Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Uğur Mumcu Kırklareli ve Tekirdağ-Süleymanpaşa'da Hatırlandıı!

Uğur Mumcu Kırklareli ve Tekirdağ-Süleymanpaşa'da Hatırlandıı!

Tarih 24 Ocak 2018, 00:12 Editör Kırklareli POST

Kırklareli Belediye Başkanlığı; “25. Adalet ve Demokrasi Haftası” ve “Uğur Mumcu’yu Anma Etkinlikleri” kapsamında, 25 OCAK Perşembe günü bir program düzenlerken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ise; 1Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu Anma Mesajı" yayımladı, öte yanda; Süleymapaşa (Merkez) İlçe'de ise, TTSO Salonunda 24 OCAK'ta bir Konferans düzenliyor... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Yerel-Bölgesel-YAŞAM-Kültür-Politika/Türkiye

Uğur Mumcu
Kırklareli ve Tekirdağ-Süleymanpaşa'da Hatırlandı!
Kırklareli Belediye Başkanlığı; “25. Adalet ve Demokrasi Haftası” ve “Uğur Mumcu’yu Anma Etkinlikleri” kapsamında, 25 OCAK Perşembe günü bir program düzenlerken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ise; 1Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu Anma Mesajı" yayımladı, öte yanda; Süleymapaşa (Merkez) İlçe'de ise, TTSO Salonunda 24 OCAK'ta bir Konferans düzenliyor... 

"Uğur Mumcu Aydınlanma Toplantısında anılacak" Başlığıyla MEDYA'ya servis edilen bültene göre Süleymanpaşa Belediyesi tarafından organize edilen; TTSO ve UMAG Vakfı katkılarıyla Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü olan 24 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 14’te bir KONFERANS verileceği, konşmacı olarak; Sevgi Özel ve İlhan Taşçı'nın katkı vereceği öğrenilmiştir, ayrıntılı bülten aşağıda verilmiştir:
-Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından organize edilen Aydınlanma Toplantıları devam ediyor.
Ocak ayı Aydınlanma Toplantısı’nın konusu Adalet ve Demokrasi Haftası ile Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü olarak belirlendi.
Bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü olan 24 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 14’te Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan konferansa Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Yayın Yönetmeni Sevgi Özel ve İlhan Taşçı konuşmacı olarak katılacak.
SEVGİ ÖZEL KİMDİR?
Sevgi Özel, Polatlı (Beyceğiz köyü) doğumlu; on yaşından beri Ankaralı. DTCF'nin Türk Dili Bölümünü bitirdi, Atatürk'ün kurduğu Türk Dil Kurumu’na girdi (10 Kasım 1971). Dilbilgisi/Dilbilim Kolunda, Türkiye Türkçesini araştıran bilimciler arasında yetişti. TDK'de, Türkiye Türkçesiyle ilgili bilimsel çalışmaların yanı sıra yazım konusunu izleyen dilcilerle Yazım Kılavuzu’nun 1973-1983 arasındaki baskılarını hazırladı.
Bilgi Yayınevi, Ümit Yayıncılık ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda yayın yönetmeni olarak çalıştı; iki yüze yakın bilim-sanat insanının, çevirmenin ve gazetecinin yapıtlarını gün ışığına çıkardı. Kimi yazarları ilk yapıtlarıyla okurla buluşturdu. 1987'de, eski TDK üyelerinden 34 kişiyle birlikte Dil Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Dil Derneği’nin Türkçe Sözlük’ü ve Yazım Kılavuzu’nun bütün baskılarının hazırlayıcıları arasında bulunuyor. Yurdun her yanında söyleşilerde, açıkoturumlarda konuştu; konferanslar verdi. Dil ve yazın alanında yüzlerce yazı yazdı; yazıları Dil Derneği’nin Çağdaş Türk Dili adlı aylık dergisinde, Cumhuriyet Gazetesi’nde, dil ve yazın dergileriyle internet sitelerinde yayımlandı. Dil Derneği ve Dil Devrimi için ülküdeşleriyle birlikte savaşım vermeyi ve yazmayı sürdürüyor.
İLHAN TAŞCI KİMDİR?
İlhan Taşcı, Konya-Cihanbeyli’de doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe Cumhuriyet’te başladı ve yaklaşık 20 yıl boyunca Cumhuriyet’te yüzlerce özel habere imza attı. New York’ta 11 Eylül 2001 tarihindeki İkiz Kuleler saldırısını düzenlediği ileri sürülen El Kaide’nin Türkiye’deki parasal kaynak ve bağlantılarına ilişkin haberleriyle 2001 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği “Gazetecilik Başarı” ödülüne değer görüldü.


Öte yanda ise; Bir mesaj yayınlamakla yetinen, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı, Kadir ALBAYRAK'ın "Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu Anma Mesajı" şöyledir:

"24 Ocak 1993 tarihinde karanlık eller tarafından arabasına konulan bir bombanın patlaması sonucunda yaşamını yitiren Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ülkemizin yetiştirdiği sayılı ve yeri hiçbir zaman doldurulamayacak büyük bir şahsiyetti.
Aydın kimliği ve başarılı meslek hayatıyla gazeteci olmasının ötesinde ömrünü Türkiye’nin çağdaşlaşma ve gelişme mücadelesine adayan ve kendisini “Kalpaksız Kuvayı Milliye” neferi olarak nitelendiren Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, yazıları ve eserleriyle kalemin kılıçtan keskin olduğunu ortaya koymuştur.
İnsanlara fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmalarını öğütleyen Uğur Mumcu araştıran, sorgulayan ve korkusuzca mesleğini icra eden bir gazeteciydi. Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri takip ediyor, araştırıyor ve irdeliyordu. Günümüzde küresel aktörlerin güç yarışına girdikleri Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri çeyrek yüz yılı aşkın bir süre önce görmüş ve bunları korkmadan yazıya dökmüştü. Ne yazık ki Uğur Mumcu’yu susturmak isteyen hainler, kalleşçe düzenledikleri bombalı suikast ile canına kıydılar.
Hiç şüphesiz bu suikastın arkasındaki karanlık güçler Uğur Mumcu’nun temsil ettiği Kuvayı Milliye ruhunu hedef almışlardı. Ancak şu da bilinmelidir ki, bu topraklarda Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan yürüyen, Kuvayı Milliye ilke ve anlayışını benimsemiş, Cumhuriyet sevdalıları var olduğu sürece hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklar.
Bu düşüncelerle özgürlük, barış ve demokrasinin yılmaz savunucusu, Türk basının onurlu ve korkusuz kalemi Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 25. yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyorum."

Kadir ALBAYRAK
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı


Diğer taraftan; Kırklareli Belediye Başkanlığı'nca 25 OCAK 2018 Perşembe günü düzenlenen etkinliklerde;  Uğur Mumcu!nun Kırklareli’nde de, Anılacağı öğrenilmiştir...
Kırklareli Belediye Başkanlığı “25. Adalet ve Demokrasi Haftası” ve “Uğur Mumcu’yu Anma Etkinlikleri” kapsamında bir program düzenleyecek.
25 Ocak Perşembe günü saat saat 19:30’da Rektörlük Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte, TBMM 17. ve 19. Dönem Milletvekili ve TBMM Geçmiş Dönem Başkanları’ndan Hüsamettin Cindoruk ile Gazeteci Yazar Ayşenur Arslan, Uğur Mumcu’ya ve gündeme dair söyleşi gerçekleştirecekler.

SİNEMA SENFONİ ORKESTRASI “MAZLUM ÇİMEN” İLE BİRLİKTE SAHNE ALIYOR…
Söyleşilerin ardından unutulmaz Türk Halk Ozanı Nesimi Çimen’in oğlu, Sanatçı “Mazlum Çimen” Sinema Senfoni Orkestrası eşliğinde parçalarını adalet ve demokrasi adına katılımcılar ile birlikte seslendirecek.

Bu haber 871 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Aramızdan Ayrılanlar

3. HAFTADA Kapaklı GÖRSELLERİ, Unutulmayanlar!

3. HAFTADA Kapaklı GÖRSELLERİ, Unutulmayanlar! Kapaklı GÖRSELLERİ kendilerini, hatırlattı bu gün gelenlerle, KAPAKLI Türkiye'de ve Dünya'da alıp başını gi...

KAPAKLI'dan GELENLER Seçkisi.!

KAPAKLI'dan GELENLER Seçkisi.! KAPAKLI'dan bize ÖNEMLİ günlerde, TÜRKİYE'de ve DÜNYA'da oluşan yakın tarihi ilgilendiren bildirimleri ...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!06 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi