Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Araştırmacı-GAZETECİ-Yazar Uğur MUMCU, Tekirdağ'da ANILDI!

Araştırmacı-GAZETECİ-Yazar Uğur MUMCU, Tekirdağ'da ANILDI!

Tarih 26 Ocak 2018, 00:37 Editör Mehmet PORTAKAL

Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'yu anma etkinlikleri kapsamında Çorlu ve Süleymanpaşa ilçelerinde düzenlenen anma etkinliği programları, Çorlu Atatürk Heykeli'nden yürüyüş Uğur Mumcu Parkı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması, konuşmalar sonrası Uğur MUMCU heykeline kırmızı karanfil sunulmasının ardından, Tekirdağ Süleymanpaşa'da TTSO Salonundaki konferansla sonlandırıldı... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Yerel-Bölgesel-Kültür-Politika/Türkiye

Araştırmacı-GAZETECİ-Yazar Uğur MUMCU,
Tekirdağ'da ANILDI!
Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'yu anma etkinlikleri kapsamında Çorlu ve Süleymanpaşa ilçelerinde düzenlenen anma etkinliği programları, Çorlu Atatürk Heykeli'nden yürüyüş Uğur Mumcu Parkı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması, konuşmalar sonrası Uğur MUMCU heykeline kırmızı karanfil sunulmasının ardından, Tekirdağ Süleymanpaşa'da TTSO Salonundaki konferansla sonlandırıldı...

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Etkinlikleri "Başkan Kadir Albayrak Uğur Mumcu Anma Etkinliklerine Katıldı" başlığıyla aşağıdaki bültenle servis etti.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'yu anma etkinlikleri kapsamında Çorlu ve Süleymanpaşa ilçelerinde düzenlenen anma etkinliği programlarına katıldı.
Cumhuriyet Halk Partisi Çorlu İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Uğur Mumcu'yu anma etkinliği yürüyüşüne Başkan Kadir Albayrak'ın yanı sıra Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Büyükşehir Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Basın Yayın ve Halka İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Rıfat Poyraz, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
-
Çorlu Atatürk Heykeli'nde başlayan yürüyüş Uğur Mumcu Parkı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması, açılış konuşması ve Uğur Mumcu'nun heykeline karanfil bırakılmasının ardından son buldu.
AYDINLANMA TOPLANTILARINDA UĞUR MUMCU ANILDI
Uğur Mumcu'yu anma etkinlikleri ile ilgili bir diğer program Süleymanpaşa ilçesindeki Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleşti.

Süleymanpaşa Belediyesi Aydınlanma Toplantıları kapsamında düzenlenen ve Sevgi Özel ve İlhan Taşcı'nın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın yanı sıra Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Şeref Çetin ve Neşat Erdoğan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Rıfat Poyraz ile Süleymanpaşalı vatandaşlar katıldı.

"KAYBETTİĞİMİZ AYDINLARIMIZ TÜRKİYE'NİN GÖZBEBEĞİYDİ"
Toplantıda ilk konuşma Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat tarafından yapıldı. Ekrem Eşkinat yaptığı konuşmada " 25 yıl önce biz Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü haberini aldığımızda Tekirdağ'da ilk defa siyasi partiler, sivil toplum örgütleri Belediye Binasında bir araya geldik. Cemal Ünlüsaraç o zaman belediye başkanıydı. Tekirdağ'da bir yürüyüş kararı aldık. Bu Tekirdağ'ın çok alışık olmadığı bir durumdu. Ben 25 yıldır anmalardan artık rahatsızım. Verdiğimiz sözü Uğur Mumcu ve Uğur Mumculara tutamadığımız için rahatsızım. 25 yıl dile kolay, bu basit cinayet değil. Bunun failleri meçhul de değil. Failleri hepimiz biliyoruz. Fakat dile getirip yakalayamıyoruz. Kaybettiğimiz aydınlarımız Türkiye'nin gözbebekleriydi. Bu isimlerin parayla, pulla işi yoktu. Bunlar sadece Türkiye'nin geleceği aydınlık olsun diye kendilerini ortaya koymuş insanlardı. Tek suçları doğruları söylemekti, düşüncelerini ifade etme cesaretini ortaya koymaktı. Ve aradan 25 yıl geçtikten sora biz ağıtlar yazarak, üzgünlüğümüzü ifade ederek ölüm yıldönümünde Uğur Mumcu'yu Sakıncalı Piyade'yi anıyoruz. İstiklal Marşı `Korkma' diye başlıyor ya; sakıncalı olanlar korkmasın. Bildiklerimizi söylememek ne diye! Ben artık demokrasi şölenleri yapmak istiyorum. Benim çocuklarımın dünyaya kazandırdığı buluşları kutlamak istiyorum. Uğur Mumcu'ya toplum olarak vazifemizi yapamadık. Hiç olmazsa bundan sonra kendi çocuklarımızı aydınlık bir gelecekte yetiştirmek sureti ile biraz günahımızı affettirmeye çalışalım. Önce bizi Allah, sonra da Uğur Mumcu ve arkadaşları affetsin" dedi.
"UĞUR MUMCU KUVAYI MİLLİYE RUHUNUN TEMSİLCİYDİ"
Ekrem Eşkinat'ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise "24 Ocak 1993'te acı haberi aldığımız zaman fabrikada müdürdüm. Sayın Ekrem Bey'in söz ettiği yürüyüşe biz de fabrika olarak katılmıştık. Çok etkili bir yürüyüştü. Üzerinden 25 yıl geçti ve biz Uğur Mumcu'yu özlem, rahmet ve saygı ile anıyoruz. Ben rahmetli Prof. Muammer Aksoy'u gençlik kolları başkanı iken Ankara'ya kurultaya gittiğimizde dinlemiştim. Çok heyecanlanmıştım, bizi çok etkilemişti. Muammer Aksoy, Uğur Mumcu gibi birçok değerimizi kaybettik. Uğur Mumcu, Kuvayı Milliye ruhunun temsilciydi, kalpaksız Kuvayı Milliyeciydi.  Ona yapılan suikast Kuvayı Milliye ruhuna yapılan suikasttı. Ama ben şuna inanıyorum ki; önümüzdeki süreçler bizimle olacaktır. Artık faili meçhullerin kalmadığı bir sürecin gelmesi inancı ile Uğur Mumcu'yu bir kez daha rahmet ve özlemle anıyorum" şeklinde konuştu. Uğur Mumcu anısına düzenlenen Aydınlanma Toplantısı yapılan konuşmaların ardından Sevgi Özel ve İlhan Taşcı'nın Uğur Mumcu'nun hayatından kesitleri anlattıkları sunumları ile son buldu.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesinin Tekirdağ Ticaret ve Sanayii Odası toplantı salonundaki KONFERANSIN Bülteni; "Uğur Mumcu ölümünün 25’inci yılında Aydınlanma Toplantısında anıldı" başlığıyla şu şekilde servis edilmiştir:
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Aydınlanma Toplantıları devam ediyor. Ocak ayı toplantısının konusu, 25 yıl önce evinin önünde bombalı saldırı ile katledilen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu oldu.
Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak Türk Dil Derneği Kurucu Üyesi ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Yayın Yönetmeni Araştırmacı-Yacar Sevgi Özel ile ödüllü Gazeteci-Yazar İlhan Taşçı katıldı.
EŞKİNAT: “UĞUR MUMCU’YA VERDİĞİMİZ SÖZÜ
TUTAMADIK, MAHCUBUM”
Aydınlanma Toplantısının açılışında Uğur Mumcu ile ilgili kısa bir belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Belgeselin sonunda çalan Uğurlar Olsun türküsünü bütün katılımcılar hep bir ağızdan söyledi.
Açılış konuşmasını yapan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Uğur Mumcu ve katledilen diğer aydınlara vefa borcunun ödenmediğinin altını çizdi. Eşkinat, şöyle konuştu: “25 yıl önce Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü haberini aldığımızda Tekirdağ’da ilk defa bütün siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları bir araya geldik ve bunu telin etmek için bir yürüyüş kararı aldık. Bu kararın altına imza atanlardan biri olmaktan her zaman gurur duyuyorum. 25 yıldır devam eden bu anmalardan ben rahatsızım. Uğur Mumcu’lara verdiğimiz sözü 25 yıldır tutamadığımız için mahcubum. Bu basit bir cinayet değil. Failleri meçhul de değil. Bu aydınlar Türkiye’nin göz bebekleriydi. Onlar sadece bu ülkeye aydınlık bir gelecek gelsin diye kendilerini ortaya atmışlardı. Tek günahları doğruyu söylemek ve düşündüklerini ifade etme cesaretini gösterebilmekti. Bizse 25 yıl sonra hala Uğur Mumcu’ları, sakıncalı piyadeleri anıyoruz. Sakıncalı piyadeler artık korkmasın. Biz daha kaç 25 yılı bu anmalarla geçireceğiz? Ben artık demokrasi şölenleri yapmak, çocuklarımızın dünyaya kazandırdığı buluşları kutlamak istiyorum. Uğur Mumcu’ya toplum olarak vazifemizi yapamadık. Hiç olmazsa bundan sonra kendi çocuklarımızı aydınlık bir gelecek için yetiştirmekle günahımızı affettirelim. Bizi önce Allah sonra da Uğur Mumcu ve arkadaşları affetsin.”
ALBAYRAK: “UĞUR MUMCU KUVAYI MİLLİYE RUHUNUN TEMSİLİSİYDİ”
Eşkinat’ın ardından kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “24 Ocak 1993 tarihinde, fabrika müdürüydüm. Acı haberi aldığımız gün ben de bütün çalışanlarımızla birlikte o yürüyüşte yer almıştım. 25’nci yılında Uğur Mumcu ve onun gibileri rahmet, minnet, özlem ve saygıyla anıyoruz. Uğur Mumcu Kuvayı Milliye ruhunun temsilcisiydi. Ona yapılan suikast, Kuvayı Milliye ruhuna yapılmış bir suikasttı. Ama bugün ben inanıyorum ki bu kalabalıklar artacaktır ve faili meçhullerin bittiği,  herkesin düşüncesini özgürce ifade edebildiği günler gelecektir. Bu duygularla rahmetli Uğur Mumcu’yu bir kez daha anarken, hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.”
SEVGİ ÖZEL VE İLHAN TAŞÇI UĞUR MUMCU’YU ANLATTI
Açılış konuşmalarının ardından konferansa geçildi. İlk konuşmacı olarak söz alan Sevgi Özel, Uğur Mumcu ile yaşadığı ilginç anıları ve suikasta giden süreci dinleyicilerle paylaştı. Özel’in ardından Gazeteci-Yazar İlhan Taşçı gazetecilik hayatında karşılaştığı önemli olayları anlattı.
ALBAYRAK VE EŞKİNAT KONUÇMACILARA
ÇİÇEK TAKDİM ETTİ
Konferans sonunda Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Sevgi Özel ve İlhan Taşçı’ya çiçek takdim ettiler.
Konferansın ardından, Sevgi Özel Uğur Mumcu’nun hayatını anlattığı Uğur Olsun kitabını imzaladı.
Konferansa Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra Eski Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu ile vatandaş da katılım gösterdi.


Bu haber 793 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Aramızdan Ayrılanlar

3. HAFTADA Kapaklı GÖRSELLERİ, Unutulmayanlar!

3. HAFTADA Kapaklı GÖRSELLERİ, Unutulmayanlar! Kapaklı GÖRSELLERİ kendilerini, hatırlattı bu gün gelenlerle, KAPAKLI Türkiye'de ve Dünya'da alıp başını gi...

KAPAKLI'dan GELENLER Seçkisi.!

KAPAKLI'dan GELENLER Seçkisi.! KAPAKLI'dan bize ÖNEMLİ günlerde, TÜRKİYE'de ve DÜNYA'da oluşan yakın tarihi ilgilendiren bildirimleri ...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!06 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi