Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

CHP Tekirdağ Mv. Emre KÖPRÜLÜ'den Kadınlar Günü Mesajı

CHP Tekirdağ Mv. Emre KÖPRÜLÜ'den Kadınlar Günü Mesajı

Tarih 08 Mart 2016, 07:19 Editör Soykan OZCELIK

CHP Tekirdağ Mv. Emre KÖPRÜLÜ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile bir basın mesajı yayınladı. (PHA-Tekirdağ)

CHP Tekirdağ Mv. Emre KÖPRÜLÜ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile bir basın mesajı yayınladı: Koprülü Mesajında şu görüşlere yer verdi.

Bir ülkede demokrasinin var olduğunun ve gücünün ölçülmesinde kullanılan kriterlerin başında o ülkedeki kadınların özgürlüklerini ne kadar yaşayabildiklerinin yanıtı gelmektedir. Eğer bir ülkede kadınlar, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşama etkin katılıyor ise ve kadın ne kadar özgürse, demokrasi de o kadar güçlüdür.

Günümüzde, sürekli gelişen ve değişen teknolojinin getirdiği yenilik, çağın hızlı ve rekabetçi ekonomik ortamı, kadınların üretici ve yaratıcı gücünü ortaya çıkarmalarına fırsat vermiştir.
Kadınlar, toplumların ilerlemesinde temel değer durumundadırlar. Kalkınma sürecinde kadınların etkin biçimde yer alması, iş gücüne katılımının artırılması sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilebilmesinde temel unsurdur. Neredeyse hayatın her alanında ışık hızıyla değişen, ilerleyen dünyada kadınların yaratıcı gücünü kullanamayan toplumlar geri kalmış; teknoloji üretemeyen, sorunlarını çözemeyen yığınlar haline dönüşmüştür.

Gerici zihniyetlerin iktidarda olduğu toplumlarda, kadınlar, cinsiyete dayalı ayrımcılık, aile içi şiddet, çalışma yaşamından dışlanma gibi sorunlar yaşamaktadırlar.

Yine bu zihniyetin egemen olduğu toplumda kadın emeği yok sayılmakta, ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve psikolojik her alanda kadınların yaşamı cehenneme çevrilmektedir.
Üzgünüz ki bizim ülkemizde de, kadınların ekonomiye ve toplumsal hayata katkısını değerlendiremeyen ülkeler arasında üst sıralardadır. Türkiye'nin işgücü açısından kadın-erkek uçurumundan kaynaklanan ekonomik kaybı, GSYH'sinin yüzde 20 civarındadır. Ülkemiz, kadınların yaratıcı ve üretici gücünü değerlendiremediği için milyarca liralık ekonomik kayıp yaşamaktadır.
Tüm bu ekonomik olumsuzluklara bir de son yıllarda büyük bir artış gösteren, kadına yönelik şiddet olaylarındaki çok büyük artış eklenince, Türkiye kadınlar için yaşanmaz bir ülke haline gelmektedir. İçinde bulunduğumuz bu durumun en büyük sorumlusu ise hiç şüphesiz siyasal iktidardır.

Biz kadınlarımızın laik, demokratik, çağdaş Atatürk Devrimleri ile birlikte elde ettiği hak ve kazanımlarını, siyasal karar mekanizmalarında rol alarak daha da güçlendirmeleri gerektiğine inanıyoruz. Kadın-erkek eşitliğinin gerçekleşmesi için gösterilen tüm çabaları destekliyor, halkımızı bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çağırıyoruz.

Cinsiyet ayrımının olmadığı bir ülkede ve dünyada, insanların eşit, kardeşçe ve barış içinde yaşayabilmeleri umuduyla, tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyor, en içten saygılarımı sunuyorum.


Emre KÖPRÜLÜ
CHP Tekirdağ Milletvekili
TBMM Başkanlık Divan Üyesi

Bu haber 1544 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kadın

29 Ekim Cumhuriyet Kupası Turnuvası, Kadınlar Arası Futbol KARŞILAŞMASIYLA Başlatıldı.!

29 Ekim Cumhuriyet Kupası Turnuvası, Kadınlar Arası Futbol KARŞILAŞMASIYLA Başlatıldı.! Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve bağımlılıkla mücadele kapsamında düzenlenen...

ZEYNEP Dizdar; CRI Türk'te Michael KUYUCU'la DERTLEŞTİ.!

ZEYNEP Dizdar; CRI Türk'te Michael KUYUCU'la DERTLEŞTİ.! Türk Pop müziğinin en iyi kadın vokali olduğunu göstermiş olan Zeynep Dizdar; CRI TURK'te Michael Kuyucu ile A...
KAYIP-Balon-FISILTI Üzerine.!31 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi