Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Heykeller ŞEHRE HAYAT VERDİLER...

Heykeller ŞEHRE HAYAT VERDİLER...

Tarih 23 Ekim 2016, 01:33 Editör TekirdağPOSTASI

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu’nun ardından dünyaca ünlü heykeltıraşlar tarafından yapılan eserler ilçenin çeşitli yerlerine yerleştirildi. Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Kültür-sanat

Heykeller ŞEHRE HAYAT VERDİLER...

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu’nun ardından dünyaca ünlü heykeltıraşlar tarafından yapılan eserler ilçenin çeşitli yerlerine yerleştirildi.

Heykeller şehirdeki yerlerini aldı
SÜLEYMANPAŞA SAHİLİ AÇIKHAVA MÜZESİNE DÖNDÜ
19 Eylül - 14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 2. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu’nda Heykeltıraşlar Ciprian Hopirtean, Jamie Carvalho, Odysseas Tosounidis, Ulises Jimenez, Velislav Minekov ve Lyudmyla Mysko tarafından yapılan eserler sahil yürüyüş yoluna yerleştirilirken Süleymanpaşa sahili adeta açık hava müzesine döndü.

ŞEHRE HAYAT VERDİLER
Küratör Nermin Sözel’in “Dünyaya Barış” adını verdiği eseri Baykallar Mutlukent Çay Bahçesi’ne yerleştirilirken Gao Meng ve Songül Telek in eserleri ise Okullar Bölgesi’nde yerini alıp hayat verdi.

HEYKELTIRAŞLARIN ESERLERİ VE ANLAMLARI

Mental Kaçış - Ciprian Hopirtean (Romanya) - Süleymanpaşa Sahil Yürüyüş Yolu
Proje biri diğerinin etrafında spiral hareket ederek gelişen iki temel forma dayanmaktadır. Kanatlar insan ruhunun özgürlüğünü ve çatışmaların ve savaşların olmadığı bir dünyada yeni başlangıçları temsil etmekte, kanatlar arasındaki dairesel form, gözler heykelin üzerinde gezinirken heykelin şaşırtıcı başlangıç noktasına işaret ederek daha iyi bir dünyaya giden yolu, kaçısı simgelemektedir. Eserde insan ruhunun mental özgürlüğe, barış ve güzelliklerle dolu düşünsel dünyaya doğru ısrarlı kaçışı ifade edilmiştir.

Üstten Gelen El - Jamie Carvalho (Portekiz) - Süleymanpaşa Sahil Yürüyüş Yolu
Benim projem, barışa erişmek için insanlar arasında uyumla insanların birbirlerine yardım ederek birlikte çalışmak zorunda olduğunu ifade etmektedir. Bu yardım çoğunlukla yukarıdan, bunu yapmak için daha fazla yeterliğe sahip olanlardan gelmek zorundadır. Bu yardımı verecek olanlar da en az ihtiyacı olanlar ve yardım yolları kadar çoktur. Ben, dikey bir okuma ile güçlü düşünsel, manevi anlam içeren bir proje tercih ettim. Zira bana göre, barış, hepimizin içindeki manevi alanla daha iyi bir bağlantı kurulmadan erişilebilecek bir şey değil, samimi alturistlerin (başkalarını düşünen) davranışlarına ulaşarak kazanılacak bir şeydir.

Orman Perileri - Odysseas Tosounidis (Yunanistan) - Süleymanpaşa Sahil Yürüyüş Yolu
Dryadlar (Nimfler) mitolojide genel olarak doğa ve orman perileridir. Özellikle dağlar, mağaralar, akarsular, geçitler, kaynaklardaki sessizliği bozan seslerin insan biçimindeki yansımalarıdır. Dryadlar birbirleriyle zıt olduğu düşünülen beş figür olarak temsil edilir. Buradan hareketle projemde, gezegenimizdeki birbiriyle bağlantılı beş kıtayı, oralardaki halkların birliğini, ülkeler arasındaki ilişkilere gönderme yapan bir anlayışı dile getirdim. Projemle dünya insanlarının birliğine, iyi ilişkilerine ve ülkeler arasındaki sevgiye vurgu yapmak istedim.

Barış Şarkısı - Ulises Jimenez (Kosta Rika) - Süleymanpaşa Sahil Yürüyüş Yolu
Benim projem müzikten esinlenmektedir. Müzik, bizler ruh hallerimizi, atmosferimizi uyarmaya, canlandırmaya çalışırken bize duygular ve heyecanlar geçirir. İyi bir melodinin sesi ve tonu bizde şüphesiz duygulanımlar üretir ve bizim coşmamıza, kendimizden geçmemize ve mutlu olmamıza sebep olabilir.

Alın Yazısı - Velislav Minekov (Bulgaristan) - Süleymanpaşa Sahil Yürüyüş Yolu
Benim projem, daha iyi bir yaşam için denizleri aşmaya çalışan insanlara, onların trajedisine, onların alın yazısına adanmıştır.

Süleymanpaşa’nın Çiçekleri - Lyudmyla Mysko (Ukrayna) - Süleymanpaşa Sahil Yürüyüş Yolu
Geçen yıl geldiğimde Tekirdağdaki barış içindeki yaşamdan ilham almıştım. Süleymanpaşa Belediyesinin logosunu kiraz çiçeğine benzetmiştim ve benim heykellerimdeki taşı dokumak anlayışıma çok uygun olduğından projemde bu logoyu kullanarak bu anlayışımı da sürdürmeye çalıştım.

Rüzgar Atı - Gao Meng (Çin) - Okullar Bölgesi
Rüzgar Atı, beyaz bir bulut gibi dağların, nehirlerin, yeryüzü ve gökyüzünün arasından dörtnala koşmakta, yeleleri bir kuyruklu yıldız gibi akıp evreni baştan başa dolaşmakta, nal sesleri adeta barış ve refah dileyen sayısız yakarış bayraklarının şarkısı gibi yankılanmaktadır.

Diyalog - Songül Telek (Türkiye) - Okullar Bölgesi
Benim projem ses dalgalarının 3 boyutlu yorumudur.

Dünyaya Barış - Nermin Sözel (Türkiye) - Baykallar Mutlukent Çay Bahçesi
“PEACE to World” Heykel, iki kapalı formun üç metal boru ile birleştirilmesiyle oluşuyor. Kaide uzerine yerleştirilecek olan heykel , barış sembolü kabul edilen güvercin formu ile betimlenmektedir. Farklı açılardan izlendiğinde iki kuş formu gibi görünen heykelin bağlayıcı unsurları olan üç parça metal boru dünya’da barışın bütünlenmeyişinin üç faktörü olan; IRK, DİN, DİL olgularını temsil etmektedir. Bu üç olguyu simgeleyen metal borular, barışın simgesi olan tek bir güvercin formunu kendi içinde ikiye bölerek ayrışmasına neden olurken, heykel tamamlanmamış bir barış sembolü olarak karşımıza çıkar. Irk,din ve dil gibi ayrıştırıcı faktörler ortadan kalktığında güvercinler kanatlanıp “dünya’ya BARIŞ” için uçabileceklerdir.


Bu haber 882 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür Sanat

25 MAYIS Günü KAPAKLI İstanbul'un FETHİ HAFTASINI Kutlayacak.!

25 MAYIS Günü KAPAKLI İstanbul'un FETHİ HAFTASINI Kutlayacak.! Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı ve Kapaklı Belediyesi işbirliğiyle, ‘İstanbul Fethi Haftası’ kapsam...

NKÜ'de; Emperyalizme Karşı DURUŞUN; 100. Yılında, O’nun İzindeki Türk Gençliği Adlı Resim Sergisi AÇILDI.!

NKÜ'de; Emperyalizme Karşı DURUŞUN; 100. Yılında, O’nun İzindeki Türk Gençliği Adlı Resim Sergisi AÇILDI.! 21.05.2019 Salı Günü; saat 15.00'te; Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fak...
Tekirdağ POSTASI'nın 112. Sayı ve 113 sayısı BİRLİKTE Elinizde.!15 Mayıs 2019

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi