Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Mey Alkollü İÇKİLER San. ve Tic. AŞ. DAVA Edildi..! İÇKİNİN Haksız REKABET Doğurması ENGELLENECEK..!

Mey Alkollü İÇKİLER San. ve Tic. AŞ. DAVA Edildi..! İÇKİNİN Haksız REKABET Doğurması ENGELLENECEK..!

Tarih 28 Haziran 2019, 00:17 Editör TekirdağPOSTASI

Av. İZZET GÜNEŞ GÜRSELER; "Tekirdağ’da üretilmeyen Rakının Kentin adını kullanmasına seyirci kalınmaması" gerektiği belirtilerek; TEKİRDAĞ RAKISI markasının kullanılmasının durdurulması isteği ile Tekirdağ Asliye Hukuk Mahkemesinde (Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla) dava açtı... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Ekonomi-Politika/Türkiye-DÜNYA

Mey Alkollü İÇKİLER San. ve Tic. AŞ. DAVA Edildi..!
İÇKİNİN Haksız REKABET Doğurması ENGELLENECEK..!
Av. İZZET GÜNEŞ GÜRSELER; "Tekirdağ’da üretilmeyen Rakının Kentin adını kullanmasına seyirci kalınmaması" gerektiği belirtilerek; TEKİRDAĞ RAKISI markasının kullanılmasının durdurulması isteği ile Tekirdağ  Asliye Hukuk Mahkemesinde (Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla) dava  açtı...

Davalısının, MEY ALKOLLÜ İÇKİLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş.'nin  olduğu; dava Konusunun "Haksız Ticari Uygulamanın Durdurulması" olan DAVA konusunda YEREL birçok internet ve BASILI-Görsel-Yazılı Medya'da da,  HABERLERİ Yayımlanan bu YEREL fakat, EKONOMİK olarak ULUSAL ve hatta Ekonomik FAALİYET alanı olarak ULUSLARARASI boyutta bir etki alanına sahip "TEKİRDAĞ RAKISI" markasının HAKSIZ Kullanılması söz konudur.
Zaten Av. İzzet Güneş GÜRSELER'de DAVA dilekçesinin AÇIKLAMA bölümünde özellikle bu HAKSIZ REKABET doğuran, MARKANIN YERELDEN koparılıp, ÜRETİMİNİN dışarda (Fason) yaptırıldığı ortamda kullanılmasının engellenmesini istemiş, ATIL durumda kalan TESİSLERİN geri kazanılmasına dikkat çekmiştir...
Av. İzzet Güneş GÜRSELER oldukça uzun bir DAVA AÇIKLAMASI yaparak şöyle demektedir: "Yaklaşık doksan yıl Tekirdağ’da faaliyette bulunarak kentimizin  ekonomik ve sosyal yaşamına önemli katkılar yapan Türkiye Cumhuriyeti Tekel İdaresi bünyesindeki Tekirdağ Tekel Şarap ve İçki Fabrikasının mamulü olan “Yeni Rakı”  Tekirdağ bölgesinin yaş üzümü, suyu, özel anason oranı  ve özeni ile üretilmesinin yarattığı  üstün bir  kalite  ve yüksek bir piyasa değerine ulaşmıştı. TEKEL İdaresinin diğer beş fabrikasında rakı üretimi yapıldığı halde Tekirdağ’da üretilen Yeni Rakı ulaştığı bu kalite ile ülke ve dünya çapında aranılan bir alkollü içki olmuştur. Bu ilgi ve piyasa değeri karşısında  başka fabrikalarda  Yeni Rakı markası ile üretilen rakılardan   farkını ortaya koymak üzere;  kökeninin bulunduğu kent ve üretildiği fabrika ile özdeşleşmiş bir ürün olduğunu vurgulamak üzere  kentimizin adı  “TEKİRDAĞ”,  rakının markası olmuş ve TEKEL İdaresi, “TEKİRDAĞ RAKISI”nı 1995 yılında tescilli marka olarak piyasaya sunmuştur. (Ayrıntısı DAVA dilekçesinde Mevcuttur)
İlgili FİRMA; Tekirdağ’dan ayrıldıktan sonra ülkemizin farklı bölgelerindeki fabrikalarında TEKİRDAĞ RAKISI  markası ile rakının ve diğer tüm mamullerinin üretim ve pazarlamasını sürdürmekte,  Tekirdağ’da üretmeyip ülkemizin farklı bölgelerinde ürettiği  rakıyı TEKİRDAĞ RAKISI olarak pazarlayarak tüketiciyi yanıltmakta, coğrafi kaynak belirten  “Tekirdağ” ibaresini yasaya aykırı olarak kullanmakta, Tekirdağ Rakısının ününden faydalanmaktadır. İlgili firma; “Tekirdağ Rakısı Bağbozumu”“Tekirdağ Rakısı Platin Seri”, “Tekirdağ Rakısı Efsane” “Tekirdağ Rakısı Altın Seri” gibi farklı markalar altında ürettiği rakıları da piyasaya sürmektedir.
Tekirdağ Tekel Şarap ve İçki Fabrikasında üretilen rakıya “TEKİRDAĞ” markasının konulmasının tek nedeni Tekirdağ’da üretilmesidir. 
Sınai Mülkiyet Kanunu  34/1  maddesi kapsamında “TEKİRDAĞ RAKISI” markası,  belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işaret anlamında coğrafi işarettir. 
Aynı maddeye göre coğrafi işaretler,  menşe adı ya da mahreç işareti olarak tescil edilmektedir. TEKİRDAĞ adının kullanılması ile tüketiciler ürünün farklı bir kaliteye sahip olduğunu algılayarak güvenmişler, TEKİRDAĞ adıyla satılan rakıyı, yörenin adına belli bir güven duyarak diğer rakılara tercih etmişlerdir.
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’ un 62. maddesinde düzenlenen haksız ticari uygulamalar; tüketicinin kararını etkileyen her türlü haksız ticari uygulama olarak soyut şekilde ifade edilmiştir ve bu durum yasaklanmıştır.
Haksız Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin 28. maddesinin 2. fıkrasında da, “Tüketiciye yönelik ticari uygulamaların, ortalama tüketicinin bilinçli olarak karar verme yeteneğini azaltarak normal şartlar altında taraf olmayacağı bir tüketici işlemine taraf olmasına yol açması halinde, tüketicilerin ekonomik davranış biçimini önemli ölçüde bozduğu kabul edilir.” şeklinde somutlaştırılmıştır.
Ticari uygulama, o ürünü alacak olan ortalama tüketicinin ürünü alma iradesini bozmamalıdır. Normal şartlar altında aynı emtiadaki iki ayrı marka karşısında karar verecek tüketiciler, Tekirdağ Rakısı markasını tercih etmişse bunun sebebi Tekirdağ ilinin rakı üretimindeki ünüdür. Fakat ilgililerde rakının Tekirdağ’da yetişen üzümlerden üretildiği yanılgısı oluşturan Tekirdağ Rakısı aslında günümüzde Tekirdağ’da üretilmediği için mevzuattaki tanıma uyar nitelikte haksız ticari uygulama oluşturmuştur.
Tekirdağ’da üretilmeyip ülkemizin farklı bölgelerinde üretilen rakıların Tekirdağ markası ile satışa sunulması yanıltıcı olmakta ayrıca haksız ve dayanaksız yere kentimizin ismi kullanılmaktadır. Tekirdağ’da üretime son verildikten sonra Tekirdağ Rakısı markasının kullanılması mümkün değildir.
Bu nedenle, gerek yıllardır Tekirdağ’da ikamet eden birer Tekirdağlı olarak gerekse bir tüketici olarak tarafımızı yanıltan davalının kullanmaya devam ettiği “TEKİRDAĞ RAKISI” markası Sınai Mülkiyet Kanunu 5. maddesi kapsamında tescil edilmeyecek bir markadır.
Tescil edilmemesi gereken bu markanın halen kullanılarak biz tüketicilerin satın alma kararını etkilemesi bu davayı açma zorunluluğu doğurmuştur." diyerek açıklamasının dayandığı HUKUKİ nedenleri, Sınai Mülkiyet Kanunu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, ilgili diğer mevzuat ile güçlendiren Av. İZZET GÜNEŞ GÜRSELER; 10.6.2019 tarihli dilekçesi ekinde de, İlgili FİRMANIN Reklam çıktılarını sunmuş İş bu MEDYA bilgilendrmesini de, 20 Haziran 2019 tarihinde MEDYA'ya yapmıştır...
İşte HABERİN YEREL MEDYA'da yer alanlarından birkaç örnek:

Bu haber 241 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

Enerji HAFTASI Kutlu OLSUN ve Bir Temenni!

Enerji HAFTASI Kutlu OLSUN ve Bir Temenni! Tekirdağ'ın KAPAKLI İlçesin'den bir temenni; "12 ocak enerji haftası kutlu olsun enerji yataklarımızın ins...

TESKİ GENEL MÜDÜRÜ; Yatırımlar Hakkıında, Tekirdağ Büyükşehir BELEDİYESİNİ Bilgilendirdi.!

TESKİ GENEL MÜDÜRÜ;  Yatırımlar Hakkıında, Tekirdağ Büyükşehir BELEDİYESİNİ Bilgilendirdi.! Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürlüğü’nden gereken Bilgileri yerinden ve birin...
KANAL PROJESİ, MONTRÖ VE ALTIN HESABI02 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi