Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

FUTBOL SADECE FUTBOL DEĞİLDİR

FUTBOL SADECE FUTBOL DEĞİLDİR

Tarih 06 Haziran 2019, 00:57 Editör Seçme Yazarlar

"FUTBOL SADECE FUTBOL DEĞİLDİR" başlıklı yazı; Aziz Dolu Atabey'in ANTALYA- Serik-12.05.2012 tarihli bu yazı azizdolu.wordpress.com'da yayımlandıktan sonra, 08.07.2016 tarihinde bir düzenleme yapılarak tekrardan yayımlanırken, bizde de, 9.07.2018'de yayımlanmıştır, güncel ve şu anda siyaseten tutbol topu kafalar yaratılmak istendiğinden, halen emekli olmadığını öğrendiğimiz arkadaşımızın yazısı güncelliğini koruyor... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Güncel-YORUM-Haber/TÜRKİYE

FUTBOL SADECE FUTBOL DEĞİLDİR

"FUTBOL SADECE FUTBOL DEĞİLDİR" başlıklı yazı; Aziz Dolu Atabey'in ANTALYA- Serik-12.05.2012 tarihli bu yazı azizdolu.wordpress.com'da yayımlandıktan sonra, 08.07.2016 tarihinde bir düzenleme yapılarak tekrardan yayımlanırken, bizde de, 9.07.2018'de yayımlanmıştır, güncel ve şu anda siyaseten tutbol topu kafalar yaratılmak istendiğinden, halen emekli olmadığını öğrendiğimiz arkadaşımızın yazısı güncelliğini koruyor...

İşte konusu DEPİK (Futbol) olan, Aziz DOLU ATABEY'in sözünü ettiğimiz yazısı:

FUTBOL SADECE FUTBOL DEĞİLDİR
Depik (tepik) sözcüğü, çoğu kişinin havsalası için bir şey ifade etmeyebilir. Çünkü ülkemizde dil ve tarih eğitimi özellikle de Türk tarihinin eğitimi ne yazık ki (maalesef) doğru dürüst verilmemektedir. Oysa 15. ve 16. yüzyılların, tarihçilerce “Türk asrı” olarak adlandırıldığı; başta Devlet-i Âliyye (Osmanlı Devleti) olmak üzere Ed-Devleti’t Türkiyya (Memlûklar), Safevî Devleti, Babür Devleti diye giden güzidelerin Asya, Avrupa ve Afrika’dan oluşan eski dünyayı yönettikleri sonrasında 17. yüzyıldan itibaren işlerin yolunda gitmemeye başladığı söz gelimi Babür Devletinin, İngilizlerin tahakkümüne girdiği gibi gerçekler yeni nesillere mutlaka ve mutlaka öğretilmelidir.

Günümüzde Hindistan, Pakistan ve Bangladeş olarak adlandırılan bölgeye gelen İngiliz sömürgeciler burada, özellikle yaya (piyade) sınıfındaki Türk askerleri arasında tek kale karşılaşma (müsabaka, match) şeklinde -biraz da eğitim amaçlı olarak- oynanan “depik (tepik) oyunu”nu görmüşler, beğenmişler ve bu oyunu ülkelerine götürerek dahası bir kale daha ekleyivererek kendilerine mal’etmişlerdir. 

Tıpkı Marko Polo’nun, Türk’ün eriştesini götürmesi; eriştenin adının spagettiye, makarnaya dönüşmesi üstüne üstlük Türk mutfağının en güzel yemeklerinden olan binlerce yıllık eriştenin birden bire İtalyanların millî yemeği oluvermesi gibi!.. 

Polo oyununun da yine atlı (süvari) Türk askerlerinin talim amaçlı oynadıkları bir oyun olduğunu ve Türk boyları ile birlikte Avrupa’ya taşındığını yine okçuluk, cirit, hatta ve hatta karate, kung fu gibi bireysel savunma idmanlarının (spor) Mete Han’ın ordusunda sıradan, günlük talimler olduğunu da hatırlatalım.

Depik (football) oyununun Osmanlı Türkiye’sine gelmesini İstanbul/Galata’da, Selânik’te, İzmir’de yaşayan Levantenlere bağlayanlar çıkmaktadır. Ama “depik”ten hareketle biz, bu bilginin eksik ya da yanlış olduğu görüşündeyiz. Bununla birlikte günümüzün çift kale depik karşılaşmalarının (müsabaka/match) 1900’lü yıllarla birlikte yaygınlaştığı da bir vakıadır. Özellikle I. Dünya Savaşı sonrasında gelen ateşkes (mütareke) yıllarında Beşiktaş ve Fenerbahçe takımlarımızın İtilaf Kuvvetleri bünyesinde oluşturulan takımlarla yaptıkları karşılaşmalar (müsabaka/match) Türk halkına manevî (moral) destek sağlamıştır. İstanbul’dan, Anadolu’ya silah aktarımı (sevkiyat) da cabası!..
 ...
 ...
 ... 
Antalya ve Beşiktaş ile birlikte, yakınlık (sympathy) duyduğumuz bir başka takım da Traxtur Sazi kulübüdür canlar. İstiklâl Harbi yıllarında Beşiktaş'ımız, Fenerbahçe'miz ne yapmışsa dün, zor zamanlarımızda Galatasaray’ımız neyi başarmışsa bugün, Güney Azerbaycan’ımızın incisi Tebriz’in depik (football) takımı Traxtur da onu yapmaktadır. 

Güney Azerbaycan Türklüğüne millî kimlik, millî bilinç (şuur) aşılamaktadır. Haliyle sözünü ettiğimiz bu takımlar, bir kentin, bölgenin değil; ülkemizin ve milletimizin ortak değerleridir. Bu değerlerin bileşke kuvveti olan, olması gereken Türk Millî Takımı ise topyekûn bu ülkenin, bu milletin övünç kaynağıdır.

Bu ülke ve bu millet demişken… Söz konusu bu ülkenin sınırları Macaristan ovalarından başlayıp; Saha (Sakha/Saka) Yerine kadar uzanmaktadır. Türkçe konuşan, Türkçe düşünen, Türkçe hisseden, ya da en azından Türk’ü seven herkes bu milletin bir üyesidir. Haliyle bu niteliklere sahip, dünyanın neresinde bir depikçi (futbolcu) varsa, millî takımın kapıları -bu kardeşimiz için- ardına kadar açık olmalıdır. 

Dahası Türkiye, azınlık durumundaki veya işgal altındaki Türk yurtlarında -el altından- depik (football) kulüpleri açılmasını teşvik ederek, buralarda özellikle Türk gençlerinin aklını, gönlünü, vicdanını Türkiye’ye yönlendirmeye çalışmalıdır. 
Sözün özü depik (football) sadece depik (football) değildir.

 Aziz Dolu Atabey
 Serik-12.05.2012
 (Düzenleme: 08.07.2016)
https://twitter.com/azizdolu
 ___C*___

Bu haber 468 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sosyal Medya

Gazeteciler ADALET gibi, Herkese GEREKLİ!

Gazeteciler ADALET gibi, Herkese GEREKLİ! Edirneliler YARDIMLAŞMA grubunda, SOSYAL Paylaşım yapan hemşehrim Cengiz SÜLÜŞ'ten bir alıntı yaptım O'da İ...

Yahya KAPTAN'dan Alınan ÖYKÜNÜN, Arkadaşı Yücel ORAYLI'nın Sosyal MEDYA Paylaşımından!

Yahya KAPTAN'dan Alınan ÖYKÜNÜN, Arkadaşı Yücel ORAYLI'nın Sosyal MEDYA  Paylaşımından! "Yahya KAPTAN'dan Alan Yücel ORAYLI Sosyal MEDYA Paylaşımından!" bizde alıp buraya koyduk, konusu "Trakya kasab...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!06 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi