Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Tekirdağ Hekimleri Meslek Odalarına Sahip Çıkıyor

Tekirdağ Hekimleri Meslek Odalarına Sahip Çıkıyor

Tarih 23 Şubat 2016, 00:14 Editör Soykan OZCELIK

Tekirdağ ilimizin farklı ilçelerinde görev yapan hekimler gündemimiz "sağlık" diyerek bir araya geldiler. (PHA-Tekirdağ)

Aralarında aile hekimleri,  özel hastanelerde çalışan uzman hekimler, Üniversite öğretim elemanları, işyeri hekimleri ve Devlet Hastanesi hekimlerinin olduğu geniş hekim grubu sık karşılaştıkları sorunları paylaşmak ve çözüm yollarını tartışmak, iyi bir sağlık sistemi, iyi bir tabip odası nasıl olmalı sorularını yanıtlamak amacıyla toplandılar ve aşağıdaki görüşleri paylaştılar.Dünyada ve ülkemizdeki sağlık politikalarının konuşulduğu bu hekim birlikteliğinde, farklı iş kollarında görev yapan hekimlerin sorunlarının da farklı olduğunu belirtildi.

Örneğin bir işyeri hekiminin karşılaştığı meseleler ile devlet hastanesi uzman hekimininki farklılıklar arz edebilmektedir. Biri fabrikada işçisine daha sağlıklı bir alışma ortamı sağlamayı hedeflerken, bir diğeri acil servis koşullarında yoğun bir kalabalıkta tüm hastalarına yetişebilmenin gayreti içerisinde olabilmektedir.

Elbette amaç, vatandaşa daha iyi, nitelikli bir hizmet sunmaktır ve son amaç sağlıklı toplum yaratmaktır. Bu amaçlara ulaşılması sağlık hizmeti sunan ve sağlık hizmetini alan/talep eden vatandaşların karşılıklı huzur ve güven ortamında bulunması sağlık sisteminden memnun olması ile ilgilidir. Hangi sağlık sistemi sağlık hizmeti sunan ve hizmeti alan tarafların beklentilerini bir arada karşılar? Hekimler bu toplantılarında iyi bir sağlık sistemi nasıl olmalıdır? Sorusuna yanıt aradı ve sağlık hizmet sunumunun sürekli, nitelikli, ücretsiz olduğu, eşitlikçi temellere dayanan sağlık sistemlerinin çağdaş ve iyi bir sağlık sistemini oluşturduğu temel yaklaşımında birleşildi. İyi bir sağlık sistemi, mutlu/huzurlu çalışma ortamlarının ve sağlıklı toplumun temelini oluşturmaktadır. Ancak kimi kez çalışma ortamları, güncel hekimlik uygulamalarında yaşananlar yukarıda sayılan bilimsel tespitlerin ve olması gerekenin tersine sağlıksız ortamlarına ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Örneğin, uygun olmayan ilaç/rapor/tetkik talepleri, ehliyet raporu vermek için uygun muayene şartlarını sağlanamaması ya da bazen performans baskısı altında hizmet vermeye çalışmak sağlıksız çalışma ortamlarımıza birer örnektir. 

Tekirdağ Tabip Odası, İlimizde farklı iş kollarındaki ve farklı uzmanlık alanlarındaki hekimleri bir araya getirmektedir. Tekirdağ Tabip Odası hekimlerin sorunlarını çözebilme gücüne sahip en önemli kurumdur. Ancak hekimler üyesi oldukları odalarının, sorunlarını çözme konusunda yeterince çaba göstermediklerini düşünmektedirler. Bu nedenle bir araya geldiklerinde ildeki meslek odası yöneticilerinin sahip olması gereken nitelikler de konuşulmuştur.

Tabip odası yöneticilerinin hekimlerle olan iletişimini kuvvetlendirmesi gerekmektedir. Mesleki uygulamalarda yaşanan sorunların çözümü için gerekli bireysel, sosyal, idari bağlantıları kurabilmesi gerekiyorsa hukuksal yollara başvurabilecek beceri ve birikime sahip olabilmesi gereklidir. Oda yöneticilerinin demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve diğer meslek odaları ile iyi ilişkiler kurabilmesi, yerel ve ulusal basında başta hekim hakları konusunda olmak üzere sağlığın her alanında söz sahibi olması ve kamuoyu oluşturabilmesi istenmektedir.

Özellikle sağlık hizmeti sunumu sırasında yaşanan sorunların bilimsel yol ve yöntemler ile nedenlerini belirlenmesi ve çözüm önerileri geliştirerek uygulayabilme becerisine sahip olmaları beklenmektedir. Ek olarak Tabip Odası, Sürekli Tıp Eğitimi kapsamında hizmet içi eğitimler, seminerler vb. uygulamalarla hekimlerin en güncel bilimsel gelişmeleri izleyebilmesini kolaylaştırmalıdır. Belki de güncel sorunlarımızın başında ve en önemlileri arasında yer alan, sağlıkta yaşanan sorunların nedeninin hekimler gibi gösterilerek hekim ile hastanın karşı karşıya getirilmesidir. Tabip Odası yöneticileri hekime karşı şiddet vakalarında, şiddetin gerçek nedenlerini belirleyebilmeli, çözüm önerileri oluşturmalı, vatandaş ve hekim arasında köprü görevi oluşturarak şiddeti azaltabilmek için gerekli çabayı göstermelidir.

Psikolojik iyi oluşları yerinde olan hekimler,hizmet verdikleri alanlarda daha becerikli ve özverili olabilirler. Bizi birarada tutan Odamız,biz hekimleri olumlu yönde motive edecek etkinlikler bulmalıdır. Bu aynı zamanda yeni meslektaşlarımız ile tanışmamıza da vesile olacaktır.  
Sık karşılaşılan hastalıklar ile ilgili tıbbi seminerlerin verilmiş olması, biz hekimlere bilgilerinin tazelenmesi fırsatı tanıyacaktır.

Bir meslek örgütü olan Tabip Odası, hekimlerin ortak paydasıdır. Mesleğimizi icra ederken hissettiğimiz manevi duyguyu daha da fazla hissetmemizi Odamız sağlayacaktır. Hekimlikte karşılaşılan sorunlar bir bir çözüldükçe biz hekimler daha da başarılı olmak için şevk duyacağız. Bu mutluluk ile halka hizmet edilecektir. 

Tabip odası yöneticileri hekimlerin dili, sesi, eli, ayağı olmalıdır. Olmalıdır ki ortak bir bakış açımız olsun ve birlikte sorunlarımızı çözebilelim, yan yana mücadele edelim. Tek bir amacımız olsun:
Daha iyi bir hekimlik ortamı ve Daha sağlıklı bir Tekirdağ!

Tekirdağ’da çalışan hekimler olarak bir araya geldiğimizde saptadığımız temel sorunlar ve önerilerimiz:
1-Aile Hekimliği sistemindeki aksaklıkların nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm için kalıcı öneriler geliştirilmesi,
2-Sağlıkta yaşanan şiddetin durdurulması ve sağlıklı çalışma ortamlarının yaratılması için çalışılması,
3-Tıbbi seminer, panel gibi sürekli tıp eğitimi çalışmalarının nitelik ve nicelik olarak istenen düzeye yükseltilmesi,
4-Yazılı, görsel ve sosyal medyanın iyi kullanılarak iyi hekimlik uygulamaları için taleplerimizin belirtilmesi hekimlik mesleğinin hak ettiği değere ulaşması için çalışmalar yapılması,
5-İşyeri hekimlerimizin özlük haklarının savunulması için gerekli çalışmaların yapılması,
6-Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ile hekimler arasında iletişim kanallarını güçlendirilmesi,
7- 14 Mart Sağlık Haftası kapsamında sağlık ortamında yaşanan sorunların bilimsel ve akılcı etkinliklerle tartışılmasının sağlanması, nitelikli sosyal etkinlikler ile hekimlerin bir araya getirilmesi, hekim birliğinin güçlendirilmesi,
8- Tekirdağ’ın her bir ilçesindeki hekimin odasına kolayca ulaşabilmesini sağlayacak iletişim kanallarının açılmasını sağlanması
9-Hekimler arasında ortak bir dil, ortak payda, ortak bir duruş sağlayacak çabaların belli bir olgunluğa taşınması
10-Birlikteliğimizi daha da güçlendirmek adına üye sayımızın arttırılması için gayret gösterilmesi
11- Tıp öğrencilerini Meslek Odası ile tanıştırmak ve meslek etiği değerlerini ve iyi hekimlik uygulamalarını Meslek Odası aracılığı ile öğrenmelerini sağlanması
12-Adli nöbet, tıbbi atık, cumartesi nöbetleri gibi ilimizde açılmış olan hukuksal süreçlerin takip edilmesi
13- Özel Hastanelerin SGK problemlerinin çözümü için çözüm önerileri geliştirilmesi,
gibi konularda daha etkili,daha güçlü ve tüm renkleri ile Tekirdağ’ın tüm hekimlerini birarada tutabilen çalışkan bir Tabip Odası beklentisi içerisindeyiz. Birbirlerini mesleki kıdemiyle, ünvanlarıyla, siyasi düşüncesi, inanışı, cinsiyeti ile dışlayıcı bir yönetim şekli hiçbir kuruma yakışmayacağı gibi biz hekimlerin meslek odası yöneticilerine de yakışmayacaktır. 


HAYDI; SAĞLIKLI BİR TEKİRDAĞ İÇİN,BİZ HEKİMLER BİRLİK OLALIM. TABİP ODAMIZA SAHİP ÇIKALIM..

Bu haber 1605 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim-Bilim-Sağlık

TÜİK, TEK Trakya İLLERİ; Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2019

TÜİK, TEK Trakya İLLERİ; Konut Satış İstatistikleri, Aralık 2019 TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğünün; 15 Ocak 2020 Tarih, 33875 Sayılı ÖBS verilerinde; Türkiye genelinde 2019 yılında 1 ...

TÜRKİYE'de; Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2019

TÜRKİYE'de; Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2019 TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğünün, 14 Ocak 2020 tarih ve 33715 sayılı ÖBS verilerine göre; "Tarım Ürünleri Üretici Fi...
KAYIP-Balon-FISILTI Üzerine.!31 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi