Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Kasabanın ŞERİFİ, NİJAT AYVAZ'IN 11. KİTABI Çıktı...

Kasabanın ŞERİFİ, NİJAT AYVAZ'IN 11. KİTABI Çıktı...

Tarih 21 Ağustos 2016, 06:12 Editör TekirdağPOSTASI

Gazeteci - Yazar Nijat Ayvaz, meslektaşı Şerif Baysalan'ın 50 yıllık meslek yaşamını konu alan ve üzerinde 2010 yılından bu yana çalıştığı kitabını yayınladı. Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Haberservisi

Kasabanın ŞERİFİ, NİJAT AYVAZ'IN 11. KİTABI Çıktı...

Gazeteci - Yazar Nijat Ayvaz, meslektaşı Şerif Baysalan'ın 50 yıllık meslek yaşamını konu alan ve üzerinde 2010 yılından bu yana çalıştığı kitabını yayınladı.

KASABANIN ŞERİFİ YAYINDA
Biyografiden çok bir dökümanter belgesel nitelikte olan kitap, Şerif Baysalan'ın 50 yıllık Arşivinden yararlanılarak hazırlandı. Ayvaz, "Kasabanın Şerifi" adını verdiği kitabında Hayrabolu'nun son elli yılında yaşananları belge ve isimlerle anlatıyor.
 
NİJAT AYVAZ'IN 11. KİTABI YAYINLANDI
Tekirdağ'da sanat dendiğinde ilk akla gelen ve uzun yıllardır ilimizde sanat ve sanat üzerine gerçekleştirdiği faaliyetler ile tanınan sanatçı, kent kültürüne yaptığı katkılarla tanınıyor.

Fotoğraf sergileri, Şiir kitaplar, Tekirdağ tanıtım kitapları ve verdiği konserler ile Tekirdağlıların anılarında yer alan yazarımız 11. kitabını yayınladı. 2010 yılından bu yana üzerinde çalıştığı kitabı geçtiğimiz günlerde yayınlanan yazarın, Hayrabolu dendiğinde yazıları ile son 50 yıla damgasını vuran meslektaşı Şerif Baysalan'ın yaşam öyküsünü kaleme aldığı biyografik çalışmayla gurur duyduğunu dile getirdi.

Trakya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nijat Ayvaz, "Gazetecilik zor meslek, doğruları çarpıtmadan olduğu gibi okuyucu ile paylaşmanın zorlukları var. Yazdığınız dönem içinde sizi ya seviyor ya da nefret ediyorlar. Ama nefret edilmek uğruna asla olması ve yazılması gerekenden vazgeçmiyorsanız fark yaratıyorsunuz.  İşte Şerif Baysalan'ın hayatı da tam bahsettiğim gazeteci tipine uyuyor. Yazıları ile her dönemde dikkat çekmiş, kasabasında zamanından önce ortaya konan fikirleri ile gençlerin önünü açmış bir halk kahramanı bana göre. 1975 yılında Karayolu yapılmak adına gömülen 500 yy tarihi Osmanlı Köprüsünü çıkartmak adına fikri takipçiliğin en güzel örneği bir karakter. Baysalan ile uzun yıllardır dostluğum var ve kendisinden gazetecilik mesleği adına çok şey öğrendim. Usta çırak ilişkisinde çırağın ustaya vefası gibi olan "Kasaba'nın Şerifi" isimli kitabımı keyifle okuyacağınızı umuyorum. Özellikle Hayrabolu ilçemizin 50 yıllık sosyo, kültürel hatta siyasi hayatına ışık tutacak ilginç detaylar var. Şarif Baysalan'a hayat öyküsünü kaleme almama izin verdiği için ve özellikle de sahibi olduğu Batı Yakası Gazetesi arşivini açtığı için teşekkür ederim. Uzun yıllardır doğduğum şehrimde ama sanat üretmem, ama kültür üretmemde beni yüreklendiren herkese sonsuz teşekkürlerimle" dedi.  
 
Nijat Ayvaz Kimdir?
Tekirdağ’da 1969 yılında doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Tekirdağ’da gerçekleştirdi.
1992 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Klasik Türk Müziği bölümü ses eğitimi bölümünde
Cinuçen Tanrıkorur, Aleddin Yavaşça, Mustafa Sağyaşar, Melahat Pars, Sadun Aksüt, Süheyle Altmışdört, Muazzam Sepetçioğlu vb bir çok kendi alanında usta isimlerden eğitim aldı.
1994-1998 yılları arasında TRT2’de “Bir Şiirdir Yaşamak” programında
Cumhurbaşkanlığı Devlet Sanatçısı Nedret Selçuker’in asistanlığını yaptı.
1993-96 yılları arası Senkron TV’de dublaj sanatçılığı da yapan Ayvaz,
1993-2001 yılları arası Adnan Şenses, Safiye Soyman, Coskun Sabah gibi bir çok isime sahne ve albüm vokalistliği yaptı. TGRT’de Orhan Gencebay ile “Orhan Abi Halk Shov” programında çalıştı.
2001 yılında Tekirdağ’da kurduğu Grup Dem müzik grubu ile Anadolu Rock tarzında uzun yıllar sahne aldı.
2006 yılında Moldovya’da 8 ülkenin katıldığı Rock Festivalinde Türkiye’yi temsil etmiştir. Halen Nijat ismi ile ciddi organizasyonlarda sahne almaktadır.
1994 yılında çeşitli dergi ve gazeteler yazıları yayınlanmaya başlayan Nijat Ayvaz, 2006 yılında Avrupa Gazetesinde, 2008 yılında Trakya Demokrat, 2012 Trakya Gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olarak çalışmaktadır.
2006 yılından beri Sarı Basın Kartı sahibi olan Ayvaz, yazdığı binlerce makale ile Tekirdağ öncelikli sorunlara çözüm arayan yanı ile dikkat çekmiştir.
Haber yorumları ile 2015 yılında yarattığı “Lambadaki Cin” görüntülü yorum formatlı haber portalı, Trakya’nın ve Tekirdağ’ın en çok takip edilen ve izlenen haber yorumladır.
2010 yılından beri "Gezenti" adıyla yarattığı belgesel program formatı ile, yurt içi ve dışında çekimlerine halen devam etmektedir. Kore'den, Hindistan'a, Brezilya'dan Fas'a, Portekiz'den Sibirya'ya kadar çok geniş bir coğrafyada yaptığı çekimleri ilgi görmektedir.
1994 yılında başlayan fotoğraf sevdası bugüne kadar yurt içinde ve dışında açtığı 39 kişisel fotoğraf sergi ile devam etmektedir. Uzun yıllardır Türk-Macar dostluğuna uluslararası anlamda büyük katkılar ortaya koyan Ayvaz, 2010 yılında Macaristan’ın Pec, İstanbul ve Almanya’nın Essen şehirlerinin Avrupa Kültür Başkenti olması sebebiyle Macaristan’da gerçekleştirdiği fotoğraf projesi halen Avrupa şehirlerinde sergilenmeye devam etmektedir. Özellikle Türk Macar dostluğuna kültürel anlamda ortaya koyduğu ciddi çalışmaları ile dikkat çeken Ayvaz, ünlü Macar yazar Mikes Kelemen’e 2012 yılında ölümünden 250 yıl sonra Tekirdağ’ın hemşehrisi beratı ve yıllar içinde kaybolan mezarının yerine de bir anıt yapılmasına öncülük etmiştir. 2008 Yurt dışında yaptığı fotoğraf çalışmaları Japonya’da yayınlanan “A Concise History of Japanese and Western Architecture” (2008) isimli çalışma da yer almış, uluslar arası ve yerel hava yolları dergilerinde, turizm dergilerinde seyahat yazıları ve röportajları yayınlanmıştır. Aynı zamanda bir çok uluslararası kitap, dergilerde ve web sayfalarında sanatçının fotoğraflarına yer verilmektedir.
Fotoğrafçılığı ile iki önemli keşfe de imza atmıştır. Bu keşifler; Tekirdağ’da 2005 yılında 1600 yıllık Roma Su Kemer Sistemi'ni ilk fotograflayıp keşfeden kişi olmuştur. Tekirdağ sınırları içerisindeki tek su kemerlerinin Anıtlar Yüksek kuruluna kaydını sağlamıştır.
2006 Osmanlı ve Türk dünyasının efsanevi çiçeği olan; Lâle-i Rumî (Osmanlı Lâlesi) yaygın adı ile İstanbul Lâlesi'ni, 150 yıl sonra doğada ilk kez fotograflayıp keşfeden kişi olmuştur.
O bir “KÜLTÜR ARKEOLOĞU”
Bu keşifleri ile ülke çapında kendini tanıtan sanatçı, yaygın basında özellikle de Aksiyon dergisinde hakkında Prof Dr. Ahmet Turan Alkan’ın yayınladığı yazıda o bir "Kültür Arkeoloğu" olarak tanımlanmıştır.
Siyasi tanıtım çalışmalarında bir çok siyasetçiye yön veren çalışmalarda yapan Ayvaz, aktif olarak gazeteciliğe devam etmekte ve seyahat içerikli belgesel çalışmalarına devam etmektedir.

Nijat Ayvaz bugüne kadar on adet eser yayınlamıştır.
ŞİİR KİTAPLARI
2004 Asi Rüzgar, (Kitabın tüm geliri Tekirdağ Sakatlar Derneğine Bağışlanmıştır)
2006 Gece Kaçkını,  Tekirdağ Belediyesi Kültür Yayınları
2008 Turuncu Düşler, (Kitabın tüm geliri ZİÇEV Derneğine Bağışlanmıştır) Tekirdağ Belediyesi Kültür Yayınları

TEKİRDAĞ TANITIM VE KENT REHBERİ KİTAPLARI
2005 Tekirdağ Bir Rüya Kenti,
2007 Işığın Derinleştiği Kent Tekirdağ, (Tekirdağ Belediyesi Kültür Yayınları)
2008 Marmara'nın kıyısında bir rüya kent Tekirdağ, (Tekirdağ Belediyesi Kültür Yayınları)
2010 Huzur ve Sevgi Kenti Tekirdağ, (Tekirdağ Belediyesi Kültür Yayınları)
2013 Trakya’nın Parlayan Yıldızı Tekirdağ (Tekirdağ Belediyesi Kültür Yayınları)
 
TEKİRDAĞ TURİSTİK HARİTA VE KENT REHBERİ
2007 Tekirdağ Turistik Kent Haritası, (Tekirdağ Belediyesi Kültür Yayınları)
2013 Turistik Harita, (Tekirdağ Belediyesi Kültür Yayınları )

Bu haber 1854 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür Sanat

Prof. Dr. Üstün Dökmen 8 Mart Günü ŞARKÖY'den, KADINLARA Seslendi!

Prof. Dr. Üstün Dökmen 8 Mart Günü ŞARKÖY'den, KADINLARA Seslendi! Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Şarköy Belediyesi tarafından 8 Mart Düny...

Kültür BAKANLIĞI, Karikatür Yarışması Düzenledi, Son Başvuru 14 Ocak 2020.!

Kültür BAKANLIĞI, Karikatür Yarışması Düzenledi, Son Başvuru 14 Ocak 2020.! Kültür BAKANLIĞI'na bağlı, Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin kısa adı, GESAM'dır ve bu...
Ömer Seyfettin'i yüz yıl önce kaybettik22 Mart 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi