Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLER



Nöbetçi Eczaneler

Çiftçi Malları Koruma Başkanlığından Kurtulmak...

Ramazan KANGAL

16 Şubat 2016, 16:43

Ramazan KANGAL

Çiftçi Malları Koruma Başkanlığından Kurtulmak...

Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi olmadan önce çiftçi malları Korumaları köylerde bulunmakta idi, bu nedenle de köylüler kendi aralarında toplanarak tarlalarını  korumak amacı ile (bekçi) korucu tutar, (buna) Korucuya rağmen birileri ürünlere zarar vermiş ise,  zarar veren muhtarlığa çağrılır, zararının karşılanması sağlanırdı.

Hatta bir çok konuda korucu, köyün muhtardan sonra resmi görevlisi (bekçisi),  olarak görevli bulunan kişi, köye gelenlerin ziyaretçi-konukların yardımına koşardı.

Tekirdağ’ın büyük şehir statüsüne girmesi ile birlikte çiftçi mallarını korunması değişti, ilçelerde Çiftçi Malları Koruma Başkanlıkları oluştu, eskiden köy olan ve şu anda mahalle statüsüne girmesi ile birlikte köy (korucularının) bekçilerinin de görevine son verildi.

4081 Sayılı Koruma Kanununa göre İlçelerde kurulan Çİftçi Malları Koruma Başkanlıkları arazilerin denetimini İlçelerden yapmaya başladı, bununla birlikte arazileri ekenlerden yüksek koruma bedelleri talep etmeye başladılar, asıl amacı çiftçilerin ürünlerini korumak olan sistemde Çiftçi Mallarını Koruma   Başkanlığı, korucusuz görevini yerine getirmekte güçlük çekmekte, çiftçiler mağdur olmaktadır.

4081 sayılı kanunun 34/1 maddesine istinaden tarlalarında ekilen ürünlerin korumak isteyen ve gerekli  tedbirlerini kendi alacak çiftçilerin bu sistemden çıkmalarına izin verilmemekte, İlçelerde kurulan ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA BAŞKANLIĞI tarafından çiftçiler sistemden çıkartılmamaktadır.

Şu anda Çiftçi Malları Koruma Başkanlığından çıkmak için müracaat eden bir çok çiftçi Kaymakamlıklar tarafından sistemden çıkmalarına red yanıt verilmekte, red yanıtı olan çiftçilerimiz ise soluğu İDARE MAHKEMESİNDE almaktadır.

Şu anda Çiftçi Malları Koruma Başkanlığından çıkmak amacı ile davalar sürmekte, duyumlarıma göre, açılan davalarda; TEKİRDAĞ İDARE MAHKEMESİ Çiftçi Malları Koruma Başkanlığından (sistemden) çıkmak için karar vermiştir.

Yaşar Ramadan Kangal
SMMM

PHA'nın NOTU: Doğru mu? Doğruysa, vay ÇİFTÇİNİN haline. Korumasız ve Korucusuz kaldı. Mavzerini, silahını kuşanan, dağ kanunu uygular bundan sonra. Kimliksiz, tanınmaz cedetler bulunursa MERALARDA şaşırmayın. Hızla artan nüfusuyla, bir METROPOL olan Tekirdağ. Göç alıyor. Bu göç doğru yönetilemezse, sorunlar ADANA-URFA-MERSİN Büyükşehirlerinde olduğu gibi SORUN yumağı olacaktır. TESKİ Genel Müdürümüz deneyimli bir KAMU İdarecisidir. Deneyimlerini ve bilgilerini Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Kadir ALBAYRAK'la DANIŞMANLIK yapacak düzeyde paylaşmalı, şimdiki DANIŞMANLARIMIZIN hangi konularda yetenekleri vardır bilimiyoruz. DANIŞMAN olarak atandıklarına göre vardır bir hikmeti...
Çifti MALLARI Korunması ve KORUCULUK sistemi ile ilgili yasal düzenlemelerde Sonuç nedir ve açıklanmasını TBMM'deki (iktidar-muhalefet) TRAKYA Milletvekilerinin ÖNERİ veya ÖNERGELERİNDEN bekliyoruz.

Bu haber 11989 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?






Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler





















sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu