile hasılat paylarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesisleri tarafından Hazine taşınmazlarının izinsiz kullanımlarından dolayı tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri bir yıl ertelenecektir.

       Yapı ruhsatiyesi veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılara, dönüşüm ve yenileme uygulamalarına muvafakat verilmesi koşuluyla geçici olarak elektrik, su, doğalgaz bağlantısı ve aboneliği yapılacak. Ancak bu yapılara geçici olarak elektrik, su ve doğa gaz bağlantısı yapılması, herhangi bir kazanılmış hak teşkil etmeyecek. Geçici abonelik süresi 5 yılı geçemeyecektir.

      Dur bakalım, bu torba yasadan başka hangi torba yasalar çıkacaktır.
Bekleyelim görelim...

 
Yaşar Ramadan Kangal
SMMM

FIKRA ZAMANI...

Bu haber 2336 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu