Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Atatürk'ün Harf DEVRİMİ için Tekirdağ'a gelişinin 88. yıldönümü KUTLANIYOR!

Atatürk'ün Harf DEVRİMİ için Tekirdağ'a gelişinin 88. yıldönümü KUTLANIYOR!

Tarih 23 Ağustos 2016, 03:42 Editör TekirdağPOSTASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Milletvekili Emre KÖPRÜLÜ, Atatürk'ün Harf DEVRİMİNDE Tekirdağ'a gelişinin 88. yıldönümü MESAJI yayınlarken, Tekirdağ Valiliğide, bu gün anısına bir PROGRAM düzenledi... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Haberservisi

Atatürk'ün Harf DEVRİMİ
için
Tekirdağ'a gelişinin 88. yıldönümü KUTLANIYOR!


Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Milletvekili Emre KÖPRÜLÜ, Atatürk'ün Harf DEVRİMİNDE Tekirdağ'a gelişinin 88. yıldönümü MESAJI yayınlarken, Tekirdağ Valiliğide, bu gün anısına bir PROGRAM düzenledi... 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Atatürk’ün Tekirdağ’a Gelişi ve Harf İnkılabının Uygulanmasının 88. Yıl Dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı:

“Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün güzel şehrimiz Tekirdağ’a gelişinin ve Harf İnkılabını uygulayışının 88. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.
“Trakya’nın sevimli ve güzel bir parçası olan Tekirdağ’ın bende ayrı ve tatlı bir hatırası saklıdır” diyen Büyük Önderimiz, 1915 ve 1928 yılları olmak üzere iki defa şehrimize onur vermişlerdir.

Çanakkale Savaşlarında destanlar yazan 19. Tümeni oluşturmak için Tekirdağ’ımıza ilk defa gelen Mustafa Kemal Atatürk, ikinci gelişini Türk kültürünün gelişimini etkileyen yeni Türk harflerini tanıtmak ve öğretmek amacıyla bundan 88 yıl önce bugün gerçekleştirmiştir. Tekirdağlıların büyük sevgi gösterileriyle, kara tahta başında ilk dersini anlatmış, en büyük devrimlerden biri olan Harf Devrimi’ni başlatmıştır. Türk Devrim Tarihi için önemli bir yere sahip olan Harf İnkılabının Uygulanışının Tekirdağ’da başlamış olması ve Tekirdağlıların kolay ve hızlı bir şekilde yeni Türk harflerini yazıp okumayı öğrenmeleri Tekirdağ’ı Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ayrıcalıklı kılmıştır.

Çağdaş uygarlığa ulaşmamızda en önemli adımlardan biri olan Harf İnkılabının ilk adımlarının atıldığı ve Gazi Mustafa Kemal’in ilk Başöğretmenliğini gerçekleştirdiği bu şehirde yaşamaktan dolayı büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Tekirdağ Halkı Atasına minnettardır ve minnettar kalacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Atatürk’ün Tekirdağ’ı ziyareti ve Harf İnkılabının uygulanışının 88’inci yıl dönümünü kutluyorum.”
                Kadir ALBAYRAK
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı

Öte yandan da, CHP Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi Sayın Emre Köprülü’nün, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Tekirdağ'a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışının 88. Yıldönümü mesajı yayınlamıştır…

"Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Tekirdağ'a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışının 88. yıldönümü kutlu olsun.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu büyük devriminin uygulanış yeri olarak Tekirdağımızı seçmesi, bizler için en önemli mutluluk ve gurur verici olayların başında gelmektedir. Atatürk'ün Tekirdağ'a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışı, kentimizi Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ayrıcalıklı kılmıştır.
Milli kültürümüze ve öze dönüş açısından harf devrimi, büyük bir hamle niteliği taşımaktadır. Harf devriminin en önemli yönü, yeni başlayacak olan Kültür Devrimi’nin temel yapısını oluşturması ve de Türk kültürünün gelişmesinin önündeki engelleri yıkmış olmasıdır.
Ulu Önder, Tekirdağ gezisi sırasında, Anadolu Ajansı muhabirine duygularını şöyle dile getirmiştir:
“Ortada henüz yetkili makamların incelemesinden geçmiş bir kılavuz olmadan, okul öğretmenleri henüz aracılık çalışmalarına geçmeden, Yüce Türk Ulusunun yararlı olduğuna inandığı yazı sorununda, bu denli yüksek bilinç ve anlayış, özellikle de ivedilik gösterdiğini görmek, benim için gerçekten büyük, çok büyük bir mutluluktur.
Ben yalnız bugün Tekirdağlılarda sezdiğim ruhsal ve duygusal duruma, buna bile dayanarak
kesinlikle belirtebilirim ki, bütün Türk ulusu bu sorunda benim gördüğümü, benim duyduğumu özdeşlikle görmekte, duymaktadır. Bu denli duyarlı ve bilinçli olan Türk ulusu kendisinin genliğine, yücelmesine binlerce yıldan beri engel olagelmekte olduğunu, artık ayırt ettiği bütün engelleri yıkacak, parça parça ederek ortadan kaldıracaktır. Bunda artık kuşkuya yer yoktur. Beynini, vicdanını bu denli azim ve kesinlikle temizlemeye karar vermiş olan büyük ulusumun geleceğini tasarlamak hiç de güç değildir”
Bu sözlerden de açıkça anlaşılmıştır ki, yeniliğe ve çağdaşlığa açık Tekirdağ halkı Ata’sının güvenini boşa çıkarmamış, onun övgüsünü almıştır. 
Harf devriminde olduğu gibi, dün de bugün de Tekirdağ halkı Atatürk’ün izinde, onun devrimlerinin ışığında yürümeye devam ediyor ve edecektir.
Bir kez daha Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Tekirdağ'a gelişi ve Harf Devrimi’nin uygulanışının 88. Yıldönümü kutluyor, bize kazandırdığı çağdaş alfabe devrimi başta olmak üzere tüm devrimlerle hayatımızın her alanını olumlu şekilde değiştiren Büyük Atatürk’ü ve Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçenleri minnet ve şükranla anıyorum."

Diğer taraftan TEKİRDAĞ valiliğide günün Önemine uygun bir kutlama programı düzenlemiş ve bu programda, O günün TEKİRDAĞ anısı olan FOTOĞRAFLARDAN, Yerel SANATÇI, Sezai GENÇÖZ tarafından aşağıda örneklerini verdiğimiz bir Fotoğraf  sergisi sunulacaktır.
-

Bu haber 2491 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

MUHALEFET UYARI Görevini YAPTI.!

MUHALEFET UYARI Görevini YAPTI.! CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun,TBMM'de söz alarak, sınırların kapatılması ve ülkelerin içine...

TEKİRDAĞ Milletvekili Dr. İlhami Özcan AYGUN; TBMM'de YEREL BASINA DESTEK ÇAĞRISI Yaptı!

TEKİRDAĞ Milletvekili Dr. İlhami Özcan AYGUN; TBMM'de YEREL BASINA DESTEK ÇAĞRISI Yaptı! CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Türkiye’de dövizdeki yükselişe bağlı olarak girdi maliyetleri kat...
WEB Sitelerinden SİLİNENLER, Neye Göre Siliniyor?28 Mayıs 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi