Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

İSTANBUL-(ÇORLU-Uzunköprü)-EDİRNE arasında; Eski-İsli-Buharlı- KARA Treni  TEKRAR Çalışacak mı?

İSTANBUL-(ÇORLU-Uzunköprü)-EDİRNE arasında; Eski-İsli-Buharlı- KARA Treni TEKRAR Çalışacak mı?

Tarih 12 Ekim 2019, 21:27 Editör İst.TrakyaPOSTA

İstanbul-EDİRNE Tren HATTI, Telefon hattımı da, kopsun-kapansın, geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanlığı Uzunköprü Tren İstasyonu’nun fotoğrafını paylaşarak, “İyi haftalar dileriz” paylaşımında bulundu. BU PAYLAŞIM üzerine; "Çorlu Tren KAZASI"da denilebilen TREN Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri paylaşıma tepki gösterince, Odatv'den Hüreyra Oflaz'ın haberine göre, gelen tepkiler üzerine Ulaştırma Bakanlığı tweet’i NEDEN? kaldırdı, Edirne-Uzunköprüden Trakyalı Vatandaş Hasan-HÜSEYİN BİLGİLENMEK İstiyor... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Ekonomi-Politika-ULAŞIM-Kültür/TÜRKİYE

İSTANBUL-(ÇORLU-Uzunköprü)-EDİRNE arasında;
Eski-İsli-Buharlı- KARA Treni  TEKRAR Çalışacak mı?
İstanbul-EDİRNE Tren HATTI, Telefon hattımı da, kopsun-kapansın, geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanlığı Uzunköprü Tren İstasyonu’nun fotoğrafını paylaşarak, “İyi haftalar dileriz” paylaşımında bulundu. BU PAYLAŞIM üzerine; "Çorlu Tren KAZASI"da denilebilen TREN Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri paylaşıma tepki gösterince, Odatv'den Hüreyra Oflaz'ın haberine göre, gelen tepkiler üzerine Ulaştırma Bakanlığı tweet’i NEDEN? kaldırdı, Edirne-Uzunköprüden Trakyalı Vatandaş Hasan-HÜSEYİN BİLGİLENMEK İstiyor...
PHA'nın NOTU: Şimdi bu merak VATANDAŞ olarak bizde de olduğu gibi, Türkiye-EDİRNE-(Uzunköprü)-ÇORLU Tren Yolu HATTI Üzerinde, tarlasında, MERASINDA, (Örneğin, EDİRNE'de UZUNKÖPRÜ Çakmak-Yeniköy-Kırcasalih'li ÇOBAN, Kırklareli'den; Pehlivanköy-Babaeski-Lüleburgaz'lı ÇOBAN, Tekirdağ'lı Süleymanpaşa-Muratlı-Ergene-Çorlu-Çerkezköy'den-KAPAKLI'dan ÇOBAN ve Yine İSTANBUL-Silivri-Halkalı-Sirkeci'de ki, Çoban da, gözleri yollarda merak içinde)
Ulaştırma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Uzunköprü Tren İstasyonu’nun fotoğrafını paylaşarak, “İyi haftalar dileriz” paylaşımında bulundu. Çorlu Tren Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri paylaşıma tepki gösterdi...
Odatv'den Hüreyra Oflaz'ın haberine göre, Ulaştırma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Uzunköprü Tren İstasyonu’nun fotoğrafını paylaşarak, “İyi haftalar dileriz” paylaşımında bulundu. Çorlu Tren Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin aileleri paylaşıma tepki gösterdi. Gelen tepkiler üzerine Ulaştırma Bakanlığı tweet’i kaldırdı.
İşte o kaldırılan paylaşım:
8 Temmuz 2018 tarihinde Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı seferini yapan TCDD treni Tekirdağ’ın Çorlu İlçesine bağlı Sarılar köyüne geldiği sırada tren raydan çıkarak devrilmişti. Tren katliamında 7’si çocuk olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişide yaralanmıştı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Uzunköprü Tren İstasyonu’nun fotoğrafını sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşarak, “Tüm takipçilerimize iyi bir hafta dileriz” paylaşımında bulundu. Bakanlığı’nın paylaşımına Çorlu Tren Katliamı Aileleri ve vatandaşlar tepki gösterdi. Gelen tepkilerin artmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı söz konusu paylaşımı Twitter hesabından kaldırdı.
“BU İSTASYONDAN KALKAN TRENDE 25 İNSAN ÖLDÜ, UMURUNUZDA MI?”
Çorlu tren faciasında 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i ve eski eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, Twitter hesabından Ulaştırma Bakanlığı’nın paylaşımına tepki gösterdi. Sel yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Ölüme ve acıya saygı duymamak! Bu istasyondan kalkan trende 7’si çocuk 25 insan öldü! Umurunuzda mı? Bilinçli insan öldürmede başarılı olduğunuz kadar keşke sorumluluklarınızda da başarılı olabilseydiniz! Oğlum bu istasyonda yaşıyordu 8 Temmuz’da!”
“SİZİN HİÇ ÇOCUĞUNUZ ÖLDÜ MÜ?”
Mısra Öz Sel diğer bir paylaşımında Oğuz Arda Sel’in trene binmeden önce Uzunköprü Tren İstasyonu’ndaki çekildiği fotoğrafa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı etiketleyerek, “Cahit Turhan @Mcahidturhan bu tren istasyonu kaç ailenin canını yakıyor biliyor musunuz? Sizin hiç çocuğunuz öldü mü? Bilir misiniz evlat acısını? Bakın ölmeden önceki son hali! Sorumluları @UABakanligi @TCDDemiryollari @TCDDTasimacilik Siz umursayana, yargı işleyene kadar!!!” ifadelerine yer verdi.
“İNSANDA EDEP, TERBİYE, VİCDAN, AHLAK OLUR”
Tren faciasında Sena Köse’yi kaybeden Gürkan Köse, Twitter hesabından Ulaştırma Bakanlığı’nın paylaşımına tepki gösterdi. Köse yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Tamda prensesimle en son vedalaştığım nokta... GÖRDÜKÇE İÇİM SIZLIYOR... İnsanda edep, terbiye, vicdan, ahlak olur... Tam 25 CAN'ın hesabı daha verilememiş, birde paylaşıma bakın. Sanki bizler suçluda onlar haklı buna terbiyesizlik ve vicdansızlık derim... GÜNAH BE... AYIP BE..”
Sosyal medyadan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na gösterilen diğer tepkiler ise şu şekilde:
İLGİLİ Haberler İÇİN:
Bak1: http://tcddtrakya.blogspot.com/2012/11/edirne-istanbul-arasi-istasyonlar-tren.html
Bak2: https://www.lojiport.com/halkali-kapikule-hattinda-flas-gelisme-103364h.htm
Bak3: http://www.hurriyet.com.tr/tekirdag/corlu-haberleri/
Diğer taraftan da, işin peşini burakmayacağına AND içinler bile var. Bunlardan biri de, CHP Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan Aygun, bu hususta; 17.09.2019 tarihli bülteninde bunu dile getirmiş, "10 Aralık 2019 günü yapılacak yeni duruşmaya kadar tüm gelişmelerin takipçisi olacağımı kamuoyuna saygı ile duyururum." sözünü verdiği görülmektedir. İŞTE O Bülteni konuyla ilgili olduğu için aşağıda aynen KAMUOYUNA sunuyoruz:
"ÇORLU TREN KAZASINDA DÜĞÜMÜ, YENİ BİLİRKİŞİ RAPORU ÇÖZECEK, YENİ BİLİRKİŞİ HEYETİ, TCDD’YE DANIŞMANLIK YAPMAYAN TARAFSIZ AKADEMİSYENLER ARASINDAN SEÇİLMELİ, BİLİRKİŞİ’DEN ADALETLİ RAPOR BEKLİYORUZ"
Dr. İlhami Özcan Aygun, CHP Tekirdağ Milletvekili
"Çorlu’da 8 Temmuz 2018 tarihinde 25 vatandaşımızın canını yitirmesine, 340 yolcunun yaralanmasına yol açan tren kazasının görüldüğü Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma sonucu yeni Bilirkişi Heyeti oluşturulmasına karar verilmiştir. Bu karar; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TCDD Yönetimine danışmanlık yapan akademisyenlerin yer aldığı eski Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı raporun güvenilir ve objektif olmadığını, kamuoyu vicdanında kabul görmediğini de tescillemiştir.  2009-2014 yılları arasında TCDD Genel Müdürlüğü’ne danışmanlık hizmeti vermiş, 2012-2014 tarihlerinde Trakya Demiryolu Hattı’nın yenileme projesi danışmanlığını ve 2017’de Marmaray Projesi Danışmanlığını yapmıştır. Bakanlığa ve TCDD’ye danışmanlık yapan isimlerin objektif rapor hazırlama beklentisini karşılamadığı aşikârdır.
Mahkemenin kararı gereği yeni Bilirkişi Heyeti; Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde görev yapan ray uzmanlarından seçilecektir.

Yeni Bilirkişi Heyeti’nin; TCDD ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile hiçbir danışmanlık ya da iş ilişkisi olmayan, objektif ve tarafsız hareket edecek uzman akademisyenlerden oluşturulmasını bekliyoruz.
Yeni Bilirkişi Heyeti’nin kazaya ilişkin tüm ihmalleri sıralayarak, üst düzey yöneticilerin kazadaki sorumluluğunu ortaya koyan bilimsel bir rapor hazırlamasını talep ediyoruz.  Yeni raporun, Çorlu Tren kazasında yakınlarını kaybeden ailelerin acılarını hafifletmelerine ve yargıya güvenmelerine vesile olmasını umut ediyoruz.
Mahkemede; yargılanan sanıkların ifadeleri TCDD’deki ihmallerin ve bilimsellikten uzak yönetim anlayışının itirafı niteliğindedir. Yargılanan sanıklardan Hat Bakım Onarım Memuru Celaleddin Çabuk, Edirne Kapıkule’den Eskişehir’e kadar 250 köprü ve 2 bin 500 menfezden tek başıma sorumlu olduğunu, işçi ve ustasının olmadığını, eski bilirkişi raporunun demiryolu mevzuatıyla uzaktan yakından ilişkisinin bulunmadığını söylemiştir. Çabuk, kazanın olduğu menfez dâhil 400 menfezde balast tutucu duvar olmadığını daha önce rapor ettiğini, ancak gereğinin yapılmadığını anlatmıştır. 
Yargılanan sanıklardan Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt’un ifadeleri de TCDD’deki uzman sıkıntısının itirafıdır.  Kurt, kazaları önleyecek yol bekçisi kadrolarının 2001 yılından itibaren boşaltıldığını belirterek, bu kadroların yeniden dolması için defalarca yazı yazdığını, buna rağmen ek önlemler alınmadığını belirtmiştir. Daha önce bu hatta 9 yol bekçisi olduğunu söyleyen Kurt, yol bekçilerinin önemini anlatmıştır.
Özetle;  Mahkeme’nin yeni Bilirkişi Heyeti’nin oluşturulması için verdiği karar ve sanıkların ifadeleri,  TCDD’nin liyakatli ve ehil kadrolarca yönetilemediğini, raylarda can ve mal güvenliğini sağlayacak uzman kadroların bulunmadığını tüm çıplaklığı ile ortaya koymaktadır.  Bu çerçevede tespitlerimizi şöyle sıralayabiliriz:

TCDD ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında koordineli çalışacak ve anlık yağışları değerlendirecek personel ya da birim bulunmamaktadır.  Meteorolojik tablo ile ray güvenliği arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bu koordinasyonu sağlamaktan birinci derecede sorumlu makam; TCDD Yönetimi’dir.
Türkiye’de şu anda 39 tane yol geçit kontrol memuru (yol bekçisi) görev yapmaktadır. Ülkemizin 11 bin 394 km konvansiyonel demiryolu ağına sahip olduğu düşünüldüğünde 1200 civarında yol bekçisine ihtiyaç bulunmaktadır.  Bir yol bekçisinin (yol ve geçit kontrol memuru) günde yaklaşık 10 km gidip 10 km geleceğini düşünürsek, Türkiye’deki yol bekçisi sayısının 1200 civarında olması gerekmektedir. Çorlu’daki trafik kazasının olduğu 138 kilometrelik mıntıkada en az 5 yol bekçisinin bulunması gerekirdi.  Tek bir hat bakım memurunun çok geniş bir alanı kontrol etmesi mümkün değildir.
TCDD Yönetimi’nin bir an önce personel kadrolarını yenileyerek, tren kazalarını önleyecek “yol bekçiliği” sistemini yeniden devreye sokması ve kuruma uzman kadroları bir an önce kazandırması gerekmektedir.
Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki son duruşmada; Çorlu Cumhuriyet Savcılığı'na bilirkişiler ilgili yürütülen bir soruşturma olup olmadığının, varsa hangi aşamada olup olmadığının sorulmasına; personelin hazırladığı denetim raporları ile ilgili işlem yapılıp yapılmadığının TCDD Genel Müdürlüğü'ne sorulmasına; Çorlu Cumhuriyet Savcılığı'na tefrikle ayrılan dosyanın akıbetinin sorulmasına;- TCDD’den acil eylem planının olup olmadığının sorulmasına karar verilmiştir.
10 Aralık 2019 günü yapılacak yeni duruşmaya kadar tüm gelişmelerin takipçisi olacağımı kamuoyuna saygı ile duyururum. "
diyerek; 17.09.2019 günü, Dr. İlhami Özcan Aygun, CHP Tekirdağ Milletvekili olarak sözlerini bağlamıştır.

Bu haber 324 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Medya

Kamera Elinde Geleceğin Cebinde Kısa Film Yarışması Ödül Töreni Online OLARAK Yapıldı!

Kamera Elinde Geleceğin Cebinde Kısa Film Yarışması Ödül Töreni Online OLARAK Yapıldı! Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışma...

Çorlu Gazeteciler Derneği’nden Başkan Kadir ALBAYRAK'ı KINAMA!

Çorlu Gazeteciler Derneği’nden Başkan Kadir ALBAYRAK'ı KINAMA! Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın kamu kaynaklarını baskı unsuru olarak kullandığını öner süre...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!06 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi