Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Tekirdağ'da, Süleymanpaşa MÜFTÜLÜĞÜNE İnceleme Yapılıyor.!

Tekirdağ'da, Süleymanpaşa MÜFTÜLÜĞÜNE İnceleme Yapılıyor.!

Tarih 23 Ekim 2019, 01:06 Editör ANKARA TBMM Hab

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi Müftüsü Ayhan Okur’un sosyal medya paylaşımlarında ve cami cemaatine verdiği vaazlarında nefret suçu kapsamına giren, İslam dini ile bağdaşmayan iftira ve hakaretlere yer vermesini soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı... PHA-S.paşa-TEKİRDAĞ-YerelHBERMERKEZİ-Kültür-Politika/Türkiye-DÜNYA

Tekirdağ'da, Süleymanpaşa MÜFTÜLÜĞÜNE İnceleme Yapılıyor.!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi Müftüsü Ayhan Okur’un sosyal medya paylaşımlarında ve cami cemaatine verdiği vaazlarında nefret suçu kapsamına giren, İslam dini ile bağdaşmayan iftira ve hakaretlere yer vermesini soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı...

"SÜLEYMANPAŞA MÜFTÜSÜ OKUR HAKKINDA TAHKİKAT BAŞLATILDI" başlığı ve "CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY, SORU ÖNERGEMİZİ YANITLADI: “OKUR HAKKINDA MÜFETTİŞ GÖREVLENTDİRİLDİ VE HAKKINDA TAHKİKAT BAŞLATILDI!” alt başlıklarıyla, MEDYA'ya iletilen Bilgi Bülteninde devamla şöyle denilmektedir:
Önergeye 27 Eylül 2019 tarihinde yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Okur hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müfettiş göndererek tahkikat başlattığını, suç bulunması halinde hem idari işlem hem adli işlem başlatılacağını açıkladı.
-
Okur, cami vaazlarında ve Haziran 2019 döneminde yaptığı paylaşımlarda hem Atatürk dönemine hem de CHP’ye nefret söylemli paylaşımlarda bulundu.  Türk Ceza Kanunu ile Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a karşı açıkça suç işleyen Okur, şu paylaşımlarda bulunmuştu: “Yahudi şapkasını yasa zoruyla Türklere dayatıp takmayanları hapseden ve asan CHP, Hitler’den kaçıp bize sığınan 100 bini aşkın Yahudi’ye vatandaşlık veren CHP, Rus diktatör Stalin’den kaçıp bize sığınan Azeri kardeşlerimizi Ruslara teslim edip Boraltan Köprüsü’nde katledilmelerini izleyen CHP, Şimdi anladınız mı CHP’nin vatandaşlık verdiği Yahudilerin nerede olduğunu?”
Okur’un geçen Ramazan Bayramı Namazı öncesinde cemaate verdiği vaazda da tatile gidenleri “şerefsizlikle” suçlamıştı.
16 Ağustos 2019 tarihinde asaleten Süleymanpaşa Müftülüğü’ne atanan Ayhan Okur’un soru önergemize verilen yanıt çerçevesinde tahkikattan geçirildiği ortaya çıktı.
-CUMHURBAŞKANI YARDIMCISINDAN TAHKİKAT YANITI
Okur ile ilgili sıkıntıları hem Tekirdağ Valiliği’ne hem de TBMM’ye taşıyan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, kapsamlı bir soru önergesi verdi Aygun, önergesinde Türk Ceza Kanunu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a göre suç işlendiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 27 Eylül 2019 tarihinde soru önergemize verdiği yanıtta, Müftü Ayhan Okur hakkında inceleme başlatıldığını belirterek, gelişmeleri şöyle aktardı:
“Soru önergenize konu iddialarla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından müfettiş görevlendirilmiş ve tahkikat başlatılmıştır. Tahkikat neticesinde disiplin cezası gerektirecek fiil ve eylemlerin tespit edilmesi halinde ilgili hakkında idari işlem başlatılacak, suç unsuru bulunması halinde ise adli mercilere bildirilecektir.”
“TAHKİKATIN SONUCUNU
TAKİP EDECEĞİM”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, tahkikatın sonucunu yakından takip edeceğini belirterek, Süleymanpaşa Müftüsü Ayhan Okur’un derhal görevden alınmasını istedi. 
Aygun, “Milli birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde Müftülerin tutum ve davranışları halk üzerinde önemli sonuçlar doğurmaktadır. İslam dini ile bağdaşmayan,  din adamlığı vasfı ile ters düşen, partizanca tutumu da aşan iftiralar atan, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden müftülerin görevde kalması dahi suçtur! Bu müftüler kadar O’nu görevde tutan iradeler de suç işlemektedir” diye konuştu.
TCK’nın 226. Maddesine göre “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamanın” suç olduğunu vurgulayan Aygun, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 25. Maddesine göre de hiçbir din personelinin hiçbir surette siyaset yapamayacağını kaydetti.

Bu haber 232 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

CHP Tekirdağ İL Başkanlığından KINAMA!

CHP Tekirdağ İL Başkanlığından KINAMA! CHP Tekirdağ İl Başkanı, Şener Zeynel SAYGIN; "KAMU KURUMLARININ PARTİ SİYASETİNE ALET EDİLMESİNİ KINIYORUZ" diyer...

CHP Tekirdağ il Başkanı ŞenerZeynel SAYGIN'ın Açıklaması; AKP İL Başkanına CEVAP! Başlığını Taşıyor!

CHP Tekirdağ il Başkanı ŞenerZeynel SAYGIN'ın Açıklaması; AKP İL Başkanına CEVAP! Başlığını Taşıyor! "AKP iL BAŞKAŞKAN'NA CEVABIMIZDIR" başlığıyla MEDYA'ya servis edilen açıklama şöyle devam etmektedir: "AKP ...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!06 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi