Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

2015 GMSI Beyannamesinde Dikkat Edilecek Konular

Ramazan KANGAL

16 Şubat 2016, 16:12

Ramazan KANGAL

2015 GMSI Beyannamesinde Dikkat Edilecek Konular

Bilindiği üzere bir yıl önce elde edilen gelirlerin beyanları bir sonraki yılın Şubat ayında başlar, Nisan ayında biter.

Sadece kira geliri beyan edenlerinde beyan dönemleri Mart ayının 25’ine kadar sürer, ilk gelir vergisi ödemesi ise 31 Mart sonuna kadar yapılması gerekmektedir.
     
2015 yılında kiralama yolu ile gelir elde edenlerin dikkat etmeleri gereken hususlar;
Sadece konut geliri elde edenler, 2015 yılında elde ettikleri kira gelirleri 3.600,-Tl’yı aşmıyorsa beyanname vermeyecekler, eğer bu rakamın üzerinde kira geliri elde edenler ise 2015 yılında elde ettikleri mesken kira gelirlerinden 3.600,-Tl istisna düşerek vergilendirilecektir.
    
Sadece  İşyeri kira gelirleri  üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2015 yılı için 29.000 TL) aşmadıkları takdirde beyanname verilmeyecektir, 2015 yılında 29.000,-Tl’yı aşmaları halinde yıllık gelir vergisi beyannamesi vereceklerdir.
   
(Beyanname verme sınırı olan 29.000 TL’nin aşılıp aşılmadığının tespitinde, gelir vergisi kesintisine tabi brüt kira gelirleri ile konut kira gelirinin gelir vergisinden istisna edilen tutarı aşan kısmı birlikte dikkate alınacaktır.)
    
Bir takvim yılı içinde mal ve hakların kiralanmasından elde edilen gelirlerden kesinti ve istisna uygulamasına konu olmayan ve tutarı beyanname verme sınırını (2015 yılı için 1.500 TL) aşanlar beyanname vereceklerdir. Aşmayanların beyanda bulunmaları gerekmemektedir.
   
2015 yılında elde ettikleri kira gelirlerinden dolayı gelir vergisi beyannamesi verecek gelir vergisi mükelleflerin, elde ettikleri kira gelirlerinden götürü gider indirimi ( Bu oran gelirin % 25’i ile sınırlırdır.), Gerçek usulde gider indirim seçme hakları bulunmaktadır.
   
Götürü Gider 2015 yılı içinde elde edilen kira gelirinin % 25’ini götürü gider düşülmesi gerekmektedir. Bu tür götürü gideri seçen gelir vergisi mükellefleri giderleri belgelemek zorunda değildir.
   
Gerçek usulde gider seçen kira gelir vergisi beyannamesi verecek olan gelir vergisi mükellefleri neleri gider gösterebileceklerdir.

    1. Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
    2. Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile mütenasip olan idare giderleri,
    3. Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri,
    4. Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faizleri ile konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin %5’i (iktisap bedelinin %5’i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanacak, indirilmeyen kısım gider fazlalığı sayılmayacaktır.
    5. Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen, emlak vergisi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya veren tarafından belediyelere ödenen harcamalara katılma payları,
    6. Amortismanlar,
    7. Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri,
    8. Kira ile tuttukları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler,
    9. Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kirayla oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli [Dar mükelleflerin (yurt dışında işçi olarak çalışan Türk vatandaşlarımız da dar mükellef kapsamındadır) yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri hariç], (Kirayla oturdukları konutlar için yapılan kira giderlerinin bu hükme göre indirilebilmesi için, söz konusu kira giderlerinin vergi iadesinde kullanılmamış olması gerekmektedir.)
   10. Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar.  Kaynak: www.muhasebenet.net  
   
Kira geliri elde eden mükellefler süresinde beyan vermeleri halinde 3.600,-Tl indirim hakkı meskenlerde zamanında beyanname veren mükelleflere yapılmaktadır, beyan döneminden sonra verilecek mesken kira geliri beyanlarında 3.600,- Tş istisna hakkını kullanmaları mümkün değildir.

Yaşar Ramadan Kangal
SMMM

yramadan@ramazankangal.com

Bu haber 2032 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu