Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

AÇIĞA ALINAN MEMURLAR GÖREVE İADE EDİLMELİDİR

AÇIĞA ALINAN MEMURLAR GÖREVE İADE EDİLMELİDİR

Tarih 29 Ekim 2016, 00:30 Editör (TTTDGT)

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu; OHAL Surecinde açığa alınan ve mağdur olan memurlara destek olmak için Hukuk bürosu tarafından hazırlanan bir bilgilendirme yazısını MEDYA ile paylaşmıştır... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/Ekonomi

AÇIĞA ALINAN MEMURLAR GÖREVE İADE EDİLMELİDİR

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu; OHAL Surecinde açığa alınan ve mağdur olan memurlara destek olmak için Hukuk bürosu tarafından hazırlanan bir bilgilendirme yazısını MEDYA ile paylaşmıştır...

Devlet memurlarının “görevden açığa alınması” müessesesi ya da kanundaki adıyla “görevden uzaklaştırma”, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. Maddesinde düzenlenmiş, yine yasadaki lafzıyla bir “tedbir”dir.

OHAL sürecindeki “açığa alma” tedbirleri de bu maddeye dayanarak, memurların çalıştıkları idari kurumlar ya da OHAL valiliklerince uygulanmıştır. Buraya kadar pozitif hukuka “uygunluk” olduğu savlanabilir.
 
Yine Devlet Memurları Kanunu 139. maddesi uyarınca, hakkında bu tedbir uygulanan memura en geç 10 gün içinde idari disiplin soruşturması başlatılması şarttır.
 
Ne var ki, 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 3. Maddesinde “15.7.2016 tarihinden sonra, milli güvenlik gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan kamu görevlileri hakkında, ilgili mevzuatında öngörülen soruşturma açma süreleri (yani 139. Maddede öngörülen 10 günlük süre –y.n.) Olağanüstü Hal süresince uygulanmaz” düzenlemesi yapılmıştır. Bu durumda, OHAL süresince bu 10 günlük soruşturma açma süresi uygulanmadan da tedbiren görevden uzaklaştırma “pozitif  hukuk" bakımından mümkün olabilecektir (Biz Kanuna aykırı KHK da çıkarılamayacağını düşünüyoruz, KHK-Kanun ilişkisi başka bir tartışmanın konusudur.)
 
TEDBİR NİTELİĞİNDEKİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA SÜRESİ 3 AYDIR
Ancak, adı üstünde TEDBİR NİTELİĞİNDE olan bu “görevden uzaklaştırma” uygulamasının soruşturma süresi dışında, bir de azami uygulama süresi vardır. Bu durum da Devlet Memurları Kanunu 145. maddede ikili biçimde düzenlenmiştir:

Madde şöyledir:
“Görevden uzaklaştırma; bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır.
“Bir ceza kovuşturması icabından olduğu takdirde görevinden uzaklaştırmaya yetkili amir (Müfettişlerin görevinden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir) ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir ve ilgiliye de yazı ile tebliğ eder”
 
Dolayısıyla, “bir disiplin kovuşturması icabından olduğu” takdirde en çok 3 ay devam edebilecek olan “tedbiren görevden uzaklaştırma” halindeki 3 aylık azami süre, hakkında ceza kovuşturması (soruşturması değil!) olmayan tüm memurlar için geçerlidir. Bunun aleyhine bir düzenleme de yoktur.
Süren savcılık soruşturmaları, bu sürenin aşılmasına cevaz vermez, yasa açıkça “kovuşturma” demektedir.
KHK uyarınca işlemeyecek süre, lafzen de ifade edildiği gibi YALNIZCA SORUŞTURMA AÇMA SÜRESİDİR. Yani 10 günlük süredir.

Bu düzenleme 3 aylık azami uzaklaştırma süresini aşmaya imkan VERMEZ!
BU SÜREYİ DOLDURAN MEMURLAR GÖREVE BAŞLATILMIYOR
Sonuç olarak; OHAL’de de görevden geçici uzaklaştırma süresi (hakkında ceza davası açılmayanlar için) azami 3 aydır!
3 aylık azami süre dolunca ne yapılacaktır?

Bu soruya da yine kanunun 145. Maddesi cevap vermektedir:
“Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır”

Bu durumdaki devlet memurlarını göreve başlatmayan amirler açıkça görevi kötüye kullanma suçu işlemiş olur. Bu süreyi dolduran ve göreve başlatılmayan devlet memurları olduğunu biliyoruz.

Geriye bir tek soru kalıyor: “Hala Hukuk Devleti olduğumuza inanmamızı mı bekliyorsunuz?”

BİRLEŞİK KAMU-İŞ GENEL MERKEZ ÖZLÜK HUKUK TİS SEKRETERİ
                                       ENGİN ÇOĞAL

Bu haber 1587 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

SGK 'nın Türkiye EMEKLİLERİ HAKKINDA Açıklaması!

SGK 'nın Türkiye EMEKLİLERİ HAKKINDA Açıklaması! Tekirdağ SGK Basın ve Halkla İlişkiler Birimince yapılan MEDYA açıklamasına göre,"EMEKLİLER Hakkında, Yapılan Olums...

TEK Trakya İLLERİ, TEKİRDAĞ, Edirne ve KIRKLARELİ; Evlenme ve Boşanma İstatistikleri, 2019!

TEK Trakya İLLERİ, TEKİRDAĞ, Edirne ve KIRKLARELİ; Evlenme ve Boşanma İstatistikleri, 2019! TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü 33708 sayılı ÖBS raporuna göre; Ülkemizde evlenen çiftlerin sayısı 2019 yılında 541 bin...
KAYIP-Balon-FISILTI Üzerine.!31 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi