Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

FİDAN Dikme ETKİNLİĞİNİ, Tekirdağ BAŞLATIYOR, İnşallah Tüm TRAKYA'ya YAYILIYOR.!

FİDAN Dikme ETKİNLİĞİNİ, Tekirdağ BAŞLATIYOR, İnşallah Tüm TRAKYA'ya YAYILIYOR.!

Tarih 11 Kasım 2019, 00:12 Editör TekirdağPOSTASI

OLMAZ olmaz dememek gerek, OLMAZLAR bir gün olur, Orman Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde, 11 Kasım 2019 günü; Namık Kemal ÜNiversitesi bir FİDAN Dikme etkinliği düzenledi, UMARIZ, Edirne'de bulunan Trakya ÜNİVERSİTESİ, Kırklareli Üniversitesi, İstanbul'un Trakya topraklarında faaliyet gösteren ÜNİVERSİTELERİNİN ve Çanakkale İLİNDE Faaliyet Gösteren ve TRAKYA'da da, toprakları olan, Çanakkale 18 Mart (Çomü) Üniversitesi'ne de, ilham olur beklentisini taşıyoruz... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHabermerkezi-YORUM-Ekonomi-Politika-TÜRKİYE

FİDAN Dikme ETKİNLİĞİNİ,
Tekirdağ BAŞLATIYOR,
İnşallah Tüm TRAKYA'ya YAYILIYOR.!
OLMAZ olmaz dememek gerek, OLMAZLAR bir gün olur, Orman Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde, 11 Kasım 2019 günü; Namık Kemal Üniversitesi "FİDAN Dikme" etkinliği düzenledi, UMARIZ, Edirne'de bulunan Trakya ÜNİVERSİTESİ, Kırklareli Üniversitesi, İstanbul'un Trakya topraklarında faaliyet gösteren ÜNİVERSİTELERİNİN ve Çanakkale İLİNDE Faaliyet Gösteren ve TRAKYA'da da, toprakları olan, Çanakkale 18 Mart (Çomü) Üniversitesi'ne de, ilham olur beklentisini taşıyoruz...
Pha'nın NOTU: Tam 45 yıl oldu, bizim ORTA Okul yıllarında, 42. Piyade ALAYI (O Zaman Mekanize TUGAY olmamıştıi bir iki tabur Mekanizeydi..) desteği ile ÖRDEKLİ göle FISTIK Çamı, AK veya KARA ÇAM, elimize ne verdilerse diktik, bir kaç kez, ANIZ vb. Yangınlar sonrası eklemeler oldu, Fakat hala, Çamların gövdesi, Normal bir insan BELİ yani 25-30 cm Yarı çapında, yahut diyer deyişle, 50-60 cm'lik bir ÇEMBER genişliğinde var,  veya yok, yani kısaca (hülasa), lafı dıolandırmadan söylemek gerekirse, "bir ARPA boyu mesafe gelmişiz", hani Rahmetli  Büyükannemin MASAL tekerlemesi gibi, "AZ giitim, UZ gittim, Dere tepe, DÜZ gittim... Döndüm arkaya, bir BAKTIM, bir ARPA boyu YOL gitmişim... (İşte YAŞAM denilen, veya bazılarının HAYAT dediği kısaca (hülasa) ÖMÜR deilen şey bu kadar sade ve yalın anlatılamaz... BİR İNSAN Ömrü bu kadar kısa, bu kadar çabuk (TEZ) geçen, biten bir şey. O yüzden, bu gün ATA'mızın, EBEDİYETE intikalinin (Göçünün) 81. YILINA ne çabuk vardık, anlamak güç, fakat geç değil, her şeyin bir başı ve de bir sonu olduğu gibi, geçtiğimiz günlerde, Bizim, bizlerin (Müslümanların) SEVGİLİ Peygamberimiz Muhammed MUSTAFA (SAV)'nin Doğumu, MEVLİD Kandili Yüzü suyu Hürmetine ve O'nun Sünnetini takip eden, MATURİDİ-Hanefi İnançlı Müslümanların dualarından biri de, O'nun Şefaatine Nail olmak (Erişmek-kavuşmak)'tır.
O'ki; “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin.” demiştir...
Bu nedenle, NKÜ'nün aşağıdaki DAVETİNE bizzat gidip AĞAÇ Dikemezsem bile, sonra TRAKYA 2da olmasını UMDUĞUMUZ Etkinliklere, ALLAH Ömür vediği sürece katılmayı UMUD ediyoruz ve selamlarımızı tüm TRAKYA Eğitim Camiasına Gönedrip, Tekrardan dönüp, NKÜ Eykinliğine DİKKAT etmek gerek diyor ve ÖNEMSİYORUZ...
İşte O ÇAĞRI ve HABERİ şöyledir: "Orman Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde; 11 Kasım 2019’da saat 11.11’de 81 ilde 11 milyon fidanı toprakla buluşturulacağı Fidan Dikimi etkinliğine Üniversitemiz, Köseilyas (Köy)'ünde, Mahallesinde bulunan NKÜ Ziraat Çiftlikpark’a 2 binin üzerinde fidan dikerek katkı sağlayacak. “Bugün Fidan Yarın Nefes” sloganıyla daha yeşil bir Türkiye ve üniversite kampüsleri için orman alanlarını çoğaltmak, çevre değerlerini korumak, ağaç ve yeşil sevgisini toplumun her kademesine yayarak çevre bilincini artırmak amacıyla düzenlenecek olan fidan dikme etkinliğine tüm personelimiz ve öğrencilerimiz davetlidir."
NOT: Etkinliğe katılmak isteyenler için NKÜ Spor Kompleksi önünden saat 10.00'dan itibaren KÖSE İLYAS Mahallesine servisler kaldırılacaktır. 
"Geleceğe Nefes Seferberliği" başlığıyla NKÜ'den bir gün önce 07 Kasım günü MEDYA'ya bie bülten ile TC Tekirdağ VALİLİĞİ, üzerinden, Tekirağ Valliliği Basın ve Halkla İlişkiler birimi tarafından ulaştırılan MEDYA bültenine eklenen görselden edinilen bilgiye göre, Tarım ve ORMAN Bakanı, Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'ninde katılım sağlayacağı, Süleymanpaşa İLÇESİ, Yeni Köy Mahallesinde bir etkinlik olduğu ve şu (10.11.2019-Saat 23:39)'a kadar, erteleme (Tehir) bildirimi yapılmadığına göre, ETKİNLİĞİN 1.'si (birincisi) NKÜ'den ilerde bulunan Köseilyas Mahallesinde, 2.'ncisi de, Tekirdağ İL; Süleymanpaşa İlçesi'nin Yeniköy mahallesinde yapılacaktır...
"Geleceğe Nefes Seferberliği" başlığıylaTarım ve Orman Müdürlüğünün çağrısı aşağıdadır:
Bugün yaşadığımız dünyanın en önemli sorunu nedir? sorusuna, büyük bir çoğunluk ‘çevresel sorunlar’ diye cevap verir. Çoğunluğun bu cevabı vermesi, çevre sorunları konusunda biraz geç de olsa artık daha bilgili, bilinçli ve tehlikenin farkında olduğumuzu gösterdiği için sevindirici. Ancak, bu sorunun yanıtının ‘çevre’ olması hepimizi, yeryüzünde yaşayan her birey ve kurumu endişeye ve bir an önce harekete geçmeye sevk etmeli.
Yaşadığımız yerküre, insanlığın gelişiminin yarattığı pek çok çevresel baskıyı her geçen gün daha fazla hissediyor. Doğal kaynaklar, bitki örtüsü, kullanılabilir su kaynakları ve soluduğumuz hava insanlığın gelişiminden, kentleşme ve sanayileşmeden giderek daha çok etkileniyor. Dünya üzerinde yaşayacak nesillerin sayısını artırmak, yaşamın daha uzun süre kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlamak için hepimizin yarın değil, hemen bir şeyler yapması kaçınılmaz.
Türkiye de tüm dünyada yaşanan çevresel sorunlardan her ülke gibi kaçınılmaz olarak etkileniyor. Bir taraftan hızla gelişen, modernleşen, yaşam kalitesini ve ekonomisini büyüten bir ülkeyiz.  İnsanımızın artık yüzde 80’ne yakını metropollerde yaşıyor.
Tarım ağırlıklı bir ekonomiden sanayi ve teknoloji ağırlıklı bir yapıya dönüşüyoruz.
Ekonominin ve insanımızın ihtiyacı olan ulaşım altyapısı artık ülkemizin her noktasına daha güvenli, konforlu ve hızlı erişim sağlıyor.
Bu dönüşüm ve gelişim her ülkede olduğu gibi, ülkemiz doğal kaynakları ve çevresi üzerinde de bir baskı oluşturuyor.
Bugün dünyada çevre üzerinde baskı yaratmadan gelişen, modernleşen, büyüyen bir ülke ne yazık ki yok. Ülkelerin çevre konusundaki karnelerini, gelişirken doğadan aldıklarını minimumda, doğaya verdiklerini ise maksimumda tutabilmeleri belirliyor.
Bugün pek çoğumuz, Türkiye’nin bu konudaki karnesinin iyi olmadığını düşünebiliriz.
Ancak, böyle düşünenler yanılıyor. Toplumumuzda, özellikle de genç neslimizde giderek artan bir çevre duyarlılığı ve bilinci olduğunu görmek bizi çok memnun ediyor. Buna karşılık, ülkemizin çevre konusunda yaptıklarının yeterince bilinmemesi, bu konudaki farkındalığın zayıf olması bizi üzüyor. Bizler, doğa ve dünyamızın nefes alması sağlayan ağaçlar, ormanlar konusunda tarihsel olarak bilinci yüksek topraklarda yaşıyoruz. Bugün, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Orman Genel Müdürlüğümüz 1839 yılında kuruldu. 180 yıllık geçmişe sahip olan bu kurum, bugün 42 bini aşan çalışanı ile bu topraklardaki orman ve orman kaynaklarımızı korumak ve artırabilmek için gece gündüz çalışıyor.
Hem de sadece Türkiye için değil… Orman Genel Müdürlüğümüz bugün 3 kıtaya yayılmış çevre ülkelere ormancılık desteği veriyor.
Türkiye, bugün orman varlığının önemini en iyi bilen ve pek çok uygulaması ile dünyaya örnek olan ülkeler arasına başı çekiyor. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın dünyadaki en önemli 100 orman alanı içinde gösterdiği 9 orman alanı ülkemiz topraklarında.
Biliyor musunuz ki, Türkiye bu kadar hızlı gelişen ve büyüyen bir ülke olmasına karşılık orman değerlerini de yükseltebilen bir ülke…
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın (FAO) Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi raporuna göre dünyamızdaki orman varlıkları hızla azalırken, aynı dönemde Türkiye, ormanlarını artırabilen nadir ülkeler arasında bulunuyor. 
Türkiye'deki orman varlığı, bakım, erozyonla mücadele, rehabilitasyon, ağaçlandırma çalışmaları ve çeşitli eylem planlarıyla her sene düzenli olarak artıyor. 1999 yılında 20.8 milyon hektar olan orman varlığımız, 2018 yılında 22.6 milyon hektara ulaştı. Son 20 yılda, dünya genelinde orman varlıkları azalırken, biz ülkemiz orman varlığını yaklaşık 2 milyon hektar artırmayı başardık.
Türkiye 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan çok zengin bir çeşitliliğe sahip.
2015 yılı itibarıyla yapılan tespitlere göre ormanlık alanlar, ülkemiz alanının %28,6’sını kaplıyor. Bu istatistiğe ağaçsız orman alanları dahil değil.
Peki bunlar yeterli mi? Bu sorunun yanıtı çok net bir şekilde ‘kesinlikle hayır’…
Bugüne kadar ormanlarımız için yaptıklarımız dünyaya örnek olacak düzeyde olsa da gelecek nesiller için çok daha fazlasına ihtiyaç var.
Bu güzel ülkenin yarınlarda da daha yeşil olabilmesi için en az fidan dikmek kadar önemli bir şey yapabiliriz. O da ağaç sevgisine, orman bilincine sahip daha çok insan yetiştirmek. Bugün nesillerimizin ‘fidanı’ çocuklarımızı, gençlerimizi yarının daha yeşil ve yaşanabilir Türkiye’sinin güvencesi haline getirmeliyiz.
İşte bunun için, Türkiye’de yaşayan ya da Türkiye’de yaşamayıp kalbi bu topraklar için atan herkesi, genç yaşlı tüm bireyleri yarınların daha yeşil ülkesi için toplumsal bir bilinçlenme seferberliğine çağırıyoruz.
Orman varlığını artırma konusunda dünyaya örnek pek çok başarıya imza atan Türkiye, şimdi de ağaçlandırma ve orman varlığı konusunda toplumsal bilinci artırmak üzere yine dünyaya örnek olacak büyük bir seferberliği başlatıyor.
Bu seferberlik, siyaset üstü bir anlayışı içeriyor. Hangi görüşten olursa olsun, bu topraklar ve bu toprakların geleceği için endişe duyan, kendisinden sonra gelen insanların, canlıların daha temiz, daha yeşil ve daha solunabilir havası olan bir ülkede yaşamasını isteyen herkes bu seferberlikte yan yana olmalı. Bugün yan yana durmamıza engel olan hiçbir sorun, düşünce, ideoloji ve amaç, çocuklarımızın, torunlarımızın dünyası için iyi bir şey yapmaktan daha önemli olamaz.
11 Kasım 2019’da saat 11:11’de Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilimizde 2023 noktada 3 saat içinde 11 milyon fidanı toprakla buluşturuyoruz. Bu etkinlik kapsamında  Tekirdağ İlinde 15 noktada toplam 86 bin fidan dikilecektir.
Türkiye’yi Guinness Rekorlar Kitabı’na taşıyacak bu ağaçlandırma seferberliğine ‘Geleceğe nefes’ adını verdik.  Biliyoruz ki bir taraftan bugün dikeceğimiz fidanlar, diğer taraftan bugün eli toprağa değecek ve fidan dikmenin önemini fark edecek, bu bilinçle büyüyecek çocuklarımız gelecek nesillerimiz için birer nefes olacaklar.
Geleceğe Nefes projemize tüm kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımız ağaç bağışlayabilecek. Bağış yapmak isteyenlerin dışında, www.gelecegenefes.com adresindeki site üzerinden her vatandaşımız Türkiye’nin istediği bölgesinde dikilecek 5 kadar ağaca kendi ve aile bireylerinin isimlerini verebilecek. 
Biliyoruz ki sizlerin elleri ile toprakta can bulacak olan fidanlar, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacak. Çocuklarımız, torunlarımız, onların çocukları bugün dikeceğiniz fidanlar, geleceğin ağaçları, ormanları sayesinde çok daha yeşil bir Türkiye’de ciğerlerini doldura doldura nefes alabilecekler.
Türkiye’nin bugün de yarın da daha yeşil, daha yaşanılabilir bir ülke olması için gün bugün… Ailenizi, arkadaşlarınızı, komşularınızı alın, 11 Kasım’da saat 11:11’de bu bereketli topraklara siz de birer fidan dikin. Çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız en değerli miras, bugün dikeceğimiz o fidanlar olacak. 
Geçtiğimiz günlerde de; "TEMA’nın İzmir için başlattığı fidan kampanyasına, "Özel Filiz Okulları’ndan destek." başlığıyla TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi, Şirin ÇOĞAL'ın ilettiği bir Bülten de de, şunlardan bahsedildiği görüldü:
TEMA Vakfı’nın İzmir’deki orman yangınlarının ardından bölgenin ağaçlandırılması için başlattığı kampanyaya Özel Filiz Okulları’ndan  60 fidan bağışı yapıldı.
Özel Filiz Okulları, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) tarafından İzmir’de çıkan orman yangınlarının ardından bölgenin tekrar ağaçlandırılması için başlattığı fidan kampanyasına destek verdi.
İzmir’in Karabağlar mevkiinde çıkan ve kuvvetli rüzgâr nedeniyle büyük bir alana yayılan orman yangınının ardından bölgenin ağaçlandırılması için TEMA Vakfı’nın Orman Genel Müdürlüğü desteğiyle başlattığı fidan bağışı kampanyasına katılan Özel Filiz Okulları, yanan bölgeye dikilmek üzere 60 fidan bağışı gerçekleştirdi.
İzmir’de çıkan orman yangınının ardından TEMA Vakfı İzmir’in ağaçlandırılması için Orman Genel Müdürlüğü işbirliğinde başlattıkları çalışma kapsamında fidan bağışı çağrısı yaptı. Yaşanan yangınların ardından Türkiye’de hassasiyetin daha da yükseldiğinin altını çizen TEMA Vakfı  Edirne İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL, “İzmir’in Karabağlar mevkiinde çıkan orman yangında binlerce ağaç ile birlikte orman ekosisteminin vazgeçilmez parçası olan çok sayıda canlı yaşamını yitirdi. Vakfımızın,  Orman Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle başlattığı  kampanyaya; "İzmir’in dağlarında yeniden çiçekler açsın’’ diye  fidan bağışı yapan "Özel Filiz Okulları"na teşekkür ediyor, herkesi bu kampanyaya  destek vermeye davet ediyoruz,” dedi.
İzmir’in ağaçlandırılmasına destek vermek isteyenler için hesap numarası:
Dileyen herkes TEMA Vakfı’nın Türkiye İş Bankası Levent Şubesi (1035) TR18 0006 4000 0011 0351 2730 60 numaralı banka hesabına fidan bağışı yaparak çalışmaya destek olabiliyor.
Bir fidan bedeli 10 TL
Umut Yeşertiyoruz!                  
Şirin ÇOĞAL

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi

Bu haber 257 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim-Bilim-Sağlık

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık Çalışanlarını GÖZETİYOR!

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık Çalışanlarını GÖZETİYOR! Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin, İLGİLİ Biriminin KAMUOYU bildirimine göre; Kovid-19 salgınıyla mücadele sürecind...

42-44 Numaralı Tekirdağ İL Hıfzısıhha Meclisi Kararı Ve 35-37 Numaralı Tekirdağ İL Pandemi KURULU Kararlarıı!

42-44 Numaralı Tekirdağ İL Hıfzısıhha Meclisi Kararı Ve 35-37 Numaralı Tekirdağ İL Pandemi KURULU Kararlarıı! 35-37 Numaralı Tekirdağ İL Pandemi KURULU Kararı ve 42-44 Numaralı Tekirdağ İL Hıfzısıhha Meclisi Kararları, TC Tek...
Çocukluğumdaki Adnan Menderes03 Haziran 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi