Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Tarım ve GIDA Etiği DERNEĞİ (TARGET ) Yönetim  KURULU,4. BASIN Duyurusunu YAYIMLADI

Tarım ve GIDA Etiği DERNEĞİ (TARGET ) Yönetim KURULU,4. BASIN Duyurusunu YAYIMLADI

Tarih 26 Nisan 2020, 03:21 Editör TekirdağPOSTASI

MERKEZİ ANKARA'da olan, Daha önce 1-2 ve 3 Duyurusunu RESMİ WEB sitelerinde yayımlayan ve biliinen adyla, Tarım ve GIDA Etiği DERNEĞİ (TARGET) Yönetim KURULU, 4. BASIN Duyurusunu da, 23 NİSAN TBMM'nin 100. Yılında yayımladı... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMerkezi-YEREL-EKONOMİ-Politika/Türkiye

Tarım ve GIDA Etiği DERNEĞİ (TARGET),
Yönetim  KURULU,4.  BASIN Duyurusunu YAYIMLADI!

MERKEZİ ANKARA'da olan, Daha önce 1-2 ve 3 Duyurusunu RESMİ WEB sitelerinde yayımlayan ve biliinen adyla, Tarım ve GIDA Etiği DERNEĞİ (TARGET) Yönetim  KURULU, 4.  BASIN Duyurusunu da, 23 NİSAN TBMM'nin 100. Yılında yayımladı...

İşte 22 Nisan Tarihli ve 23 NİSAN'ın "büyük günün 100. Yılını" nı anımsatan ve KUTLAYAN, "TARIM ve GIDA ETİĞİ DERNEĞİ (TARGET)'in 4. BASIN DUYURUSU" şöyledir:
“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
Mustafa Kemal ATATÜRK
Ankara’da 23 Nisan 1920 tarihinde Büyük Millet Meclisi’nin açılışını yaparak ulusal egemenliğimizi tüm dünyaya duyurduğumuz büyük günün 100. Yılını korona pandemisinin dayattığı sınırlamaların gölgesinde kutluyoruz. Bugün, bir yüzyıl önce ülkemizde yeni bir toplumsal sözleşmenin önsözünün yazıldığı gündür ve o önsözün en temel değeri; tam bağımsızlık ve egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olmasıdır.
“Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen Ulu Önder Atatürk, yaşamını bu özlü cümlenin anlamını kanıtlarıyla ve farklı boyutlarıyla ortaya koymaya adamıştır. Eğitim, kadın hakları, inanç özgürlüğü, ekonomik güç ve üretim gibi tam bağımsızlığın korunmasında olmazsa olmazları işaret etmiş; bu yolda yürünmesi için topluma yol göstermiştir.
Tarım ve Gıda Etiği Derneği olarak biz de ulus olarak tam bağımsızlığımızın 100. doğum günü olan bu kutlu günde, bu en önemli ve vazgeçilmez değerin korunmasında ve yüceltilmesinde tarımın ve gıdanın yerini vurgulamak istiyoruz.
Korona salgınının görünür kıldığı olgulardan biri de tarımsal üretimin ve gıda güvencesinin bir ülkenin ulusal egemenliği ve tam bağımsızlığı açısından taşıdığı anlamdır. Tarımsal üretimde kendi kendine yetebilme, kendi toplumunu yeterli, güvenli ve uygun gıda ile besleyebilme, en temel insan haklarından biri olan gıda hakkından toplumun tüm fertlerini hakça yararlandırabilme tam bağımsızlığın en reddedilemez kanıtıdır.
Ulusal egemenliğin ve tam bağımsızlığın bedeli Kurtuluş Savaşı’nda kanla ödenmiştir; bugün bu değerlerin bedeli insan emeği ve alınteridir. “Üretici köylü milletin efendisidir” diyen Atatürk, ulusal egemenliğin ve tam bağımsızlığın korunmasında ve sürdürülmesinde tarımsal üretimde yer alan ziraat ordusunun önemini zamanları aşan bir isabetle saptamıştır. Yaşamakta olduğumuz korona günleri onun öngörüsünün ne kadar doğru olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır.
Atamızın bir başka isabetli öngörüsü de 23 Nisan’ı çocuklara, bir diğer deyişle gelecek nesillere armağan etmiş olmasıdır. Gelecek nesillere; ekosistemleri tahrip edilmemiş, doğal kaynakları tüketilmemiş ve kirletilmemiş, biyoçeşitliliği yok edilmemiş bir dünya bırakmak insanlığın vicdani sorumluluğudur. Tarım ve gıda etiği duyarlılığı ile baktığımızda daima dile getirdiğimiz “insana, topluma ve doğaya saygılı, etik değerlere dayalı adil bir tarım ve gıda sistemi” yaratmak çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için mutlaka yerine getirilmesi gereken bir ödevdir.
Darlığın, kıtlığın ve yokluğun olduğu zamanlar toplumların kendi öz kaynaklarına dönmesini, kendi güçlerini, yaratıcılıklarını, bilgeliklerini ve dayanışmalarını belirli hedeflere yöneltmelerini gerektirir. Böyle zamanlarda başka uluslardan, hele hele ulusötesi şirketlerden destek beklemek ham hayalden başka bir şey değildir. Bu gerçek, varoluş savaşımı verdiğimiz 23 Nisan 1920 tarihinde ne kadar gerçektiyse bugün de o kadar gerçektir. O gün toplum ordumuzu nasıl varıyla yoğuyla desteklediyse bugün de tarım ve gıda alanında üretim yapan, her süreçte görev alanları öyle bir duyarlılıkla ve içtenlikle desteklemelidir. Onların bu zor zamanlarda ortaya çıkan sorunlarını, yüklendikleri külfeti hakça paylaşmalı, direnme güçlerini ve umutlarını güçlüklerin ötesine taşımalarında yardımcı olmalıdır.
Ulusal egemenliğimizin ve tam bağımsızlığımızın değerini ve önemini bir kez daha toplumca kavradığımız bu onurlu günde ülkemizin tarım ve gıda sisteminde yer alan tüm çalışanlara katkılarından dolayı şükranlarımızı sunuyor; bu zor zamanları aşmak için gösterdikleri çabaların başarıyla sonuçlanmasını, aydınlık günlere hep birlikte ulaşmayı diliyoruz.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın daha nice 100 yıllarını onurla ve gururla kutlayacağımıza yürekten inanıyoruz.
TARIM ve GIDA ETİĞİ DERNEĞİ (TARGET)   
YÖNETİM KURULU

Bakınız DİĞER duyuruları 1-2-3. Duyuru:
Phanın NOTU'u: Daha GENİŞ Bilgi için GOOGLE'de, ANKARA Merkezli DERNEĞİN, hakkında Tüzüğünden Bilgi edinmek için bakınız, Bağlantı (LİNK) verildi, HAKKIMIZDA WEB sitesini Hazırlayanlar ve İnternet sitesinin yönetiminde olup, WEB sştesine onay verenler buradan, bilgi edinilmesini daha pratik görmüşler, boşuna başka yerde aramayınınız, saygılar,..:

Bu haber 117 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye

Tek Trakya İLLERİNDE, İstatistiklerle AİLE, 2019

Tek Trakya İLLERİNDE, İstatistiklerle AİLE, 2019 Türkiye İstatistik Kurumu Edirne Bölge Müdürlüğü İstatistikle Aile, 2019 bülteninden yararlanarak “İstatistiklerle ...

Tekirdağ; 26. İL Hıfzısıhha ve 19. İL PANDEMİ KURULLARI Kararlarına Düzeltme!

Tekirdağ; 26. İL Hıfzısıhha ve 19. İL PANDEMİ KURULLARI Kararlarına Düzeltme! Tekirdağ İL'ine Giriş Çıkış YASAKLARI 04 MAYS 2020'ye kadar Uzatılan, 31 İLDEN Biri TEKİRDAĞ'da alınan ...
Çocukluğumdaki Adnan Menderes03 Haziran 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi