Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

10 Ocak Çalışan GAZETECİLER Günü Tekirdağ'da KUTLANDI

10 Ocak Çalışan GAZETECİLER Günü Tekirdağ'da KUTLANDI

Tarih 14 Ocak 2019, 00:35 Editör TekirdağPOSTASI

10 Ocak Çalışan GAZETECİLER Günü Tekirdağ Kutlamaları, İL ve İlçeler de ayrı ayrı yapıldı, Atatürk ANITLARI önünden başlayarak, Tekirdağ ve ilçelerinde de, değişik etkinliklerle kutlanırken, STK'lardan, POLİTİKACILAR ile Eğitim kurumlarından GAZETECİLERE kutlama mesajları gönderilirken, en anlamlı etkinliği Süleymanpaşa BELEDİYESİ yaptı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ise MALKARA ilçesindeki KAZA nedeniyle, kutlamalarnıı ERTELEDİ... Pha/S.paşa-Tekirdağ/Habermerkezi-YEREL-Kültür-POLİTİKA/Türkiye

10 Ocak Çalışan GAZETECİLER Günü Tekirdağ'da KUTLANDI
10 Ocak Çalışan GAZETECİLER Günü Tekirdağ Kutlamaları, İL ve İlçeler de ayrı ayrı yapıldı, Atatürk ANITLARI önünden başlayarak, Tekirdağ ve ilçelerinde de, değişik etkinliklerle kutlanırken, STK'lardan, POLİTİKACILAR ile Eğitim kurumlarından GAZETECİLERE kutlama mesajları gönderilirken, en anlamlı etkinliği Süleymanpaşa BELEDİYESİ yaptı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ise MALKARA ilçesindeki KAZA nedeniyle, kutlamalarını ERTELEDİ...
Tekirdağ'ın Çorlu İlçesinde faaliyet gösteren ve AKTİF bir GAZETECİ Derneği olan; "Çorlu Gazeteciler Derneği’de, Atatürk Anıtı’na Çelenk" koydu ve MEDYA'a bu başlıkta bir BÜLTEN servis ederek, varlık nedeni olarak bir STK olarak görevini icra etmenin rahatlığıyla, şunları ifade ettiler: Diğer alt başlıkarda ise şunlar başta geliyordu: "Gazeteciler, 10 Ocak 1961’den, daha İyi Haklara Sahip Değil"
"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlandı"

"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çorlu Gazeteciler Derneği, Atatürk Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.
Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Çorlu Gazeteciler Derneği Levent Silistre, “Ülkemiz medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çorlu Gazeteciler Derneği, Atatürk Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, “10 Ocak Dayanışma Günü nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Çünkü sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, demokrasimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Basın özgürlüğünden basında çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve zaman geçirilmeden uygulamaya konulmalıdır. Bilindiği gibi 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir. Unutulmamalıdır ki; Basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Aydınlık yarınlara ulaşmak istiyorsak basının sorunlarını elbirliği ile çözümlemeliyiz. 10 Ocak Basın Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.
GAZETECİLERE ÇİÇEK VERİLDİ
Gerçekleşen programa katılan Çorlu Basın Mensupları Derneği Başkanı Recep Karagöz ve Çorlu Medya Mensupları Derneği Başkanı Sevil Özgür de basın mensubu meslektaşlarının gününü kutlayarak birlik ve beraberlik mesajları verdi. Program sonunda Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Basın Komitesi Zihni Kumaşoğlu, Mesut Küçük, Cengiz Kesir, Ertuğrul Adıgüzel, Basın Yayın Halkla İlişiler Personelleri Fatih Mehmet Tanrısevdi ve Canev Sundur, basın mensuplarının günü kutlayarak çiçek takdim etti. Ayrıca Çorlu Gençlik Merkezi de programda yer alan basın mensuplarına karanfil dağıttı.
Öte yandan, Süleymanpaşa İlçesi Belediye BAŞKANI Ekrem EŞKİNAT'ın ilçesinde düzenlediği etkinliğe de, katılan Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer; bu esnada ÇORLU ziyaretinde de,  ÇORLU'da yaşayan GAZETECİLER nezdinde, 10 OCAK Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı. Bunun la ilgili de, aşağıdaki Bülteni Kamuyuna paylaştı:
Milletvekili Candan Yüceer’den Çorlu Gazeteciler Derneği’ne Ziyaret
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Çorlu İlçe Yönetimi, Çorlu Gazeteciler Derneğini ziyaret etti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebi ile CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çorlu Gazeteciler Derneğini ziyaret etti. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, CHP Çorlu İlçe Başkanı Tolga Kerem Dönmezer, CHP Kadın Kolları Başkanı Havva Çolak ve yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı ziyarette konuşan Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, “Bizler halkın objektif haber alması için çalışan bireyleriz. Tabi ki bizlerin de sorunları var. Bugün özgür basından söz ediliyor ama maalesef halen cezaevinde olan meslektaşlarımız var. Bugün son yıllarda birçok gazete sahibi, piyasalardaki olumsuzluklar nedeni ile çalışan sayısında azatlmaya gidiyor ve bu vesile ile de birçok gazeteci arkadaşımız işsiz kalıyor. Zor bir meslek icra ediyoruz. Vatandaşların sorunlarını dile getirmek için gece-gündüz mesai yapıyor, doğru ve tarafsız haber anlayışı ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bizleri bu günümüzde unutmayarak ziyaret ettiğiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.
SORUNLARINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ise, “Sizler bizlerin haber almasında büyük bir rol üstlenmiş bulunuyorsunuz. Burada bu kadar fedakarca görev yapan siz değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Anlattığınız sorunlar tabi ki de önemli sorunlar. Ben her zaman üzerime düşeni yapmaya hazırım. Bugün burada bizleri misafir ettiğiniz için bizler teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Süleymanpaşa İlçesi Belediye BAŞKANI Ekrem EŞKİNAT'ın ilçesinde düzenlediği ETKİNLİKTE; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde basın mensuplarıyla buluştu
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Süleymanpaşa’da görev yapan basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi.
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Süleymanpaşa’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarını kahvaltıda ağırladı. Balkır Çiftliği’nde gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısına Başkan Eşkinat’ın yanı sıra Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da iştirak etti.
Eşkinat; Aygun, Yüceer ve Albayrak ile birlikte basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi.
EŞKİNAT: “SİZLERLE BİR AİLEYİZ”
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, çok sayıda basın mensubunun takip ettiği kahvaltıda yaptığı açıklamada, “Siz değerli basın mensuplarımızla bir aileyiz. Hemşehriyiz. Her gün bir aradayız. İyi günlerimiz, kötü günlerimiz oluyor. Sonuçta aynı şehrin havasını soluyoruz. Bu münasebetle sizlerle bir araya gelelim, sohbet edelim istedik. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum. Umuyorum ki daha özgür bir ortamda, daha demokratik bir ortamda çalışabileceğiniz, işinizi korkusuzca yapabileceğiniz güzel günlerde yine birlikte oluruz. Sayın Milletvekillerimiz ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım da teşrif ettiler, onlara da teşekkür ediyorum. Ayrıca geçtiğimiz gün Hayrabolu Yolu’nda meydana gelen kazada ve dün Malkara’da yaşanan elim hadisede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve geride kalanlara başsağlığı diliyorum,” diye konuştu.
Kahvaltı sonrası protokol üyeleri ve basın mensupları toplu fotoğraf çekimi ile günü ölümsüzleştirdiler.
Katılan basın mensuplarına, Süleymanpaşa Belediyesi Yayınları tarafından yayınlanan 1549 Rodosçuk’ta Bir Yıl isimli kitap ve çeşitli hediyeler, bez alışveriş torbası ile birlikte takdim edildi.
Pha'nın NOTU: Diğer taraftan; abartısız söylemek gerekirse CHP Tekirdağ MİLLETVEKİLLERİ içinde, CHP Niğde Milletvekili (Trakya DAMADI olan hemşehrimiz) Ömer Fethi GÜRER'den sonra TBMM'nin en üretken Milletvekili Ünvanına ADAY; CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami ÖZCAN AYGUN'dur... Bunu 10 OCAK Çalışan GAZETECİLER'e yaklaşımı ve SEÇİM BÖLGESİNİ ziyaretlerinde görmekteyiz. TAZİYELERDE, Kutlamalarda, ÇİFTÇİ SORUNLARINDA öne çıktığı gibi; bu kez
Süleymanpaşa İlçesi Belediye BAŞKANI Ekrem EŞKİNAT'ın ilçesinde düzenlediği ETKİNLİKTE de, bulunan Dr. İlhami ÖZCAN AYGUN, Diğer 11 İlçeyi ve Seçim bölgesine yaptığı ziyaretler öncesi, ANKARA'dan TBMM'den bir MEDYA Mesajı yayımlayrak; "10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN" başıklı mesajında aşağıdaki hususlarda görüş bildirmiştir:
"Özgür basın, demokrasinin kilit taşıdır. Demokrasinin dördüncü gücü olan medya, bugün Türkiye’de baskı, tehdit, kapatma ve ceza davaları ile zapturapt altına alınmak istenmektedir.
Medya, kamu adına hükümeti denetleyen güç olduğu için “eleştirel ve sorgulayıcı” olmak zorundadır. Ne var ki AKP iktidarı döneminde yaratılan yandaş havuz medyası ile hükümetin tüm politikalarının alkışlandığı, hükümetin aldığı pozisyona göre düşüncenin de yön değiştirdiği, birçok yazarın “kalemşör” haline getirildiği bir süreç yaşanmaktadır. Kalemlerini AKP’ye kiralayan birçok gazeteci, vicdanını ve ülke çıkarlarını bir kenara atarak, kişisel istikbalin sağlamak için egemen gücün yanında saf tutmaktadır.
Başkanlık sisteminin gelişi ile tüm kurumların bağlandığı Saray, basın kartlarında dahi söz sahibi olmuştur. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve TRT; Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan İletişim Başkanlığı’na bağlanmıştır.  Eleştirel tek bir sese tahammül edilemezken, RTÜK de iktidarın sopasına dönüştürülmüştür. Halk TV’ye ve FOX TV’ye verilen idari para cezaları ve yayın durdurma cezaları ile sanatçılarımız Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında başlatılan soruşturmalar yolu ile kamuoyuna gözdağı verilmektedir.
İktidara yakın medya kurumları her türlü ilan ve reklam ile desteklenirken, eleştiri yapan yayın organları cezalandırılmaktadır. Yakın bir zamanda Türkiye’nin en köklü ve eski haber ajanslarından Anka Haber Ajansı’nın kapanmak zorunda kalması üzücü ve düşündürücüdür.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şahsına husumet içinde olanlara aracılık eden medyanın toplum çıkarlarını korumadığı” yönündeki açıklamaları, “medya bağımsızlığının” istenmediğini açık açık ortaya koymuştur. Nitekim Türkiye’nin değerli sanatçıları Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında açılan soruşturmaların, “Halkı TC hükümetine karşı silahlı isyana tahrik” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” gibi suçlamalara konu olması, Anayasa ile teminat altına alınan düşünce özgürlüğünün ihlalidir.
Habertürk ve Vatan Gazeteleri kapanırken, birçok ulusal ve yerel gazete sayfa sayısını azaltmış ya da hafta sonu eklerini kaldırmıştır. AK Parti iktidarındaki baskı ve medyaya yönelik baskılar sonucu 10 bini aşkın gazeteci işsiz kalmıştır. Sadece geçen yıl 700 gazeteci işini kaybetmiştir. Cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklu gazeteci sayısı 139’dur. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2018 Raporu’na göre Türkiye, Çin ve Mısır ile birlikte dünyada en çok tutuklu gazetecisi olan ülkedir. Karikatürle eleştirinin bile suç haline getirildiği ülkemizde ne yazı ki toplumda açık açık muhalif tüm seslere yönelik cadı avı yapılmaktadır. Bilinmelidir ki fikirleri hapsetmek aslında ülkemizin geleceğini karanlığa mahkûm etmektir.
Kanser gibi yayılan baskı süreci, ülkedeki demokrasiyi tamamen boğduğunda, bu sürece su taşıyanlar da boğulacaktır!
Medya özgür olmadan Türkiye özgür olamaz!
Baskı ve sansürün olmadığı, demokratik hukuk devletinin işletildiği bir Türkiye özlemiyle 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım."
Dr. İlhami Özcan AYGUN
CHP Tekirdağ Milletvekili 

Bu haber 505 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Medya

6. Kamera Elinde Geleceğin Cebinde, Kısa Film YARIŞMASI Ramazandan Sonra Sonuçlanacak!

6. Kamera Elinde Geleceğin Cebinde, Kısa Film YARIŞMASI Ramazandan  Sonra Sonuçlanacak! Marjinal PORTER Habermerkezinin bültenine göre; Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), tasarruf ve yatırım ...

Mustafa ARSLAN, BİK Genel KURULUNDA YASA Yapıcıları AYLAR Öncesi UYARMIŞTI.!

Mustafa ARSLAN, BİK Genel KURULUNDA YASA Yapıcıları AYLAR Öncesi UYARMIŞTI.! Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan Yargı Reformu Paketi’nde ga...
WEB Sitelerinden SİLİNENLER, Neye Göre Siliniyor?28 Mayıs 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi