Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

TBMM'de Vekiller SORUYOR? Kim Bunlar? Vatandaş MERAK Ediyor..! Etsiz PATATES Yiyemeyenler-YİYENLER Kimlerdir?

TBMM'de Vekiller SORUYOR? Kim Bunlar? Vatandaş MERAK Ediyor..! Etsiz PATATES Yiyemeyenler-YİYENLER Kimlerdir?

Tarih 13 Ekim 2019, 22:05 Editör ANKARA TBMM Hab

“PATATES ÜRETİCİSİ YİNE MAĞDUR” diyen; CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer olurken, diğer yandan da “HALKIMIZA GIDA DENETİMİ YAPILMAYAN ETLER Mİ YEDİRİLDİ?” diye, Soran ise; CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun olmaktadır, kamuoyu merak içinde, kim bunla,r böyle uluorta sorular yöneltebiliyorlar, TBMM 'de VEKİL mi? kalmadı; TBMM çalışmaya mı başladı?, anlayan açıklar inşallah... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Ekonomi-Politika/TÜRKİYE

TBMM'de Vekiller SORUYOR? Kim Bunlar? Vatandaş MERAK Ediyor..!
Etsiz PATATES Yiyemeyenler-YİYENLER Kimlerdir?
“PATATES ÜRETİCİSİ YİNE MAĞDUR” diyen; CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer olurken, diğer yandan da “HALKIMIZA GIDA DENETİMİ YAPILMAYAN ETLER Mİ YEDİRİLDİ?” diye, Soran ise; CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun olmaktadır, kamuoyu merak içinde, kim bunla,r böyle uluorta sorular yöneltebiliyorlar, TBMM 'de VEKİL mi? kalmadı; TBMM çalışmaya mı başladı?, anlayan açıklar inşallah...
Pha'nın NOTU: “PATATES ÜRETİCİSİ YİNE MAĞDUR” ve “ELEKTRİK FATURASINI GÖREN ÇİFTÇİ ‘YANDIM’ DİYOR” ana başlıkları ile "Patateste tehlike çanları", "Aradığını bulamayan üretici patatesini depolamaya başladı" alt başlıklarıyla, bu gün (03-10.2019) TBMM'den KAMUOYUNA bilgi bülteni gönderen, EDİRNE Uzunköprü DAMADI olan hemşehrimiz; CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve aynı çatı altında görev icra eden, EDİRNE Havsa'dan, TRAKYA'lı hemşehrimiz ve benim kadar eski olmasa da, Tekirdağ DAMADI; CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun;  "TBMM'nin açılalı daha, şurada 3 (üç) gün oldu, günler torbaya mı? girdi sanki?" dedirten, E-posta BÜLTENLERİ geldi ve bir çok soru yönelttikleri görüldü, bizde NASIL olsa? bize değil, TBMM'deki  PARLAMENTER  SİSTEME soruyorlar diye hemen taze, taze aşağıda sizlere sunduk, İşte "BÖYÜK GAZATECİLİK" yaptığımızı sandığımız, KOPYALA yapıştır, BÜLTENLER:
"Geçtiğimiz yıl ilk kez ithal etmek zorunda kaldığımız ve pazarda fiyatı tavan yapan patates, bu yıl üreticinin masrafını yine karşılamadı. Patates üreticisi mağdur..
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de üreticinin durumunu yerinde analiz etti, patates üreticileri ile görüştü, tarlada söküm yapan ve ürün depolayan üreticiyi ziyaret eden Gürer, üreticinin sorunlarını dinledi.
“50-60 KURUŞA KADAR
DÜŞEN PATATES TARLADA KALDI”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde ilinin patates üretiminde ülkemizde ilk sırada yer aldığını anımsatarak, “Niğde ve Nevşehir bölgesi kışlık patates için önemli illerimizdir. Sadece Niğde ilinde 800 bin ton patates rekoltesi beklenmektedir. Kayıt dışı ile bu rakam bir milyona ulaşmaktadır. Niğde ilinde kışlık patates hasadı başladı, ilk aşamada tüccarın, fiyatı 90-100 kuruş aralığında alım yaptığı patateste hasat artışı ile fiyat, 50-60 kuruşa kadar düştü. Üretici zorda, patatesi maliyet fiyatına tüccar alınca üretici depolamak zorunda kalıyor” dedi.
“ÜRÜN ÜRETİCİNİN ELİNDEYKEN İHRACAT TEŞVİK PRİMİ AÇIKLANMALI”
Şu anda tüccarın patatese maliyetinin altında fiyat verdiğini,  tarımda plansız ve kontrolsüz üretimin her yıl yarattığı sorunların ne yaz ki bulamadığını ifade eden CHP’li Gürer, “Bankaya kredi borcu olan, elektrik, su faturasını ödeyemeyen üretici, para kazanmasa da elindeki ürünü tüccara vermek zorunda kalıyor. Birçok çiftçi hacizli, ipotekli, tek umutları patates hasadından sağlayacakları gelir. Geçtiğimiz yıl raf fiyatı 6 lirayı geçince AKP iktidarı patatesi de ithal ederek sorunu çözmeye çalıştı. Bu yıl ekim alanı arttı. Ürün daha üreticide iken yurt dışı satım teşviki açıklanmalıdır. Ürün üreticiden çıkıp tüccara geçince kazanan tüccar oluyor. Tüccar mevcut durumda fiyatı düşürüyor. Acilen yurt dışı teşvik açıklanmalı ve piyasanın doğru oluşması sağlanmalıdır” dedi.
“ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ MAĞDUR, PİYASAYI TÜCCAR BELİRLİYOR”
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yaklaşık 240 bin dekar alana patates ekimi yapılan Niğde’de geçen yıla göre patates ekim alanında yüzde 10 gibi bir artış olduğunu belirtti. Patates ile ilgili Niğde’de bir entegre tesisin bulunmamasının yanı sıra lisanslı depoculuk kapsamında destekte alamadığını belirten Gürer, “Niğde’de üretici tüccara mahkum edildi, üretici ürettiğini değerine satamıyor. Tüketici pahalı ürün almak zorunda kalıyor. Üretici ve tüketici mağdur, piyasayı tüccar belirliyor. İktidar nerede? Geçen yıl depolanan ürün için üretici terörist ilan edilip depolar basılmıştı. Oysa patates üretildiğinde ürün hasat döneminde satılır, geriye kalan ürün depolanarak bir sonraki yıl yeni ürün çıkıncaya kadar pazara ürün verilir. Şimdi patates üreticisinin ilaç, gübre, tohum, elektrik, mazot gibi giderleri katladı. Üretici tüccar eline kaldı, ama ortada üreticiye sahip çıkan iktidar yok. Tarım politikası ‘üretme, ekme, ithal et’ mantığına daha çok meyilli. Bu bağlamda yurt dışı teşvik hemen açıklanmazsa yine olan üreticiye olacak ” diye konuştu.
“ELEKTRİK FATURASINI GÖREN ÇİFTÇİ ‘YANDIM’ DİYOR”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, elektrik fiyatına gelen artışların mazotunda önüne geçtiğini belirterek, “Niğde ve çoğu ilimizde elektrik, enerji ile yer altından sağlanır. Çiftçi elektrik paralarını ödeyemez duruma gelince, şirket elektriği kesmek durumunda kalıyor. Çoğu yerde ürün sınırlı sulanınca verim kaybı oluyor. Çiftçiler elektrik faturalarının, ürün hasadının önemli bölümünü ellerinden aldığını ifade ediyorlar. Mağdurlar ama seslerini duyan bir iktidar yok. Çiftçinin sulama suyu, elektrik bedelleri mutlaka indirime ve desteğe tabi olmalıdır. Mazot zamlarının yanında elektrik zamları çiftçiyi zor durumda bırakmaktadır” dedi.
Öte yanda da; "CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ DR. AYGUN’DAN TEPKİ:" ana başlığı altında, 6 (ALTI) alt başlıkta sorular yöneltilirken, 2018 yılında ithalatı yapılan damızlık hayvanlarla ilgili; SAYIŞTAŞ raporlarına dayanılırak da, 14 (Ondört) soru yönelten, TBMM'deki Parlamenter SİSTEM içinde görev alan, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun'un KAMUOYUNUN Bilgisine sunduğu BÜLTENİ şöyledir:
“HALKIMIZA GIDA DENETİMİ YAPILMAYAN ETLER Mİ YEDİRİLDİ?”
“YAKLAŞIK 900 BİN BÜYÜKBAŞ VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN, 21 GÜNLÜK KARANTİNA SÜRESİ BEKLENMEDEN ÜLKEMİZE SOKULARAK, KAMU SAĞLIĞI TEHLİKEYE SOKULMUŞTUR.”
“BU DURUMDA GIDA GÜVENLİĞİ BELİRSİZ DENETİMSİZ ETLER Mİ HALKIMIZA YEDİRİLDİ!”
“ÇÖPE GİDEN 368 BİN DOZ AŞININ HESABINI KİM VERECEK?”
“YASAK HAYVAN IRKLARI TÜRKİYE’YE SOKULARAK, YERLİ HAYVANCILIK DİNAMİTLENMEK Mİ İSTENİYOR”
“SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK MI?”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Sayıştay Raporu’na göre, 2018 yılında ithalatı yapılan damızlık hayvanlardan 33 bin 880 büyükbaş hayvan ile 834 bin 176 küçükbaş hayvanın 21 günlük karantina süresi beklenmeden kayıt altına alındığını belirterek, “Hayvan ve gıda sağlığını korumayı amaçlayan bu 21 günlük süre nasıl ihlal edilmiş ve kontrol sağlanamamıştır? Bu süre beklenmeden yurda alınan yani gıda güvenliği belirsiz hayvanlar üzerinden kamu sağlığı tehlikeye atılmıştır. Bu durumda gıda güvenliği belirsiz denetimsiz hayvan etleri nasıl halkımıza yedirildi? Sorumlular hakkında işlem yapacak mısınız?” diye sordu.
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda hayvancılık alanında yaşanan usulsüzlükleri ortaya koyan Sayıştay 2018 yılı Denetim Raporu’nu TBMM gündemine taşıdı. Bu rapora göre Tarım ve Orman Bakanlığı’ndaki hayvan hastalıklarını önlemek için alınan 368 bin doz aşının zayi edildiği ve ithali yasak hayvan ırklarının Türkiye’ye girişine izin verilerek hayvancılığın dinamitlendiğini belirten Aygun, “Sorumlular hakkında işlem yapacak mısınız” diye sordu.
“AŞI TAKİP SİSTEMİNİN OLMAMASI ACZİYETTİR!”
Aygun, 2018 yılında Adana, Balıkesir, Denizli, İstanbul, Kastamonu, Kütahya, Samsun, Siirt, Trabzon ve Şırnak’ta toplamda 368 bin 761 doz aşının zayi olduğunu vurgulayarak, “En büyük zayiat, soğuk zincir sistemi olmayan Kastamonu ve Samsun’da meydana gelmiştir. 2019 yılı sona ermek üzere iken halen aşı soğuk zincirinin ve aşı takip sisteminin kurulamaması büyük bir acziyettir” tespitini yaptı.
Sayıştay Raporu’na göre, Bakanlık tarafından ithaline izin verilmeyen “Sarole, Brangus, Aubrac” gibi hayvan ırklarının 2018 yılı içinde Türkiye’ye girişine izin verilerek kamu sağlığının tehdit edildiğini söyleyen Aygun, bunun hem Türk hayvancılığı hem de kamu sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.
2018 yılında sığır tüberkülozu, sığır brusellozu, koyun ve keçi brusellozu nedeniyle hayvan sahiplerine 115 milyon 538 bin 299 lira tazminat ödendiğini kaydeden Aygun, “İthal edilen hayvanların yurda sokulmaması için gümrük idareleri ile koordinasyonun arttırılması, gerekli tedbirlerin alınması gereklidir” önerisini yaptı.
Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:
1-) Ülkeye Giriş Yapan Canlı Hayvanlarda Yürütülecek Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik’e göre, ithal edilen canlı hayvanların 21 gün karantina merkezlerinde tutulması, bu sürenin sonunda kayıt altına alınarak kulak küpelerinin takılması gerekmektedir. Sayıştay Raporu’na göre, 2018 yılında ithalatı yapılan damızlık hayvanlardan 33 bin 880 büyükbaş, 834 bin 176 küçükbaş hayvan 21 günlük karantina süresi beklenmeden küpelenmiş ve kayıt altına alınmıştır. Hayvan ve gıda sağlığını korumayı amaçlayan bu 21 günlük süre nasıl ihlal edilmiş ve kontrol sağlanamamıştır? Sorumlular hakkında işlem yapacak mısınız?
2-) İthal edilen hayvanlara ve bunların sağlık sertifikalarına ilişkin herhangi bir takip ve kontrol sistemi bulunmamaktadır.  Kontrol sistemini ne zaman oluşturacaksınız?
3-) İthal edilen hayvanların yurda sokulmaması için gümrük idareleri ile koordinasyonun arttırılması, gerekli tedbirlerin alınması gereklidir. İthal hayvanların Türkiye’ye getirilmeden incelenmesini sağlayacak mekanizma kuracak mısınız?
4-) 2018 yılında Romanya’dan ülkeye giriş yapan 13 bin 420 büyükbaş hayvandan 1637’sinin karantina bekleme süresi içinde ölmesi, hayvanların yeterli inceleme ve tetkik yapılmadan Türkiye’ye alındığı sonucunu doğurmaktadır. TİGEM tarafından ithal edilen hayvanlarda çıkan bu sıkıntı, kamu sağlığı açısından da tehdit edicidir. Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün aradığı koşullara TİGEM tarafından uyulmaması düşündürücüdür. TİGEM’deki sorumlular için bu konuda nasıl bir işlem yapacaksınız?
5-) Bakanlık, hangi il ve ilçede ne kadar aşı olduğunu bilmemektedir. Etkin bir aşı soğuk zincir sistemi neden bugüne kadar kurulamamış ve aşılar zayi edilmiştir?
6-) Soğuk aşı zinciri olmayan illere neden aşı gönderilmiştir?
7-) Aşıları üretiminden son kullanma tarihine kadar izlemek amacıyla oluşturulacak Aşı Takip Sistemi’ni ve soğuk zincir sistemini ne zaman kurmayı planlıyorsunuz?
8-) Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Veteriner Biyolojik Ürünlerin ve Soğuk Zincir Koşullarının İzlenmesi Projesi”ne bugüne kadar yeterli bütçe tahsis edilmemesi ve tasarruf tedbirleri çerçevesinde hayata geçirilememesi ülke için daha büyük bir israf değil midir? Yeterli ödenek aktarılmaması, hayvancılığımız açısından büyük bir risk değil midir?
9-) İthal edilen hayvanlara ve bunların sağlık sertifikalarına ilişkin herhangi bir takip ve kontrol sistemi bulunmamaktadır.  Kontrol sistemini ne zaman oluşturacaksınız?
10-) Sayıştay raporu çerçevesinde büyükbaş ve küçükbaş takip bilgi sistemine hatalı veri girişini önleyecek ve kontrolleri sağlayacak yazılımı geliştirecek misiniz?
11-) Hayvanları karantina süresine uymadan kimliklendiren işletmeler için gerekli müeyyideleri uygulayıp, önlem alacak mısınız?
12-) Sayıştay raporunda, “Genç Çiftçi Projesi’nde genç çiftçilerin takip süreci içinde elden çıkardıkları hayvanların yerine alınanların yakın dereceli akrabalardan satın alınmış gibi gösterildiği” tespiti yapılmıştır. 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait Resmi Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ ve Taahhütname’de, birinci derece akrabalardan hayvan satın alınmayacağının belirtildiği vurgulandı. Bu hükme neden uyulmamış ve il ve ilçe müdürleri tarafından izin verilmiştir?
13-) İyi tarım uygulamalarında güvenilir gıda arzının ve izlenebilirliğinin sağlandığı kontrol ve sertifikasyon sistemi kuracak mısınız?
14-) Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nce sığır cinsi ile koyun ve keçi türü hayvanların kimliklendirilerek kayıt altına alınması işlemleri TBS altında TÜRKVET’te yürütülmektedir. Sayıştay Raporu’na göre, söz konusu sistemin her yaştan hayvan kaydına açılması; sınır illerinden kaçak hayvan girişlerini teşvik ederek sınır ötesinden çeşitli hayvan hastalıklarının ve ülkemizde görülmeyen farklı salgın hayvan hastalıklarının yerli hayvanlara bulaşmasına yol açmaktadır. Bu durumun sanal hayvan kayıtlarına yol açtığını raporlaştıran Sayıştay, destekleme ödemelerinde de kamu zararına neden olduğunu tespit etmiştir.  Sayıştay’ın uyarıları çerçevesinde her yaştan hayvan kaydının sisteme açılmasından vazgeçecek misiniz?

Bu haber 200 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye

TEK Trakya İLLERİ: Yapı İzin İstatistikleri, Ocak – Aralık, 2019

TEK Trakya İLLERİ: Yapı İzin İstatistikleri, Ocak – Aralık, 2019 TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğünün, Özel Bilgilendirme Sistemi (ÖBS) verilerine göre; Ülkemizde, yapı ruhsatı verilen y...

TÜRMOB, 1-7 Mart Muhasebe Haftasını Kutluyor!

TÜRMOB, 1-7 Mart Muhasebe Haftasını Kutluyor! "1-7 Mart Muhasebe Haftamız Kutlu Olsun…" başlıklı MEDYA gönderileri ile; kısa adı TÜRMOB olan, Türkiye Serbest MUH...
Ömer Seyfettin'i yüz yıl önce kaybettik22 Mart 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi