Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz

Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz

Tarih 14 Nisan 2019, 13:13 Editör İst.TrakyaPOSTA

İstanbul MERKEZLİ bir İŞÇİ Kuruluşu olan, DİSK'e Bağlı Birleşik METAL İşçileri Sendikası, 12.04.2019 tarihi itibari ile REFORM Paketinin MALİ BOYUTUNA dikkat çeken bir BÜLTEN yayımlamış ve ... AKP yönetimini eleştirirken; KIDEM TAZMİNATI kararını "elini de işçinin, emekçinin cebine atmış bulunuyor" şeklinde değerlendirmişlerdir... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMERKEZİ-Ekonomi-Politika/TÜRKİYE

Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz
İstanbul MERKEZLİ bir İŞÇİ Kuruluşu olan, DİSK'e Bağlı Birleşik METAL İşçileri Sendikası, 12.04.2019 tarihi itibari ile REFORM Paketinin MALİ BOYUTUNA dikkat çeken bir BÜLTEN yayımlamış ve ... AKP yönetimini eleştirirken; KIDEM TAZMİNATI kararını "elini de işçinin, emekçinin cebine atmış bulunuyor" şeklinde değerlendirmişlerdir...
"Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz" başlıklı ve 12.04.2019 tarihli Bültende şunlar vardır:
Daha seçimlerin tozu dumanı ortadan kalkmadan yurttaşların iradesi hiçe sayılarak açıklanan yeni ekonomik programdan anlaşıldığı üzere AKP Yönetimi gözünü her zaman ki gibi çalışanlara, elini de işçinin, emekçinin cebine atmış bulunuyor.
83 yıllık kazanımımız olan kıdem tazminatımızı elimizden almak istiyorlar. Emekçiler için yıllardır kâbusa dönen fonlar şimdi yeniden kıdem tazminatı olarak karşımıza çıkarılıyor.
Dedikleri gibi Kıdem Tazminatı Fonu ile Zorunlu Bireysel Emeklilik Fonu birlikte ele alınıp düzenlenirse işçilerin maaşları düşecek, işsizler ise tazminat alamayacak demektir.
Çalışanlar olarak, Zorunlu Tasarruf Fonu, Konut Edindirme Fonu gibi fonlardan aldığımız büyük yaraların ve gördüğümüz zararların ardından yine bizim paralarımızla kurulan İşsizlik Fonu da hükümetlerin ve sermayenin gizli kasası haline getirildi. Yetmedi, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) adı altında yeni kesintilerle kendilerine yeni kaynaklar yaratmak istediler. Çalışanlardan bekledikleri ilgiyi görmeyince de şimdi bu zorunlu sistemden çıkmayı imkansız hale getirmek istiyorlar.
Özelleştirme adı altında peşkeş çekilen kamu mal işletmelerinden elde ettikleri gelirleri har vurup harman savurdular. Kaynaklar kuruyunca da ülkeyi büyük bir ekonomik krizin eşiğine getirenler ne yazık ki krizin bedelini her zaman olduğu gibi işçilere ödetmeye çalışıyorlar.
Hayat pahalılığı ile bunalan emekçiler, tam anlamıyla bir kuru soğana muhtaç hale gelirken ve yüzde 13’leri aşan işsizlik tehdidi ile karşı karşıyayken en önemli güvencemiz olan kıdem tazminatlarımız elimizden alınmak isteniyor.
İşsizlik fonundan işçiler-işsizlerden başka herkesin yararlandığı ortadayken şimdi elimizde kalan en önemli haklarımızdan biri olan kıdem tazminatlarımızın fon adı altında birilerine peşkeş çekilmesine göz yumamayız.
Kıdem tazminatımız iş güvencemizdir. İşverenlerin, işçileri işten çıkarma kararı vermesinde yaşadığı caydırıcı bir düzenlemedir. İşçinin çalışma hayatı ve sonrasında güveneceği en önemli haktır.
Şu andaki yasal düzenlemeyle kıdem tazminatı almamızı sağlayan bütün şartlar ortadan kaldırılarak işçilerin kaderlerinin, işverenlerin iki dudağı arasına bırakılması söz konusudur. Bu düzenleme yeni işçi kıyımlarına ve işsizliğin hızla artmasına yol açacaktır.
Çünkü bu fonla birlikte işveren çıkardığı işçiye tazminat ödemeyecektir. İşten çıkartılan işçiler ancak 15 yılı tamamladıktan sonra ve hak ettiği tazminatın sadece yarısına karşılık gelen miktarı alabilecektir. Kıdem tazminatlarının tamamını alabilmek için emekli olmak veya 56 yaşını beklemek zorunda kalacaklardır. Tabii eğer primleri fona yatırıldıysa. Diğer yandan bu miktarın şimdiki tazminatlarının ancak üçte biri oranında olacağını da belirtmeliyiz.
Kısacası tazminatlarımızı işten çıkınca değil en erken 15 yıl sonra, bugünkünden çok daha az miktarda ve fonun izin verdiği kadarıyla alabileceğiz. Bu fondan yararlanabileceğimize dair devlet dahi güvence veremezken, biz emekçilerin bu girişimi onaylamamızı beklemek ham bir hayalden ibarettir.
Görüldüğü gibi AKP iktidarı kıdem tazminatını vermeyi değil kendisine yeni bir kasa oluşturmak derdindedir.
Amaçları Hazine’nin elini rahatlatmak, İşsizlik Sigortası Fonu ve yeni kurulan Zorunlu Bireysel Emeklilik Fonunun yanı sıra kıdem tazminatı fonunda biriken paraları da Hazine’ye aktarmaktır. Çünkü bu fonda biriken paraların en az yüzde 40’ı Hazine’nin borçlanma kâğıtlarında değerlendirilerek Hazineye işçilerin cebinden bir kez daha kaynak aktarılacaktır.
Böyle bir haksızlık karşında sessiz kalamayız, bu zorbalığa göz yumamayız.
On yıllar önce işçilerin verdiği büyük mücadelelerle elde edilen bu hakkı korumak şimdi bizim için bir namus borcudur.
Kıdem tazminatlarımız çalışma hayatında çocuklarımıza bırakacağımız mirastır.
Yıllardan beri dile getirdikleri kıdem tazminatlarımızı fona devretme girişimlerini şiddetle ret ediyoruz.
Biz emekçiler, üretenler demokrasinin sandık başına giderek oy vermekten ibaret olmadığını biliyoruz. Asıl işimiz şimdi başlıyor. Seçimden önce türlü vaatlerle oy peşinde koşanların, hemen ertesi günlerde gözlerini emekçilerin haklarına diktiklerini de görüyoruz. DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası olarak emekçilerin alınterlerini, birikmiş emeklerini hedef alan bu gasp girişiminin karşısında olacağımızı herkesin çok iyi bilmesini istiyoruz.
BİRLEŞİK METAL-İŞ
Genel Yönetim Kurulu

Bu haber 467 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

TÜRMOB COVID-19 Bilgiye Erişim Merkezi'nden MAKALELELER!

TÜRMOB COVID-19 Bilgiye Erişim Merkezi'nden MAKALELELER! TÜRMOB COVID-19 Bilgiye Erişim Merkezi’nde; Bu haftanın trtışma konusu yaratanmakalelerine yer verilmiştir: Tamamın...

Türmob 1 MAYIS Kutlaması OLARAK Bir BELGESEL, Yayımladı!

Türmob 1 MAYIS Kutlaması OLARAK Bir BELGESEL, Yayımladı! Türkiye Serbest Muhasebeci MALİ Müşavir ve Yeminli MALİ Müşavirler Odaları BİRLİĞİ (TÜRMOB) "Barışın, insan hak ve ...
Çocukluğumdaki Adnan Menderes03 Haziran 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi