Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Bilim ve teknolojiyi silah olarak kullanmak

Bilim ve teknolojiyi silah olarak kullanmak

Tarih 09 Temmuz 2017, 13:34 Editör Önemli-H-ve-YOR

"İnsanlığın ortak malı olan bilim ve teknoloji, insanlığın yararına kullanılması gerekirken, maalesef çoğunlukla zararına kullanılmaktadır." görüşünün açılımını sunan, Yeni MESAJ Yazarı, Mustafa Hilmi YILDIRIM; "O nedenle bilim ve teknolojiyi silah olarak kullananlara, ilk karşı çıkması gereken Müslümanlar olmalıdır." sonucunu çıkarmaktadır... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Teknoloji-Kültür-POLİTİKA/Dünya-Türkiye

Bilim ve teknolojiyi silah olarak kullanmak

"İnsanlığın ortak malı olan bilim ve teknoloji, insanlığın yararına kullanılması gerekirken, maalesef çoğunlukla zararına kullanılmaktadır." görüşünün açılımını sunan, Yeni MESAJ Yazarı, Mustafa Hilmi YILDIRIM; "O nedenle bilim ve teknolojiyi silah olarak kullananlara, ilk karşı çıkması gereken Müslümanlar olmalıdır." sonucunu çıkarmaktadır.

"İnsanlığın ortak malı olan bilim ve teknoloji, insanlığın yararına kullanılması gerekirken, maalesef çoğunlukla zararına kullanılmaktadır. Bunun en bariz örneği, silah teknolojisinin sürekli yenilenmesi ve geliştirilmesi için yapılan bilimsel çalışmalardır. Bu çalışmalar sonucu dünyayı yok edecek nükleer silahlar üretilmiştir.

Nükleer silahların üretilmesine katkı sağlayan Einstein, ömür boyu Hiroşima ve Nagazaki’nin acısını çekmiştir. Einstein, Üçüncü Dünya Savaşı’nda hangi silahların kullanılacağını soran gazetecilere, nükleer silahların öldürücülüğünü anlatmak için şu çarpıcı cevabı vermiştir: “Üçüncüsünü bilmem, ancak dördüncüsünün silahları taşlar ve sopalar olacaktır.” Bu halin yaşanmamasını, bilim ve teknolojinin insanlığın yararına kullanılmasını isteyenler, nükleer silahların etkisini ortadan kaldıracak çalışmalar yapmalıdırlar.

Batılılar, son birkaç asırdır bilim ve teknoloji tekelini kurmuş ve silaha dönüştürmüştür. Bir başka deyişle Batılılar, sömürülerini bilim ve teknolojiyi silah olarak kullanarak sürdürmektedirler.
Bundan dolayıdır ki, söz konusu silahı ellerinden almak isteyenlere karşı çok acımasız davranmakta ve her şeyi göze almaktadırlar.

Bu konuda ABD eski Başkanlarından J. F. Kennedy’nin başına gelenler, tam bir ibretlik örnektir. Başkan Kennedy, 1961 yılında bilim adamlarını toplar ve onlara Amerikan halkının refahını yükseltmek için alınması gereken tedbirleri içeren bir rapor hazırlamalarını ister. Bilim adamları uzunca bir süre çalışıp bir rapor hazırlarlar. Raporun hüküm cümlesi şöyledir: “Amerikan halkının refahını yükseltmek için Amerika’nın her 10 senede bir savaş çıkarması gerekmektedir.” Demek ki, Amerikalı bilim adamlarına göre, Amerikan halkının refahı, ancak ve ancak başkalarının kanı ve canı üzerine yükselebilir.

Başkan Kennedy, bilim adamlarının bu önerisini kabul etmemiş, tam aksine silah siparişlerini ve programlarını rafa kaldırmıştır. Kaldırmıştır, ama bunun bedelini canıyla ödemiştir. Başkan Kennedy’nin ölümünün arkasında silah tüccarlarının olduğu bilinmesine ve halen de söylenmesine rağmen, onlara hiçbir şey yapılamamıştır.

ABD, bilim ve teknolojiyi, en çok silah sektöründe kullanmaktadır. Onun içindir ki, ABD ekonomisi askerileşmiş, daha doğrusu silah sanayisine dayandırılmış bir ekonomidir. Dünyada en büyük silah satıcısı olan ABD’nin, yılda sattığı silahın toplam değeri 160 milyar dolardır. Öyle ki, diğer silah satıcısı ülkelerin toplam satışı bile bu miktara ulaşmamaktadır.

Uluslararası ekonomi politiğinin kurucusu sayılan Susan Strange, küresel güç olabilmek için bilgi ve teknolojiyi yönetme ve üretme yeteneğinin elde etmesini kaçınılmaz görmektedir. Günümüzdeki küresel güçlerin, özellikle İslâm ülkelerini sömürmek için terör ve savaş çıkarttıkları malumdur.
 
O nedenle bilim ve teknolojiyi silah olarak kullananlara, ilk karşı çıkması gereken Müslümanlar olmalıdır. Daha açık deyişle, Müslümanların en önemli görevlerinden biri, yitiği olan bilim ve teknolojide yeniden öncü olmak ve onun insanlığın hayrına kullanılmasını sağlamaktır.
Bak1: http://www.yenimesaj.com.tr/bilim-ve-teknolojiyi-silah-olarak-kullanmak-makale,12020214.html

Bu haber 1111 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Teknoloji

BİLKOM, Etkinliklerini DİJİTAL Dünyadan Haberler WEB Sitesinde DUYURUYOR

BİLKOM, Etkinliklerini DİJİTAL Dünyadan Haberler WEB Sitesinde DUYURUYOR Bilkom hakkında, İnternet kaynaklı www ekşisözlük"bilgisayar sektorunde turkiye'de ilk defa yerellestirme (turk...

FORTİNET Teknolojik BULGULARI Değerlendirdi.!

FORTİNET Teknolojik BULGULARI Değerlendirdi.! Fortinet'in "Tehdit Görünümü Raporu"na göre; "Siber suçlular kullanıcıların çevrimiçi olduğu zamanlarda uygulam...
İSTANBUL SEYAHAT SOSYAL YÖNÜ OLAN BİR İŞLETMEDİR15 Ağustos 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi