Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

YEREL Kurumların Çekişmesi, HALKA Yarasın.!

YEREL Kurumların Çekişmesi, HALKA Yarasın.!

Tarih 11 Temmuz 2019, 00:23 Editör TekirdağPOSTASI

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, TESKİ tarafından yapılan kazıların kaçak olarak yapıldığını tespit ettiklerini açıkladı, buna karşılık TESKİ Genel Müdürlüğü'de konuyla ilgili olarak bir MEDYA'ya bir açıklama yaptı... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHabermerkezi-Ekonomi-Politika/Türkiye

YEREL Kurumların Çekişmesi, HALKA Yarasın.!
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, TESKİ tarafından yapılan kazıların kaçak olarak yapıldığını tespit ettiklerini açıkladı, buna karşılık TESKİ Genel Müdürlüğü'de konuyla ilgili olarak bir MEDYA'ya bir açıklama yaptı... 
Tekirdağ Süleymanpaşa İLÇE Belediyesi Başkanlığı'nın İLGİLİ Birimi "Yüksel: “TESKİ kaçak kazı yapıyor!” başlığıyla TEMMUZ Ayı MECLİS toplantısı sonrası yaptığı KAMUOYU Açıklamasında ve sonra gönderilen DÜZELTİLMİŞ bildiriminde şunlara yer vermiştir:
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, TESKİ tarafından yapılan kazıların kaçak olarak yapıldığını tespit ettiklerini açıklarken; “TESKİ’nin yaptığı bu uygulamayı fotoğraflar ile de tespit ettik. TESKİ Dereağzı Mahallesi’nde kazı yapmış. Dağ gibi hafriyat yığınlarını dere ağzına bırakmış. Barbaros’ta kazı yapmış yine dağlar gibi hafriyat bırakmış. Hepsi kaçak alan gözüküyor. Döküm sahasına taşımamış mahallenin içinde bırakmış. Bununla ilgili de suçu Süleymanpaşa Belediyesi’ne atarak sıyrılmaya çalışıyorlar.” dedi.
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Süleymanpaşa Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamada TESKİ’nin yaptığı kaçak kazılarla vatandaşları, kaçak kazdığı yerlerin sorumluluğu ile ilgili açıklamalarında da Süleymanpaşa Belediyesi’ni mağdur ettiğini açıkladı.
YÜKSEL: “HUKUKİ SÜREÇ BAŞLAYACAK”
Başkan Yüksel meclis toplantısında yaptığı konuşmada; “Dün Bahçelievler Mahallesi’ne gittik. TESKİ Bahçelievler Mahallesi’nde kaçak kazı yapıyor. Bunlar tespit edildi. Süleymanpaşa Belediyesi’ne ait bütün sokaklarda bizden önceki dönemde de kaçak kazı yapıyor. Bu konuyla ilgili gerekli işlemleri başlatacağız. Hukuki süreç başlayacak.” dedi.
“TEPKİ GELİNCE DE BU YOLLARI SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ YAPACAK DİYEREK SIYRILIYORSUN”
Kaçak kazıların yanı sıra yapılmayan yolların suçlusu olarak da Süleymanpaşa Belediyesi’nin hedef gösterilmesine tepki gösteren Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel; “Kazıyorsun, şehrin tüm sokaklarını o şekilde toz içinde bırakıyorsun ve gelen şikayette ‘Bu yolları Süleymanpaşa Belediyesi yapacak’ diyerek sıyrılıyorsun. Bu ne kadar ahlaki tartışılması gerek. Sen Süleymanpaşa Belediyesi’nin izni ve bilgisi olmadan alt yapı çalışması yapıyorum diyerek kazı yapıyorsun. O yolları berbat bir şekilde, nefes alınamayacak gibi toz duman içinde bırakıyorsun, tepki gelince de bu yolları Süleymanpaşa Belediyesi yapacak diyerek sıyrılıyorsun. Halbuki izin dahi almayıp kaçak kazı yapıyorsun. Bu ne kadar doğrudur?” diye konuştu.
“HAFRİYAT YIĞINLARINI DÖKÜM SAHASINA TAŞIMAMIŞ MAHALLENİN İÇİNDE BIRAKMIŞ”
TESKİ’nin kaçak kazılarını tespit edip belgelediklerini dile getiren Yüksel; “TESKİ’nin yaptığı bu uygulamayı fotoğraflar ile de tespit ettik. TESKİ Dereağzı Mahallesi’nde kazı yapmış. Dağ gibi hafriyat yığınlarını dere ağzına bırakmış. Barbaros’ta kazı yapmış yine dağlar gibi bırakmış. Hepsi kaçak alan gözüküyor. Döküm sahasına taşımamış mahallenin içinde bırakmış. Kumbağ’da aynı, Barbaros da aynı. Hatta bir örnek veriyim Barbaros da okul içini döküm sahası yapmış adamlar. Böyle bir şey olabilir mi? Bununla ilgili de suçu Süleymanpaşa Belediyesi’ne atarak sıyrılmaya çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı.
“TESKİ KAÇAK ÇALIŞMANIN BEDELİNİ ÖDEYECEK”
Son olarak TESKİ’nin yaptığı hukuksuz işlemin bedelini ödeyeceğinin altını çizen Başkan Yüksel; “Parsel bağlantısı yapılıyor. Parsel bağlantısı ile ilgili izin veriliyor. Ancak burasıyla ilgili bizle koordinasyon sağlanmıyor. Hangi parsele nereden altyapı bağlanır ben nereden bilebilirim; müneccim miyim? O yol yapılmıyor vatandaşlar Süleymanpaşa Belediyesi’ne tepki gösteriyor. Halbuki benim kazının yapıldığından bile haberim yok. Böyle bir koordinasyon eksikliği olabilir mi? Avukatlarımıza gerekli talimatları verdik. Bunun cezai işlemleri çok ağır olacak.” diyerek TESKİ’nin yaptığı usulsüzlüklere sert tepki gösterdi.
Öte yanda da, konuyla ilgili; "TESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BASIN AÇIKLAMASI"nı bu gün yapmıştır, şunları dile getirmiştir:
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün yaptığı 4 Temmuz 2019 tarihli Basın Açıklamasında; ‘TESKİ’nin kaçak kazı yaptığı, kazdığı yerlerden çıkan hafriyat atıklarını döküm sahasına taşımadığı ve bunlarla ilgili olarak TESKİ tarafından Süleymanpaşa Belediyesi’nin suçlandığı’’ dile getirilmiştir.
TESKİ Genel Müdürlüğünün Süleymanpaşa ilçesine yapmış olduğu yatırımların çoğu İlbank kredisi ve şartnamelerine göre, TESKİ ile İlbank İstanbul Bölge Müdürlüğü müşterek kontrolörlüğünde yürütülmektedir.
Öncelikle TESKİ bugüne kadar yapmış olduğu tüm altyapı çalışmalarında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve İlgili İlçe Belediyelerine kazı ruhsatı başvurularını yazılı olarak yapmış ve yapmaktadır. Acil kazılarda da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi AYKOME Yönetmeliğinde belirtildiği üzere acil kazı formları doldurularak İlçe Belediyesi bilgilendirmek suretiyle hareket edilmektedir.
Yapılan altyapı çalışmalarında vatandaş ihtiyaçlarının acilen karşılanması ve mağduriyetlerin ivedilikle önüne geçilmesi için TESKİ azami gayret içindedir. Bununla birlikte, TESKİ Genel Müdürlüğü yaptığı veya yapacağı her türlü kazı faaliyetini kazı işine başlamadan önce ilgili belediyesine bildirmektedir. 
Ayrıca, bazı ilçe belediyelerince üst yapının TESKİ tarafından yapılması kaydıyla kazı izni verilebileceği durumlarında dahi, TESKİ görev, yetki ve sorumluluğunda olmadığı halde kamu menfaati için üst yapı çalışmaları da tarafımızca üstlenilerek hem alt yapı çalışması yerine getirilmiş hem de görev alanımız haricinde ilgili İlçe Belediyesinin üst yapıya dair vazifesi de yapılarak vatandaş mağduriyetleri ortadan kaldırılmıştır. Basın açıklamasında konu edilen Namık Kemal, Bahçelievler, Kumbağ ve Barbaros Mahalleleri sakinleri ile Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı tarafından kanalizasyon altyapısı talep edilmiş ve bu doğrultuda ihaleye çıkılmış, yer teslimi sonrası Büyükşehir Belediyesi ve ilgili ilçe belediyesi kazı hakkında bilgilendirme yapılmıştır.
Yapılan basın açıklamasında;  parsel bağlantılarının yapılması sırasında Süleymanpaşa Belediyesine bilgi verilmediği, koordinasyon eksikliği yaşandığı iddia edilmektedir. Oysaki TESKİ Genel Müdürlüğü yapmış olduğu tüm parsel bağlantı çalışmaları ile ilgili olarak İlçe Belediyelerinin ilgili birimlerine yazılı olarak başvurmakta ve ruhsat alınmadan bağlantı yapmamaktadır.
Açıklamada ayrıca Dereağzı, Barbaros Mahallelerinde "Dağ gibi hafriyat yığınlarının TESKİ tarafından bırakıldığı’’ ve buna rağmen TESKİ tarafından Süleymanpaşa Belediyesinin suçlandığı şeklinde abartılı bir söylemde bulunulmaktadır. Barbaros Mahallesinde yapılan altyapı işinde şartnamede belirtildiği üzere geri dolgulu çalışmalar yapılmıştır. Buna bağlı olarak bazı noktalarda kısmı hafriyat birikmeleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Süleymanpaşa İlçesi Doğu Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon İnşaatı kapsamında da geri dolgulu çalışma şartları mevcuttur. Bu işin 31.12.2019 tarihine kadar bitirileceği ve tüm altyapı çalışmalarının tamamlanarak çevre temizliğinin yapılacağı şartnamede yer almaktadır. 
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt YÜKSEL tarafından konunun gündeme getirilmesi üzerine 17-21 Haziran 2019 tarihleri arasında Süleymanpaşa Belediyesi temsilcileri ve TESKİ Genel Müdürlüğü temsilcileri tespit amaçlı ortak bir saha çalışması yürüterek belirtilen bölgelerde (Dereağzı, Barbaros, Kumbağ vs..“birlikte” tespit çalışmalarında bulunulmuştur.  Tespit sonucuna göre ilgili birimler çalışmaya başlama kararı almıştır.
Barbaros Mahallesinde hâlihazırda devam eden altyapı çalışmamız bulunmamakta olup, Barbaros Mahallesi Ortaokul Caddesi Sağlık Ocağı karşısında bulunan 701 ve 702 no’lu parseller üzerinde olan hafriyat atıklarının DSİ tarafından yapılan ıslah çalışmaları neticesinde orada bırakıldığından İdaremizin mesul tutulması mümkün değildir. Ayrıca bu bölgede diğer altyapı kuruluşlarının da altyapı çalışmalarını sürdürdüğü bilinmektedir.
TESKİ Süleymanpaşa ilçemizde kurulduğu günden bugüne kadar etaplar halinde 475 km kanalizasyon 72 km yağmur suyu ve 158 km içme suyu imalatları ile bir adeti tamamlanarak devreye alınan ve bir tanesinin inşaatı devam eden iki adet ileri biyolojik atıksu arıtma tesisini kazandırarak şehrimizin yaşanabilirliğine değer katmıştır.
Bu yaptığımız yatırımlarla ilgili olarak üst yapısı bozulan tüm mahaller için gerek ilçe belediyesi ile protokol yapılarak gerekse üst yapısı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ve TESKİ Genel Müdürlüğü işbirliğinde yapılan çalışmalarla vatandaş mağduriyeti büyük ölçüde giderilmiştir. Süleymanpaşa İlçesi genelinde sadece TESKİ tarafından 595.000 metrekare üstyapı yenilemesi yapılmıştır.
Diğer taraftan söz konusu şikayet edilen Süleymanpaşa İlçesi Doğu Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon İnşaatı işi içerisinde üstyapısı bozulan yerler için üstyapı ihalesine çıkılmak üzere TESKİ tarafından ihale hazırlıkları tamamlanmıştır. Yer teslimi ile beraber bu çerçevede bozulan yerlerin onarımı Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır.
Bu durum çerçevesinde bugüne kadar TESKİ tarafından Süleymanpaşa Belediyesine herhangi bir suçlama hiçbir yerde ve hiçbir şekilde yöneltilmemiş ve/veya herhangi olumsuz bir ithamda da bulunulmamıştır. Bu iddia tamamen gerçek dışıdır.
Sonuç olarak TESKİ Genel Müdürlüğü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yaşayan her vatandaşımıza gerek kanundan gerek ise çağdaş toplum olma gereklerinden kaynaklanan hizmetleri ulaştırma yükümlülüğünü yerine getirmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapıcı ve tüm İlçe Belediyeleri ve sair Kurumlar ile işbirliği içinde “vatandaşa hizmeti ana ilkesi kabul ederek”  görev alanındaki alt yapı konularında ve yasalar çerçevesinde vatandaş ihtiyaç ve mağduriyetlerinin ivedilikle karşılanması için azami gayret ve çalışma içinde olmaya devam edecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
TESKİ Genel Müdürlüğü.

Bu haber 257 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

SGK 'nın Türkiye EMEKLİLERİ HAKKINDA Açıklaması!

SGK 'nın Türkiye EMEKLİLERİ HAKKINDA Açıklaması! Tekirdağ SGK Basın ve Halkla İlişkiler Birimince yapılan MEDYA açıklamasına göre,"EMEKLİLER Hakkında, Yapılan Olums...

TEK Trakya İLLERİ, TEKİRDAĞ, Edirne ve KIRKLARELİ; Evlenme ve Boşanma İstatistikleri, 2019!

TEK Trakya İLLERİ, TEKİRDAĞ, Edirne ve KIRKLARELİ; Evlenme ve Boşanma İstatistikleri, 2019! TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü 33708 sayılı ÖBS raporuna göre; Ülkemizde evlenen çiftlerin sayısı 2019 yılında 541 bin...
KAYIP-Balon-FISILTI Üzerine.!31 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi