Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

BAYRAK ASMAMAK DEĞİL, ASTIRMAK SUÇ OLDU!

BAYRAK ASMAMAK DEĞİL, ASTIRMAK SUÇ OLDU!

Tarih 21 Haziran 2020, 15:11 Editör ANKARA TBMM Hab

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlham Özcan Aygun, okullara Türk Bayrağı asmayan müdürlerin ZEYTİNYAĞ giibi üste çıkıp, CİMER'ere ŞiKAYETTE bulunmalarını konu eden bir dizi SORUYU, içeren bir DİLEKÇEYİ, TBMM Başkanlığına sundu, YANIT bekliyor... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMerkezi-Ekonomi-Politika/Türkiye

BAYRAK ASMAMAK DEĞİL, ASTIRMAK SUÇ OLDU!
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlham Özcan Aygun, okullara Türk Bayrağı asmayan müdürlerin ZEYTİNYAĞ giibi üste çıkıp, CİMER'ere ŞiKAYETTE bulunmalarını konu eden bir dizi SORUYU, içeren bir DİLEKÇEYİ, TBMM Başkanlığına sundu, YANIT bekliyor...

CHP TEKİRDAĞ VEKİLİ AYGUN’DAN TEPKİ: “BAYRAK ASMAMAK DEĞİL, ASTIRMAK SUÇ OLDU!" diyerek, BAYRAK ASMAYAN MÜDÜRE DEĞİL, BAYRAK ASILMASINI SAĞLAYAN ÖĞRETMENE SORUŞTURMA, başlığı altında, soruşturma açılmasını, Kamuoyunun yadırgadığını MEB'ten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması isteği ile bir dizi SORUYU, aşağıda sıralayarak, KAMUOYUNUN merakının giderilmesini, TBMM Başkanlığından isteyen dilekçesini,  12.06.2020 tarihi itibari ile YEREL MEDYA ile paylaştı...

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlham Özcan Aygun, okullara Türk Bayrağı asmayan müdürlerin değil, Türk Bayrağı asılmasını sağlayan öğretmenin soruşturma geçirdiğini açıkladı. Aygun, “Öyle günlere geldik ki okula Türk Bayrağı asmamak değil, astırmak suç oldu” diye tepki gösterdi.
Geçtiğimiz günlerde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı yazısı çerçevesinde okullara 21 Nisan’dan itibaren Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılması gerektiğini anımsatan Aygun, “Maalesef 22 Nisan 2020’de Tekirdağ’da 8 okul, Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asmamıştır. Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer’in bu durumu tespit edip, sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından durumdan haberdar olan Valilik, müdürleri uyarmış ve bu okullarda bayrak asılmasını sağlamıştır. Üzücü olan şu ki soruşturma ilgili müdürlere değil, bu konuyu gündeme getiren öğretmene olmuştur” diye tepki gösterdi.
Aygun, Atatürk Posteri ve Türk bayrağı konusunda hassasiyeti olan Öğretmen Barış Özer’e sahip çıkılmasını istedi. Bu konuda TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Aygun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorular yöneltti.  “Barış Özer’e yönelik suçlamanın kaynağı nedir? Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri konusunda hassasiyet göstermek suç mu olmuştur? Barış Özer soruşturmayı mı, teşekkürü mü hak etmektedir?” diye soran Aygun, okula Türk Bayrağı asmayan müdürlerin davranışının açıklanmasını istedi.
ATATÜRK POSTERİNİ TERS ASAN KAMU KURUMLARI HATIRLATMASI
Aygun, Kovid-19 pandemisi nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşların kendi evlerini hiçbir zorlama olmaksızın Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri ile donatırken, okullardan da Türk Bayrağı ve Atatürk Posterleri konusunda aynı hassasiyetin beklendiğini belirterek, “Ne var ki yurt genelinde bazı kamu kurum ve kuruluşlarında Atatürk posterlerinin tersten asılması yoluyla gösterilen Atatürk düşmanlığı, vatandaşımız nezdinde kabul görmemiş ve büyük tepki toplamıştır. Eğitim İş Sendikası, bu hassasiyet çerçevesinde hareket ederek, temsilcilerinden ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yazısının gereğinin yerine getirilip getirilmediğini takip etmelerini istemiştir” diye konuştu.
BAYRAK ASMAYAN OKULLAR
Aygun, gelişmeleri şöyle aktardı:
Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İlçesi (İLTemsilcilik) Başkanı Barış Özer, 22 Nisan 2020 saat 13.30 itibarıyla Nene Hatun Kız İmam Hatip Lisesi, Süleymanpaşa İmam Hatip Ortaokulu/Lisesi, Vali Enver Salihoğlu Ortaokulu, Şehit Mehmet Şengül Ortaokulu, TOBB MTAL, Zübeyde Hanım MTAL, Namık Kemal Lisesi ve Ebru Nayim Fen Lisesi’nde Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılmadığını tespit etmiştir.  Özer, kendi sosyal medya hesabından bu duruma tepki göstererek, gereğinin yapılmasını istemiştir. Bu yazı sonrası harekete geçen Valilik, ilgili okul müdürlerini uyararak, 22 Nisan 2020 saat 14.30’da tüm okullarda Türk Bayrağı ve Atatürk posteri asılmasını sağlamıştır. Vali, basın mensuplarınca bu tutumundan dolayı teşekkür de almıştır.
Ne yazık ki bu gelişme sonrasında okul müdürleri, kendi kusurlarını örtbas ederek,  Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer’i günah keçisi ilan etmek üzere harekete geçmiştir. Söz konusu okul müdürleri, CİMER’e başvurarak, Barış Özer’i ‘kendilerine iftira atmak, müdürleri Atatürk, Türk bayrağı ve Cumhuriyet düşmanlığı ile suçlayarak halkı kin ve nefret düşmanlığı ile tahrik etmek’ gerekçeleriyle şikâyet etmişlerdir. Bu şikâyet üzerine Barış Özer hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nca soruşturma başlatılmıştır. Özer’in geçtiğimiz günlerde de bu soruşturma uyarınca ifadesi alınmıştır.”
Aygun, Bakan’a şu soruları yöneltti:
1) Tekirdağ’daki diğer okul müdürleri hemen Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asarken, Nene Hatun Kız İmam Hatip Lisesi, Süleymanpaşa İmam Hatip Ortaokulu/Lisesi, Vali Enver Salihoğlu Ortaokulu, Şehit Mehmet Şengül Ortaokulu, TOBB MTAL, Zübeyde Hanım MTAL, Namık Kemal Lisesi ve Ebru Nayim Fen Lisesi müdürleri Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen yazı uyarınca neden hemen harekete geçmemiştir? Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asmak, çok mu zordur?
2) İlgili okul müdürlerinin, Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer’in sosyal medya paylaşımının hemen sonrasında Valilikten gelen uyarı üzerine 22 Nisan saat 14.30’ta Bayrak ve Atatürk Posteri asmaları doğru mudur?
3) Kamuoyunun duyarlı olduğu bir dönemde okullara Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılmasını sağlayan ve böylece Tekirdağ’da konuya ilişkin tartışmaların önünü kesen Barış Özer neden suçlanmaktadır?
4) Barış Özer’e yönelik suçlamanın kaynağı nedir? Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri konusunda hassasiyet göstermek suç mu olmuştur? Barış Özer soruşturmayı mı, teşekkürü mü hak etmektedir?
"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA" başlığıyla TBMM'si Başkanlığına Sunulan, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan AYGUN'un, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanmasını istediği yazılı DİLEKÇESİNDE şunlardan söz etmektedir: 
  
"Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanmasını arz ederim.  12.06.2020
Dr. İlhami Özcan AYGUN. CHP Tekirdağ Milletvekili
Kovid-19 Pandemi sürecine denk düşen 23 Nisan 2020 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, bu yıl yıl özel bir gündemle kutlanmıştır.  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 100. yıl dönümü nedeniyle milli iradenin önemini vurgulayan “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” vurgusu öne çıkmıştır. Pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan bu tarihte, okul müdürlerine de önemli yükümlülükler verilmiştir. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran tarafından 81 il valisi ve milli eğitim müdürlüklerine gönderilen “23 Nisan 100. Yıl Özel Programı” başlıklı yazıda;  21 Nisan 2020 tarihinden itibaren tüm resmi ve özel okul kurumlarında Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılması istenmiştir.
Pandemi nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşlarımız, kendi evlerini hiçbir zorlama olmaksızın Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri ile donatırken, okullardan da Türk Bayrağı ve Atatürk Posterleri konusunda aynı hassasiyet beklenmiştir.
Ne var ki yurt genelinde bazı kamu kurum ve kuruluşlarında Atatürk posterlerinin tersten asılması yoluyla gösterilen Atatürk düşmanlığı, vatandaşımız nezdinde kabul görmemiş ve büyük tepki toplamıştır.
Eğitim İş Sendikası, bu hassasiyet çerçevesinde hareket ederek, temsilcilerinden ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yazısının gereğinin yerine getirilip getirilmediğini takip etmelerini istemiştir.
Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer, 22 Nisan 2020 saat 13.30 itibarıyla Nene Hatun Kız İmam Hatip Lisesi, Süleymanpaşa İmam Hatip Ortaokulu/Lisesi, Vali Enver Salihoğlu Ortaokulu, Şehit Mehmet Şengül Ortaokulu, TOBB MTAL, Zübeyde Hanım MTAL, Namık Kemal Lisesi ve Ebru Nayim Fen Lisesi’nde Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılmadığını tespit etmiştir.
Özer, kendi sosyal medya hesabından bu duruma tepki göstererek, gereğinin yapılmasını istemiştir. Bu yazı sonrası harekete geçen Valilik, ilgili okul müdürlerini uyararak, 22 Nisan 2020 saat 14.30’da tüm okullarda Türk Bayrağı ve Atatürk posteri asılmasını sağlamıştır. Vali, basın mensuplarınca bu tutumundan dolayı teşekkür de almıştır.
Ne yazık ki bu gelişme sonrasında okul müdürleri, kendi kusurlarını örtbas ederek,  Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer’i günah keçisi ilan etmek üzere harekete geçmiştir. Söz konusu okul müdürleri, CİMER’e başvurarak, Barış Özer’i “kendilerine iftira atmak, müdürleri Atatürk, Türk bayrağı ve Cumhuriyet düşmanlığı ile suçlayarak halkı kin ve nefret düşmanlığı ile tahrik etmek” gerekçeleriyle şikâyet etmişlerdir. Bu şikâyet üzerine Barış Özer hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nca soruşturma başlatılmıştır. Özer’in geçtiğimiz günlerde de bu soruşturma uyarınca ifadesi alınmıştır.
Eğitim İş Sendikası Tekirdağ Şubesi, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, Sendika Temsilcisi Barış Özer’in okullarına Türk Bayrağı asmayan müdürlerle ilgili gelişmeyi kendi sosyal medya hesabından kapalı olarak paylaştığını, basın açıklaması yapmadığını vurgulayarak, “Bizlerin amacı üzüm yemek olmasaydı, daha o gün 23 Nisan’da basına verirdik. Bakanlığın yazısının gereğini yapmayan bu müdürler, ‘baskın basanındır’ mantığı ile atağa kalkmış, CİMER’e başvurmuştur. Suç işleyen Barış Özer değil, kendileridir” açıklaması yapmıştır.
Bu bağlamda;
Tekirdağ’daki diğer okul müdürleri hemen Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asarken, Nene Hatun Kız İmam Hatip Lisesi, Süleymanpaşa İmam Hatip Ortaokulu/Lisesi, Vali Enver Salihoğlu Ortaokulu, Şehit Mehmet Şengül Ortaokulu, TOBB MTAL, Zübeyde Hanım MTAL, Namık Kemal Lisesi ve Ebru Nayim Fen Lisesi müdürleri Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen yazı uyarınca neden hemen harekete geçmemiştir? Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asmak, çok mu zordur?
İlgili okul müdürlerinin, Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı Barış Özer’in sosyal medya paylaşımının hemen sonrasında Valilikten gelen uyarı üzerine 22 Nisan saat 14.30’ta Bayrak ve Atatürk Posteri asmaları doğru mudur?

Kamuoyunun duyarlı olduğu bir dönemde okullara Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılmasını sağlayan ve böylece Tekirdağ’da konuya ilişkin tartışmaların önünü kesen Barış Özer neden suçlanmaktadır?
Barış Özer’e yönelik suçlamanın kaynağı nedir? Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri konusunda hassasiyet göstermek suç mu olmuştur? Barış Özer soruşturmayı mı, teşekkürü mü hak etmektedir?"
diye sormuştur, YANIT gelince HABER verilecektir.

Bu haber 254 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

Niğde Milletvekili. TARIMLA İLGİLİ Önergesini BAKANA Sundu!

Niğde Milletvekili. TARIMLA İLGİLİ Önergesini BAKANA Sundu! CHP Milletvekili Gürer’in,17.07.2020 tarihinde sunduğu ÖNERGESİ; "Üreticilerin kredi limit artışı talebini Meclis g...

CHP İL BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI Yaptı!

CHP İL BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI Yaptı! Geçtiğimiz günlerde yapılan bir SİYASİ transfer konusunda, Şener Zeynel SAYGIN, CHP Tekirdağ İl Başkanı olarak, MED...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!10 Eylül 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi