Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Muayeneye GÖZÜ İçin Gitti, KALP AMELİYATI OLDU!

Muayeneye GÖZÜ İçin Gitti, KALP AMELİYATI OLDU!

Tarih 02 Aralık 2016, 01:19 Editör (TTTDGT)

Efsane Karikatürist, Ergün Gündüz, Şişli Kolan Hastanesi’ne basit bir göz sorunu için gitti. Tip 1 diabet’i olan ve ameliyat öncesi yapılan rutin tetkiklerde, kalbi besleyen koroner damarlarda ciddi darlıklar olduğu tespit edildi ve Koroner Bypass ameliyatı sonucunda 4 adet kalp damarı değiştirildi. Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Sağlık

Muayeneye GÖZÜ İçin Gitti, KALP AMELİYATI OLDU!

Efsane Karikatürist, Ergün Gündüz, Şişli Kolan Hastanesi’ne basit bir göz sorunu için gitti. Tip 1 diabet’i olan ve ameliyat öncesi yapılan rutin tetkiklerde, kalbi besleyen koroner damarlarda ciddi darlıklar olduğu tespit edildi ve Koroner Bypass ameliyatı sonucunda 4 adet kalp damarı değiştirildi...


KARİKATÜR GİBİ AMELİYAT
GÖZÜ İÇİN GİTTİ,
KALP AMELİYATI OLDU..
Efsane karikatürist Ergün Gündüz, göz muayenesi için gittiği hastanede kalp ameliyatı oldu!
 
Ergün Gündüz, ünlü Gırgır Mizah dergisinin efsane karikatüristlerinden… Kendisi gerçekten Türk mizahına adını altın harflerle yazdırmış efsanevi bir çizer. Aynı zamanda başarılı bir ressam ve halen üniversitelerde ders vermeye devam ediyor. Özellikle Hasan Kaçan ile ortaklaşa çalışmaları halen çoğu kişinin hafızalarında tazeliğini korumakta.

Ergün Gündüz, Şişli Kolan Hastanesi’ne basit bir göz sorunu için gitti. Basit bir göz ameliyatı geçireceğini sanıyordu. İsterseniz, bundan sonrasını Şişli Kolan Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ergun Demirsoy‘dan dinleyelim:
“Ergün bey aslında hastanemize basit bir göz ameliyatı için başvurdu. Aynı zamanda Tip 1 diabet’i olan ve ameliyat öncesi yapılan rutin tetkiklerde kalp rahatsızlığından şüphelenilmesi üzerine yapılan anjiyografide, kalbi besleyen koroner damarlarda ciddi darlıklar olduğu tespit edildi.
Kendisine yapılan başarılı bir Koroner Bypass ameliyatı sonucunda 4 adet kalp damarı değiştirildi. Ameliyat sonrası süreçte hiçbir sorunu olmayan Ergün Gündüz, eskisinden çok daha sağlıklı olarak çizimlerine devam edecektir.”

Tip 1 Diyabet Nedir?
Vücudumuzun enerji ihtiyacı, yiyeceklerimizdeki temel besin öğeleri karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanır. Emilebilmek için en küçük parçalarına ayrılan besin öğelerinin en önemlisi “glikoz” adı verilen basit şekerlerdir. Glikoz başta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının önemli bir besin kaynağıdır.
Hücreler ihtiyacı olan glikozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı bir hormon yardımıyla kullanır. İnsülin olarak bilinen bu hormon vücutta yapılamaz ise alınan gıdalar enerji olarak kullanılamayacaktır.
İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıktığı için “Juvenil diyabet” adını da alır.
Tip 1 diyabet pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir süreç sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Hastalar, mutlak veya göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu insülin hormonunu dışardan (enjeksiyon yoluyla) almak zorundandırlar.
Bu nedenle Tip 1 diyabet, İnsüline Bağımlı Diyabet (Insulin Dependent Diabetes Mellitus=IDDM) olarak da isimlendirilmektedir. Genel olarak toplumdaki diyabet vakalarının %10’unu tip 1 diyabet vakaları oluştumaktadır.
Çocukluk çağında tip 1 diyabet sıklığı ülkeler (bölgeler) arasında farklılık göstermekte ve her yıl 15 yaş altındaki 100.000 çocuktan 1-42’sinde diyabet gelişmektedir. Tip 1 diyabet genel olarak kuzey ülkelerinde daha sık görülmektedir.

Bu haber 1515 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Medya Tanıtım-PR

LÖSANTE Hastanesi, ÇOCUKLARDAN Başka, YETİŞKİNLERE Hizmete DEVAM EDİYOR!

LÖSANTE Hastanesi, ÇOCUKLARDAN Başka, YETİŞKİNLERE Hizmete DEVAM EDİYOR! LÖSEV Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı; LÖSANTE Hastanesi, ÇOCUKLARDAN Başka, YETİŞKİNLERE Hizmete DEVAM ED...

İlgi ETÜD Merkezi, İNGİLİZCE Kurs MERKEZİ Oldu.!

İlgi ETÜD Merkezi, İNGİLİZCE Kurs MERKEZİ Oldu.! 2005 yılında beri, İLGİ ETÜD Merkezi olarak faaliyete olan, yeni düzenlemelere MEVZUATA Uygun olarak, "İlgi Kişisel...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!03 Ağustos 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi