Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Tüsiad Yönetiminin MEDYA Açıklaması.!

Tüsiad Yönetiminin MEDYA Açıklaması.!

Tarih 08 Aralık 2019, 14:41 Editör Önemli-H-ve-YOR

TÜSİAD Yönetim Kurulunun; BAŞKAN LAR konseyi görüşmesine gitmezden evvelki MEDYA açıklamasında, "Avrupa iş dünyası Türkiye’nin AB entegrasyon süreci bağlamında, Gümrük Birliği’nin güncellenmesini desteklediklerini belirtirken, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi; geçtiğimiz günlerde, (04 Aralık 2019 tarihinde) Ankara'da bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmalarını TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski yaptılar, Ve MEDYA aracılığıyla yapılan bu açıklamayı KAMUOYU bilgisine sundular... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Ekonomi-Politika/Türkiye-Dünya

Tüsiad Yönetiminin MEDYA Açıklaması.!
TÜSİAD Yönetim Kurulunun; BAŞKANLAR konseyi görüşmesine gitmezden evvelki MEDYA açıklamasında, "Avrupa iş dünyası Türkiye’nin AB entegrasyon süreci bağlamında, Gümrük Birliği’nin güncellenmesini desteklediklerini" belirtirken, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi; geçtiğimiz günlerde, (04 Aralık 2019 tarihinde) Ankara'da bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmalarını TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski yaptılar, Ve  MEDYA aracılığıyla yapılan bu açıklamayı KAMUOYU bilgisine sundular...
5 Aralık 2019 Tarihli ve TS/Kİ-BÜL/19-84 sayılı Bültene göre:
TÜSİAD Avrupa İş Dünyası Zirvesi’nde
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski Zagrep’te BusinessEurope Başkanlar Konseyi toplantısına katılacak. Avrupa iş dünyası Türkiye’nin AB entegrasyon süreci bağlamında, Gümrük Birliği’nin güncellenmesini destekliyor.
Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Başkanlar Konseyi toplantısı, AB Dönem Başkanlığı görevini 1 Ocak’ta üstlenecek olan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de 5-6 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. Program kapsamında, AB kurumlarının yeni yasama döneminde iş dünyası öncelikleri, önümüzdeki altı ay AB Dönem Başkanlığı’nı yönetecek resmi temsilcilerle paylaşılacak. Zagreb Zirvesi’nde Türkiye, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Kaleağası ve TÜSİAD-TİSK AB Temsilcisi ve BusinessEurope Daimi Delegesi Dilek Aydın tarafından temsil edilecek.
Zirve Gündemi: AB öncelikleri, sürdürülebilir kalkınma politikaları, Çin ile ilişkiler ve Brexit
Resmi program 6 Aralık’ta Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarović ile gerçekleşecek görüş alışverişi ile başlayacak. 6 Aralık’ta Başkanlar Konseyi toplantısının açılış oturumunda ise Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenković’in katılımı ile somut AB öncelikleri ve politika çözümleri ele alınacak. BusinessEurope üyeleri daha sonra AB kurumlarında yeni dönem, Çin ile ilişkiler ve Brexit süreci gibi stratejik öneme sahip konuları tartışacak. 2019-2024 yasama döneminde işdünyası önceliklerinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar, 13 Kasım’da kamuoyu ile paylaşılan “Prosperity. People. Planet.”  başlıklı kapsamlı BusinessEurope belgesi temelinde değerlendirilecek. http://euyourbusiness.eu
Avrupa’da siyasi ve ekonomik gelişmeler ve sürdürülebilir kalkınma politikaları BusinessEurope Başkanlar Konseyi toplantısında gündemde olacak.
TÜSİAD Zirve’de Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönündeki somut adımları gündeme getirecek
TÜSİAD Zirve çerçevesinde, BusinessEurope Ticaret Stratejisi tutumu ile uyumlu olarak, Türkiye’nin AB entegrasyon süreci bağlamında, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönündeki somut adımları gündeme getirecek. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi önceliğinin AB-Türkiye ilişkilerinin yanı sıra AB’nin Çin ve sürdürülebilirlik politikaları gibi farklı politika alanlarında sağlayacağı katkı vurgulanacak. Türkiye-AB Gümrük Birliği’ni güncelleme çağrısı içeren BusinessEurope Ticaret Stratejisi tutum belgesinin Avrupa Birliği politika ve yasa oluşturucular nezdinde tanıtımının yoğunlaştırılması için gerekli çalışmalar da Zirvede ele alınacak.
Bilgi: BusinessEurope 2017’de yayımlanan Avrupa’nın Geleceği başlıklı tutum belgesinde de Türkiye’nin AB sürecinin koşulluluk ilkesi korunarak, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine destek vermişti. Tutum be lgesinde ayrıca, dijital ekonomi, güvenlik ve enerji alanlarında ilerlemenin altı çizilerek; hukukun üstünlüğü ve demokrasinin önemi vurgulanmıştı.
BusinessEurope 1995 yılında AB-Türkiye Gümrük Birliği’nin oluşturulmasına, 1999 yılında Türkiye’nin AB Konseyi tarafından resmen “aday ülke” olarak tanınmasına, 2004 yılında AB üyelik müzakereleri sürecinin başlatılmasına, Türkiye’de demokratik reform sürecine ve Türkiye’nin Transatlantik ekonomiye dahil edilmesine destek vermiştir.
Resmi Web sitelerindeki HABERİ ise şöyledir:
Bak1: https://tusiad.org/tr/basin-bultenleri/item/10481-tusi-ad-avrupa-i-s-dunyasi-zirvesi-nde
Yine TÜSİAD Yüksek İSTİŞARE Konseyi BAŞKANI Tuncay ÖZİLHAN'ın 04.12.2019 tarihili ANKARA toplantısı AÇILIŞINDA dile getirdikleri aşağıda bizim DİKKATİMİZİ çeken başlıklar altında toplanmıştır, ayrıca ARZU Edenlere ayrıntısı için (LİNK) bağlantı verilmiştir, ayrıntı TÜSİAD RESMİ WEB sitesindedir:
"Sayın Başkan, Sayın Divan, TÜSİAD’ın Değerli Üyeleri, Sayın Basın Mensupları,
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Son yılların yorucu temposunun ardından nispeten biraz daha sakin bir gündemle toplandık.
Ekonomide, iç ve dış politikada bir dizi risk faktörünü nihayet geride bırakabildik.
Geçen toplantımızı konjonktürel sorunların ağır bastığı bir dönemde yapmıştık.
Konjonktürel sorunların biraz olsun hafiflemesini fırsat bilerek bu toplantıda yapısal sorunlarımız üzerinde durmak istiyorum.

İç politikada seçim sürecini geride bıraktık.
Seçim öncesinde ve sonrasında yaşanan aksaklıklara rağmen, yerel seçimler Türk toplumunun demokrasi ve sandığın meşruiyetine duyduğu inancı teyit etti. (...)
(...) Birçok kuruluş büyüme tahminlerini yükseltti.
Ülkemizde nispeten daha sakin diyebileceğimiz günlere karşılık, dünyadaki olağandışı hareketlilik devam ediyor.
Dünya, şiddetli toplumsal hareketlerden Brexit sürecine, ekonomik yavaşlamadan küresel iklim krizine, sosyo ekonomik dengesizliklerden teknolojik dönüşümün etkilerine uzanan çok geniş bir yelpazedeki sorunlar yumağıyla uğraşıyor.
Belli ki bu sorunlar yumağına bulunan çözümler yeterli ya da uygun olmuyor.
Bu nedenle birçok ülkede sokak siyaseti 1968’den bu yana ilk kez parlamenter siyaseti gölgede bırakarak belirleyici dinamik haline geliyor.
Gündemimizi işgal eden bütün bu sorunlar bugün dünyanın çoklu bir kriz durumuyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.
Ülkemiz de bu krizlerden muaf değil.
Kendi konjonktürümüzden kaynaklanan sorunların hafiflemesiyle, sürekli ertelemekte olduğumuz yapısal sorunlarla nihayet uğraşabileceğimiz bir fırsat çıkıyor önümüze.
Bu zamanı iyi kullanmalıyız.
Dış tehditlere karşı en başta yapmamız gereken şey içeride bünyemizi kuvvetlendirmek ve değişen koşullara uyum yeteneğimizi artırmak.
Dünyanın gündeminde ilk sıralarda olan eşitsizliklerin azaltılması, iklim krizi ve teknolojik dönüşümün etkilerini biz de gündemde ilk sıralara taşımalıyız.
Ayrıca, kadın-erkek eşitliği ve depreme hazırlıklı olma öncelikli gündem maddelerimiz arasında olmalı. (...)
(...) Sadece fiyatların artış hızı azalmış durumda.
Hatta, baz etkisi ortadan kalktığında önümüzdeki aylarda yeniden bir miktar artış görmemiz de olası.  (...)
(...) Dış talep de dünya ekonomisindeki yavaşlamadan olumsuz etkileniyor. (...)
(...) Küresel ticaret adeta durakladı.
Bu durum büyüme hızımızı yavaşlatacak. (...)
Büyümenin geri dönmesiyle beraber dış açık sorununun hortlamaması için üretim yapısında radikal değişiklikler gerekiyor.
Bunun için öncelikle yatırım ortamının iyileşmesi lazım. (...)
(...) Bunların başında gelir dağılımı geliyor. (...)
İşsiz sayısı 4 milyon 650 bine ulaştı.
Ekonomideki sıkıntılar en çok toplumun en yoksul kesimlerini etkiledi. (...)
(...) İnşaatta 500 bin kişi işsiz kaldı. (...)
Durum birçok ülkede 1930’lu yılları hatırlatıyor.
Adaletsizlikler sosyal ve siyasi dengeleri sarsıyor. (...)

(...) Teknolojik değişim kapıda. Son yıllarda ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik değişmelerin hızı baş döndürücü. (...)
(...) Eğitim kalitesinin yükseltilmesinde bütçe çok önemli bir etken. (...)
(...) Kadının güçlendirilmesine yönelik bazı politika ve uygulamalar başlatıldı. (...)
Üstelik daha fazla tüketim için doğal dengenin bozulmasının maliyetini bizler değil çocuklarımız ve torunlarımız ödeyecek.
İklim krizi ile mücadele hiç şüphesiz tek başına bir ülkenin sorumluluğunda değil. (...)
(...) Alınacak önlemler geciktikçe iş daha da zorlaşıyor. (...)
(...) Bu çerçevede, geçen ay plastik kirliliği ile mücadele için oluşturulan “İş Dünyası Plastik Girişimi’nin şirketlere 2021 yılına kadar plastik taahhütlerini belirleme çağrısını çok yerinde bir örnek olarak gösterebilirim. (...)
Hep çok acil başlıklar yüzünden fırsat bulup da 20 yıldır bir türlü layıkıyla ele alamadığımız bir konu daha var: beklenen Marmara depremi. (...)
(...) Değerli konuklar, (...)
Bugünden geleceğe baktığımızda değişim kaçınılmaz.
Hiç kimsenin değişimi engelleme gücü yok.
Dolayısıyla mesele, değişime ne ölçüde hazır olunduğu. (...)
(...) Ülke olarak kaynaklarımız kıt. (...)
(...) En verimli şekilde kullanalım. (...)
(...) Bir iş yapılacağı zaman işi ehline bırakalım. (...)
Harcamalar şeffaf olsun ki, paranın doğru kullanıldığı ve kayırmacılık yapılmadığı konusunda kimsenin şüphesi olmasın.
Aksi halde ulaşmak istediğimiz hedeflere ulaşamayız.
Üstüne bir de lüzumsuz yere kaynak israfı ve çevre tahribatı yapmış olur, para ve zaman kaybederiz.
İşte enerji sektöründe, altyapı yatırımlarında, kentsel dönüşümde ve hatta eğitimdeki planlama hatalarının bedelini hepimiz ödüyoruz. 
Kısa vadeli akut sorunlarımızı çözerken de uzun vadeli yapısal sorunlarımızı çözerken de içinde hareket edeceğimiz çerçevenin üç çıpası var:
Bu çıpalardan ilki kural temelli uluslararası sistemle ittifak.
(...) Önümüzdeki dönem için beklentilerimizden birisi de Avrupa Birliği ile ilişkilerde mesafe alınması.
(...) Bu gelişmeler 1995 tarihli Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesini gerektiriyor.
(...) İkinci çıpa, demokrasi ve hukukun üstünlüğü. (...)
(...) Parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra yeni sistemin kurumsal yapısının henüz oturtulamamış olması yapısal sorunların çözümünde bizi yavaşlatıyor.
(...) Üçüncü çıpa ise serbest piyasa düzeninin kurum ve kurallarıyla etkin şekilde işlemesi.
Ekonomideki karar alıcılar ancak bu sayede önlerini görürler ve yatırım ve üretim kararlarını alabilirler. (...)
Değerli konuklar,
(...) Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken asla vaz geçemeyeceğimiz ilke ise laiklik.
(...) Laiklik bu ülkenin çimentosudur.
Her konuşmamda olduğu gibi bu sefer de konuşmamı birlik beraberlik çağrısı yaparak bitirmek istiyorum.
(...) Sayın Başkan, değerli üyeler, kıymetli konuklar ve kıymetli basın mensupları; hepinizi TÜSİAD Yönetim Kurulu adına saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum…"
Aynı gün; toplantının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan'dan sonra, söz alan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski'de bir konuşma ile toplantının açılışını birlikte gerçekleştirdiler, İşte bu konuşma ana başlıklar ile aşağıda verilirken, konuşmasının AYRINTISINI arzu edenler için TUSİAD Resmi WEB siteleri bağlantısı (LİNK'ini kullanmaları önerilir:
Sayın ÖZİLHAN gerçekten dünyanın ve ülkemizin önemli sorunlarına, gelişmelerine ışık tutan çok etkileyici bir konuşma yaptı, çok teşekkür ediyoruz. Ben de bu tespit ve önerileri destekleyen ve tamamlayıcı olduğunu düşündüğüm görüşlerimizi sizlerle paylaşmak isterim….
Değerli Konuklar,(...)
(...) Değerli konuklar, (...)
(...) Değerli konuklar, (...)
(...) Sayın Konuklar, (...)
(...) Ancak vergi bazının tahrip olması, kamu açığından daha ciddi bir sorundur.
Değerli konuklar, (...)
(...) Değerli konuklar, (...)
Bu konjonktür yeni yaklaşımlar gerektiriyor. ABD, Irak’taki büyük ve bölgenin bugünkü karmaşasının temelinde yatan fiyaskosunun ardından hem Avrupa’dan hem Ortadoğu’dan çekiliyor.  (...)
(...) Değerli konuklar,
Ülkemizin yakın geleceğini kaybetmemek, 21. yüzyılın çetin rekabet ortamında kaybolmamak için somut bir yol haritasına ihtiyacımız var. Bu yolu döşeyen taşlar demokrasidir, büyümedir, istihdamdır, eğitimdir.

Konuşmamı bitirmeden önce, ülkemizin kanayan yarası olan kadına yönelik şiddet konusunda endişe ve düşüncelerimizi bir kez daha üstüne basarak paylaşmak istiyorum. Bu konu hepimiz için çok büyük üzüntü kaynağıdır. İstanbul Sözleşmesi’nin önleme, koruma, kovuşturma ve destek hükümlerinin en etkili şekilde uygulanmasını yetkililerden bekliyoruz.
Önümüzdeki yolun engelleri, sorunları büyük. Çözüm biziz; hepimiziz. Yolumuzda kararlılıkla ilerleyeceğiz.
Konsey ÖNCESİ Açıklama HABERİ Tüsiad RESMİ WEB sitesinde:
BAK1: https://tusiad.org/tr/basin-bultenleri/item/10479-tusi-ad-yuksek-i-stisare-konseyi-toplantisi-ankara-da-duzenlendi

Bu haber 413 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dünya

TÜRMOB INTERNATİONAL Dergisinin 55. Sayısı ÇIKTI!

TÜRMOB INTERNATİONAL Dergisinin 55. Sayısı ÇIKTI! ANKARA'dan alınan bildirime göre; (TÜRMOB), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler OD...

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK Günü KUTLU Olsun! Dedi!

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK Günü KUTLU Olsun! Dedi! Sertaç ALKAYA İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı olarak "3 Mayıs Türkçülük Gününüz kutlu olsun..." diyerek, Tüm TÜRKLERİ...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi