Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ Etkinlikleri Düzenledi.!

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ Etkinlikleri Düzenledi.!

Tarih 14 Kasım 2019, 00:19 Editör TekirdağPOSTASI

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ, sebebiyle bazı etkinlikler düzenlediği bilgisi gelmiştir, buna göre; saat 09.30’da Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda Diyetisyen Özlem YİRCİ tarafından “Diyabet ve Sağlıklı Beslenme” konusunda seminer verecek olup, daha sonra Tekirdağ Şehirlerarası Otobüs Terminalinde 13.00-17.00 saatleri arasında stant kurularak, birçok ölçümden sonra, Diyabet Yatkınlık Riski Anketi yapılarak hekim, diyetisyen ve ebelerin sağlık konularında bilgi verecekleri bildirilmiştir...PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Sağlık-Kültür-Politika/Türkiye-DÜNYA

TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ,
14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ
Etkinlikleri Düzenledi.!
TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ, sebebiyle bazı etkinlikler düzenlediği bilgisi gelmiştir, buna göre; saat 09.30’da Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda Diyetisyen Özlem YİRCİ tarafından “Diyabet ve Sağlıklı Beslenme” konusunda seminer verecek olup, daha sonra Tekirdağ Şehirlerarası Otobüs Terminalinde 13.00-17.00 saatleri arasında stant kurularak, birçok ölçümden sonra, Diyabet Yatkınlık Riski Anketi yapılarak hekim, diyetisyen ve ebelerin sağlık konularında bilgi verecekleri bildirilmiştir...
"14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ" nedeniyle, "DİYABET VE AİLE" konulu etkinlikler yapacak olan, TEKİRDAĞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'nün bu konuda hazırladıkları HABER Bültenine göre:
Uzun yıllar varlıklı toplumların hastalığı olarak kabul edilen diyabet, son çeyrek yüzyılda küresel biçimde tüm dünyada artış göstermiş ve özellikle gelişmekte olan toplumlarda salgın boyutuna varmıştır. Hasta, ailesi, toplum ve ulusal ekonomi üzerinde büyük yük oluşturan diyabet, aslında büyük ölçüde önlenebilir veya en azından geciktirilebilir bir sorundur.
Diyabet, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur. Diyabetin Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabet, Gebelik diyabeti (Gestasyonel diyabet) ve Diğer hastalıklara veya durumlara eşlik edebilen özel diyabet şekilleri olmak üzere dört tipi vardır.
Hastalar ve sağlık çalışanları arasında genel olarak tip 1 ve tip 2 diyabet tanımlamaları kullanılır. Tip 1 diyabet, genellikle erken yaşlarda başlar, tanıdan itibaren mutlaka insülin kullanılmasını gerektirir. Tip 2 diyabet, genellikle daha ileri yaşlarda (35 yaş ve üzerinde) başlar. Ortaya çıkışında sağlıksız yaşam biçimi davranışları ve aile öyküsünün etkili olduğu, beslenme, fiziksel aktivite ve antidiyabetik ilaçlar ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.
Tip 2 Diyabet İçin Ana Risk Faktörleri
•    Aşırı kilo ve obezite
•    Sağlıksız beslenme
•    Hareketsiz yaşam
•    Yüksek tansiyon
•    Aile öyküsü
Tip 2 Diyabetin Belirtileri
•    Ağız kuruluğu ve aşırı su içme ihtiyacı
•    Sık idrara çıkmak
•    İştah artışı
•    Halsizlik, yorgunluk
•    Görme bulanıklığı
Tip 2 Diyabetten Korunma Yolları
•    Sağlıklı ve dengeli beslenin
•    Hareket edin
•    Fazla kilolardan kurtulun
•    Stresten uzak durun
•    Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakın
•    Yeterli ve düzenli uyuyun
•    Sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırın
Dünya Diyabet Günü 2018 ve 2019 yılları teması Diyabet ve Aile’dir.
Uluslararası Diyabet Federasyonu bu iki yıllık temayı diyabet ile ilgili mevcut stratejik planları en iyi şekilde sürdürmek ve diyabet kampanyasına ilişkin planlama, geliştirme, katılım ve tanıtımı kolaylaştırmak için seçmiştir.
Bu yılki kampanyanın aile temasının seçilmesinin amacı;
•    Diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemek,
•    Diyabetin yönetimi, bakımı, önlenmesi ve eğitiminde ailenin rolünü desteklemektir.
Diyabet Her Aileyi İlgilendirir!
Günümüzde 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşamaktadır. Bu bireylerin çoğu; düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ortamlarının teşvik edilmesi yoluyla hastalığa yakalanma riskinin büyük oranda önlenebilir olduğu Tip 2 diyabetli bireylerdir.
Hala diyabetle yaşayan 2 kişiden 1’i tanı almamıştır ve bu bireylerin çoğu Tip 2 diyabetlidir. Diyabetin komplikasyonlarını önlemek ve sağlıklı sonuçlara ulaşmak için erken tanı ve tedavi önemlidir.
Tüm aileler diyabetten potansiyel olarak etkilenmektedir. Aileler tip 2 diyabetin risk faktörlerinin kontrolünde önemli bir role sahiptir. Bu nedenle diyabetin her iki türü için belirtiler ve risk faktörleri hakkında ailelerin bilgi sahibi olmaları, diyabeti önleme ve erken teşhis etmede hayati öneme sahiptir. Diyabet erken teşhis edilir ve kontrol altına alınırsa yol açacağı sağlık sorunları önlenebilir. Aile desteğinin diyabet hastasının iyileşmesinde de önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Ayrıca diyabet bireyler ve aile için pahalı olabilmektedir. Birçok ülkede, insülin enjeksiyonu ve günlük izlemenin maliyeti, bir ailenin ortalama gelirinin yarısını tüketmektedir ve temel diyabet ilaçlarına düzenli ve ekonomik erişim yeterli değildir. Bireyler ve aile için artan maliyeti engellemek için uygun fiyatlı diyabet ilaçlarına ve bakımına erişimin iyileştirilmesi acilen gerekmektedir. (...)

Bu haber 279 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dünya

TÜRMOB INTERNATİONAL Dergisinin 55. Sayısı ÇIKTI!

TÜRMOB INTERNATİONAL Dergisinin 55. Sayısı ÇIKTI! ANKARA'dan alınan bildirime göre; (TÜRMOB), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Müşavirler OD...

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK Günü KUTLU Olsun! Dedi!

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı 3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK Günü KUTLU Olsun! Dedi! Sertaç ALKAYA İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı olarak "3 Mayıs Türkçülük Gününüz kutlu olsun..." diyerek, Tüm TÜRKLERİ...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!06 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi