Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Tekirdağ Sunay Akın’a, Akın Etti!


Açıklama: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ŞAİR-Müzeci-Gazetecei-Yazar-Meddah Sunay Akın’a Tekirdağ Yılmaz İÇÖZ sahnesini açarak, İMZA gününe yer sağladı. Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Kültürservisi
Kategori: Kültür Sanat
Eklenme Tarihi: 01 Mayıs 2016
Geçerli Tarih: 09 Temmuz 2020, 18:12
Site: Portakal Haber Ajansı
URL: http://www.portakalhaber.com.tr/haber/haber_detay.asp?haberID=6152


Tekirdağ Sunay Akın’a, Akın Etti!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ŞAİR-Müzeci-Gazeteci-Yazar-Meddah Sunay Akın’a Tekirdağ Yılmaz İÇÖZ sahnesini açarak, İMZA gününe yer sağladı.
-

Tekirdağ Sunay Akın’a, Büyük İlgi Gösterdi!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Yazar Sunay Akın’ı Tekirdağlılarla buluşturdu. İmzalanacak kitapların, ilk 100'ü bedelsiz dağıtıldı.

-
Başlama saati öncesi bedelsiz kitaplar tükendi. Bu amaçla salona Sunay AKIN'ı dinlemeye gelenlerin ve imzalı kitap edinmek isteyenlerin bir kısmı D&R kitapçılık standından kitap alıp imzalatmak için sıraya girdiler.
-
-
Almanyanın İLK DOLANDIRICISINA Heykel dikip tarihi belediye binası kapısına koyduğunu ve ayrıca oyuncağını yaptığından bahsederken, Türkiye için bunun sakıncasını anlatmak için "kapıdan girecek yer kalmaz" espirisini yaptı. (Ama; gerçek) dedi.
-
Atatürk'ün "Ne Mutlu, Türk'üm Diyene" sözünü, ne zaman ve hangi şartlarda, söyleyip (Amerikan-Alaman Mandacılığına karşı) Türk Milliyetçiliğini önemsediğini ve önerdiğini anlatıp, Müze merakınında, öğrenme, araştırma ve KÜLTÜR ZENGİNLİĞİNE katkısını söylerken, BERLİN müzesini ilk fırsatta ve en özverili zamanda (1917 yılı Yılbaşı gecesi) herkes eğlencedeyken, gezen gören FARKLI bir İNSAN olarak bahsetmiştir.
 
Yılmaz İçöz sahnesinde düzenlenen söyleşiye Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ahmet Poyraz, Tek Park A.Ş. Genel Müdürü Şahabettin Küçükyazıcı ve çok sayıda Sunay Akın hayranı katıldı.
-
Tarihe dair önemli dipnotların düşüldüğü söyleşi, vatandaşlar tarafından hayranlıkla izlendi. Program bittiğinde ise vatandaşlar Akın’ı ayakta alkışladı. Söyleşi sonrası katılımlarından Akın’a çiçek takdim edildi. Sunay Akın daha sonra yüzlerce hayranı ile imza gününde buluşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.
 -
Atatürk'ün KÜLTÜR ADAMI tarafını öne çıkaran, Anadolu Kültüründe ETİ'lerden sonra TÜRKLERİN ağırlığının inkar edilememesini "HİTİT SAZI" örneğine "bağlama"yla, askı püskülüyle KÜLTÜR BAĞINI ve TÜRKLERİN MEDENİYETİNİ UYGUR'larla (Uygar) ilişkisini, anlatırken, burada tüm anlattıklarını özetleme ve aktarmada güçlük çekiyoruz. Tamamen İZLENMESİ tekrarlanması gereken bir etkinkik olarak, SAĞCI-solcu-Ortacı herkese öneriyoruz. Birtek farkla, sonuçta her yol Mustafa Kemal ATATÜRK'e çıktığından, "Türk Tarih ve DİL Kurumu" ve "Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi" gibi bilgi ve eğitim kurumlarının, ATATÜRK'ün MADDİ-Manevi desteği ile kurulduğunu ve bu gün IŞIK saçmaya devam ettiklerini görecekleri için, ATATÜRK düşmanlarına önermeyiz. IŞIKTAN köstebek gibi korktukları için, KÖR olmalarını istemeyiz.

Tarih ve Kültür FIKARALARINA tokat gibi vuran bir anlatımı ise, İLK UÇAK (Kağnı Logolu) fabrikasının İstanbul, Kadıköy-Fikirtepe yapılıp, İlk UÇAK Pilotu-Mühendisimizin 1950 yıllardaki buluşlarının henüz ABD gibi UÇAK imal eden ülkelerde yeni yeni uygulandığını, fikrin ve buluşun kaynağının TÜRKİYE olduğunun bilinmesi, GÜÇ dengeleri hesabı yapan EMPERYALİST ülkelerin işine gelmediğinden bahsetti.
-
Kurtuluş Savaşı İlk Uçak PİLOTU ve Mühendisimiz üstte, DANİMARKAYA Satttığımız,
1930'larda TÜRKİYE'de Üretip, (ATEŞ-Türk Markalı),
Satılan ilk UÇAK.

“ÇOCUKLARLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMENİN YOLLARI” KONULU SEMİNERE ÇAĞRI
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin kültürel etkinliklere gösterdiği önemi takdirle karşıladığını belirten Akın, Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Şermin Çarkacı ile “Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları” konulu semineri için vatandaşlara çağrıda bulundu. Büyük Küçük herkesin bu tarz etkinlikleri kaçırmaması gerektiğini" söyledi.
-
Sunay Akın'a katkısına teşekkür amaçlı çiçek verilirken, AKIN'da düzenlenen organizasyonlardan dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığına teşekkür etti.

Sunay AKIN kim? bilgi için ilk yer : www.tr.wikipedia.org/wiki/Sunay_Akın

Şükrü Sunay Akın (d. 12 Eylül 1962), şair, yazar, gazeteci, araştırmacı, tiyatro oyuncusu.
12 Eylül 1962 tarihinde Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu (bu yüzden 18 yaşından beri doğum gününü kutlamamaktadır). Ailesi, onun daha iyi eğitim görebilmesi için, 10 yaşındayken İstanbul'a taşındı. Lise öğrenimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fiziki Coğrafya Bölümü'nden mezun oldu.
İlk şiirini, kendi anlattığına göre, yedi yaşında, anne ve babasının odasında bulunan elbise gardırobundaki boş duran tek askılığa yazar ve "Üşümüyor musun?" diye sorar ona. 1984 yılında yayınlanan ilk şiiri de bir sobanın içinde kütürdeyen odunu anlatır! İlk şiir kitabı 1989'da "Makiler" adıyla yayınlanır. Adını Cemal Süreya'nın koyduğu bu kitabı "Antik Acılar", "Kaza Süsü", "62 Tavşanı" izler. Arkadaşlarıyla birlikte 1989'da Yeni Yaprak şiir dergisini ardından, 1990 yılında da Olmaz adlı şiir dergisini çıkarır. (...)
(..) Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ders verdi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde 5 yıl boyunca hem ders verdi hem ders aldı. Bu deneyimin de yardımıyla, tek kişilik oyunlar hazırlayıp oynamaya başladı. Türkiye'nin çok sayıda merkezinde ve yurtdışında (Frankfurt, Nürnberg, Londra) sayısız kez tek kişilik oyunlarını sergiledi. Hala İki Kitap Bir Heves adlı gösterisini sunmaya devam etmektedir. (...)
(...) Şu an Skyturk360 isimli kanalda her Cumartesi yayınlanan "Hayat Deyince" programını sunmaktadır.

UÇAKLARLADA ilgili ilk başvuru yerimiz 
www.tr.wikipedia.org/wiki/Vecihi_H

Vecihi Hürkuş (6 Ocak 1896, İstanbul - 16 Temmuz 1969), Türk pilot, mühendis ve müteşebbis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir,
Türkiye'nin ilk yerli uçağını üretmiştir.[2]
2.) http://listelist.com/ilk-turk-ucak-yapan-vecihi-hurkus-hikayesi/
3.) http://www.birazoku.com/ay-hirsizi
4.) http://ahmetdursun374.blogcu.com/turkiye-danimarka-ya-satilan-turk-uretimi-ucaklar/2541978
Nuri Demirağ, Mühürzade Mehmet Nuri Bey (1886; Divriği, Sivas - 13 Kasım 1957, İstanbul), Türk iş adamı, siyasetçi.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerindendir. Türkiye’nin 10 bin km'lik demiryolu ağının 1250 km’lik bölümünün inşasını gerçekleştirmiş ve bu nedenle kendisine Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Demirağ” soyadı verilmiştir. Cumhuriyet döneminin sayılı zenginleri arasına girmiş ve hayırseverliği ile tanınmış bir iş adamıdır.
Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir. Özellikle havacılık sanayisinde başarıları ile anılır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk muhalefet partisi olan Milli Kalkınma Partisi’nin kurucusudur.
 

PHA'nın NOTU: Gösteri ve imza gününde, sunum sırasında (Flaş patlatarak) fotoğraf çekme yasağı uygulanıp ve telefonlar kapatıldı. ÇIT sesi bile duyulabilirdi. Bizde bu ortamı bozmadık, uyum gösterdik. Sessizce geldik, geldiğimiz gibi gittik. Okuyucumuzun bilgisine. Bu ve benzeri uygulamalarla, çalışmalarla AVM'lerin Ekonomik rolleri üzerinde dururken yorumlarımız ilerleyen günlerde olacaktır. Köşe yazarlarımızı ve köşelerimizi dolaşmanızda yarar buluyoruz.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster