Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

NUHUN Çiçekleri Solup, Yok mu olacak?

NUHUN Çiçekleri Solup, Yok mu olacak?

Tarih 11 Şubat 2016, 01:16 Editör Erhan ŞENOL

Ağrı Dağında NUH zamanı kadar eski, çiçekleri gün yüzüne çıkaran; Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusif Zeynalov'un, Iğdır Üniversitesi tarafından sözleşmesi uzatılmayarak işine son verildi. Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/Habermerkezi

NUHUN Çiçekleri Solup, Yok mu olacak?

Ağrı Dağında NUH zamanı kadar eski, çiçekleri gün yüzüne çıkaran; Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusif Zeynalov'un, Iğdır Üniversitesi tarafından sözleşmesi uzatılmayarak işine son verildi.

NUHUN ÇİÇEKLERİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARAN ÖĞRETİM GÖREVLİSİNİN İŞİNE SON VERİLDİ.

             Ağrı Dağında bulunan çiçekleri gün yüzüne çıkaran ve bunu kitaplaştıran, Iğdır Üniversitesi, eski Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusif Zeynalov’un sözleşmesi Iğdır Üniversitesi tarafından uzatılmayarak işi (görevi) sonlandırıldı.

             Mayıs 2011’den bu yana Ağrı Dağında araştırmalar yapan, bunu kitaplaştıran ismi belli olmayan çiçeklere “Ağrı Dağı”adı veren Doç. Dr. Yusif Zeynalov,’un sözleşmesinin uzatılma- yarak fesh edilmesi tepkilere neden oldu.

               Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan  Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan Derneği Başkanı Serdar Ünsal, “Iğdır Üniversitesi  Eski Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusif Zeynalov, 2011 yılından beri Ağrı Dağında “Nuh’un Çiçekleri” projesinin gerçekleştirenlerden birsidir.  Amaç bölgenin doğal zenginliğinin tespit edilip, özelliklerinin belirlenmesi ve yalnızca bu bölgede görülen endemik türlerin kayda geçirilmesi ve kaybolmaya yüz tutmuş türlerin koruma altına alınmasıydı. Yaz kış demeden terörün kol gezdiği Ağrı Dağında çiçekleri araştıran Doç. Dr. Yusif Zeynalov, bu araştırması ile adı bilinmeyen 250 adet çiçeği tespit ederek bunların bazılarına  “Ağrı Dağı”adını vermiş ve çalışmayı kitap haline getirmiştir. Bu çalışma Ağrı Dağında gözü olan Ermenileri bile rahatsız etmiştir. Türkiye’mize güzel bir kitap bilimsel çalışma kazandıran bir bilim adamının sözleşmesinin uzatılmamasını anlamak mümkün değildir. Iğdır Üniversitesi bu konuyu tekrar gözden geçirmelidir. Daha araştırılacak yüzlerce bitki varken bu çalışmayı yarıda bırakmak “NUHUN ÇİÇEKLERİNİ” Öksüz bırakmaktır. Iğdır Üniversitesinin Doç. Dr. Yusif Zeynalov’u Iğdır’a yeniden çağırıp Ağrı Dağındaki çalışmasına devam etmesini dernek olarak bekliyoruz.  

Doç. Dr. Yusif Zeynalov, hazırladığı kitabı hakkında şunları söylemiştir: “Ağrı Dağı’nın Florası” isimli bu yayın; 55 familya, 204 cins ve 386 taksona yer verilmiştir. Bu kitapta yer alan taksonlardan yüzde 40’ı Iğdır ili için ilk defa bu çalışmada tespit edilmiş bitkilerdir. Ayrıca 52 endemik takson yer almaktadır ve bunlardan da 20 tanesi Iğdır ili için endemiktir. Bu kitap bilim adamları, lisans ve lisansüstü öğrenciler, doğa turizmi, kısaca toplumun her kesimine hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Özelliklede üniversitelerin biyoloji bölümleri, ziraat fakültesi ve ortaöğretim öğrencilerimize faydalı olacaktır”

“İSMİ OLMAYAN 4 BİTKİYE AĞRI DAĞI ADI VERDİK”
İsmi olmayan 4 bitkiye ‘Ağrı Dağı’ adını verdiklerini anlatan Zeynalov, “Yaptığım araştırmada daha bir bitkinin ‘Ağrı Dağı’ isminde olmadığını gördüm. Bu benim çok dikkatimi çekti ve sürekli aklımdaydı. Bu vesile ile biz Ağrı Dağı’nda yetişen 4 bitkinin literatürde isminin bulunmadığını gördük ve bu 4 bitkiye Ağrı Dağı adını verdik. Bu kitap çok güzel oldu. Biz Ağrı Dağı’na sahip çıkmasak, başkaları çıkıyor sahipleniyor. Bu kitap ile Ağrı Dağı’nı ve florasını tescillemiş olduk. Ağrı Dağı’nda daha kitap haline getirilecek binin üzerinde bitki var. İmkan verilmesi durumunda bunlarda kitap haline getirilebilinir” 

Bu haber 2209 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim-Bilim-Sağlık

Türkiye’de, 10 Kişiden 5’i STK'lara Güvenirken 4’ü Güvenmiyor!

Türkiye’de, 10 Kişiden 5’i STK'lara Güvenirken 4’ü Güvenmiyor! FM Data İletişim Danışmanlığından, Baykan Çallı'nın bülten Haberine göre; Türkiye’de STK’lara güvenmeyenlerin o...

KAPAKLI'dan, Birol DOĞRU'nun, HATIRLATTIKLARI!

KAPAKLI'dan, Birol DOĞRU'nun, HATIRLATTIKLARI! "birol doğru kapaklı sağlık" diye biten bazen günlük, bazen haftalık, çoğunlukla günlük ÖNEMLİ-Unutulmayacak günler...
KAYIP-Balon-FISILTI Üzerine.!31 Ocak 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi