Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Dünyayı Türkçe Okuyalım

Dünyayı Türkçe Okuyalım

Tarih 29 Mayıs 2020, 01:49 Editör Seçme Yazarlar

Aziz Dolu Atabey, Serik-05.02.2019 tarihinde, www.turkcenindirilisi.com isimli internet sitesinde, "Dünyayı Türkçe Okuyalım" başlıklı bir YAZI kaleme almıştır, bizde bunu SOSYAL medyada da, 24 MAYIS 2020'de tekrar paylaştığını gördük ve web sayfalarımıza, daha önceden bilgisi olduğundan aynen, alarak KONUK ettik, Daha önceden kendisini EMEKLİ öğretmen olark tanıtmıştık, fakat halen emekli olmadığını öğrendik, O yakındır, bir gün GELECEK, diyor ve buradan selam ve saygılarımızı, ANTALYA-Serik Yörüklerine gönderiyoruz... PHA/S.paşa-TEKİRDAĞ/YerelHABERMerkezi-Sosyal-MEDYA-Politika/Türkiye

Dünyayı Türkçe Okuyalım

Aziz Dolu Atabey, Serik-05.02.2019 tarihinde, www.turkcenindirilisi.com isimli internet sitesinde, "Dünyayı Türkçe Okuyalım" başlıklı bir YAZI kaleme almıştır, bizde bunu SOSYAL medyada da, 24 MAYIS 2020'de tekrar paylaştığını gördük ve web sayfalarımıza, daha önceden bilgisi olduğundan aynen, alarak KONUK ettik, Daha önceden kendisini EMEKLİ öğretmen olark tanıtmıştık, fakat halen emekli olmadığını öğrendik, O yakındır, bir gün GELECEK, diyor ve buradan selam ve saygılarımızı, ANTALYA-Serik Yörüklerine gönderiyoruz...
Dünyayı Türkçe Okuyalım
Küçük bir kız çocuğu.. Masum, mahzun.. Yoksulluğu gözle görülür biçimde ortada.. Elinde, büyükçe bir kâğıt parçası.. Kâğıtta, bir yazı..

Ez piçûk im, ne bûk im..
Biraz algı, biraz acındırma (ajitasyon), biraz Kürtçülük kokan bir kurgu (mizansen) olduğunu da düşünebilirsiniz. Zira son yıllarda -başta Türkiye olmak üzere- dünya kamuoyunu yönlendirmeye dönük kurgu haberler, görüntüler (video) aldı başını gitti bildiğiniz gibi. Misal bir Alan Kurdî olayı... Soyadı "Kurdî" olmasaydı, medyada bu kadar yer işgal eder miydi? Öyle ya Karabağlı, Doğu Türkistanlı, Arakanlı, Yemenli, Afrikalı çocuklar niye gündeme gelmiyor, getirilmiyor?!.
Biz, birilerinin görmek/göstermek istediğini değil de bu kez -kazın ayağı öyle değil diyerekten- kendi gözümüzün ve hatta gönül gözümüzün gördüğünü paylaşalım sizlerle. Sonra kim, neyi görmek istiyorsa onu görsün!.


Ez, öz; "ben" demektir. Günümüzde Türkmen olarak da adlandırılan Oğuzlar (Ogur/Uğur) "öz" der; Kürtler (Guranî, Gurmanç) ise "ez"... Bir Bakülü, bir Tebrizli, bir Kerküklü iyi olduğunu belirtmek için "Özüm yahşıdıı." derken; bir Hakkârili, bir Siirtli, bir Şırnaklı "Ez birindarım." der yaralı/sevdâlı olduğunu anlatmak için..
Piçûk veya biçûk, -küçük, ufak gibi anlamlara gelmekle birlikte- mecazî olarak "çocuk" anlamında da kullanılır. Türkçede kullanılan ve tam olmayan, yarım vb. anlamına gelen "buçuk" sözcüğünden aklınızda kalsın.
İm (-ım, -im, -um, -üm), bildiğiniz Türkçe iyelik (aitlik) eki.. Kaynaştırma ekini/damgasını (harf) kaldırırsanız; 1. tekil iyelik eki olan "-m" ortaya çıkar.
Ne, Arapça olumsuzluk eki olan na-... Hoş-nahoş, pak-napak, müsait-namüsait diye giden Farsça ve/veya Arapça kökenli ekler, sözcükler, tamlamalar güzel dilimiz Türkçeyi gereğinden fazla istila etmiştir. Türk/Turanî kökenli Kürt (Guranî, Gurmanç..) lehçesinin bozulmasının nelere yol açtığı, sorunun nerelere dayandığı ortada..
Bûk (daha yaygın söyleniş biçimiyle; bûke), Kök Türkçe bir sözcük olan buke... Gelin, gelinlik kız, güzel kız gibi anlamlara geldiği söylenir. Yine bilge, bilgili, uslu (akıllı) gibi anlamlara geldiğini de biliyoruz. Büke, bike gibi söyleniş biçimleri de vardır. Özellikle milliyetçi ve/veya Ülkücü kesimlerin, kızları için en çok tercih ettiği adların başında gelmektedir. Yanınızda, yörenizde mutlaka bir Aybuke'ye (Aybüke/Aybike) rastlamışsınızdır.
Ez piçûk im, ne bûk im.
Ben küçüğüm, gelin değilim.
(...)

Bu haber 131 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sosyal Medya

Gazeteciler ADALET gibi, Herkese GEREKLİ!

Gazeteciler ADALET gibi, Herkese GEREKLİ! Edirneliler YARDIMLAŞMA grubunda, SOSYAL Paylaşım yapan hemşehrim Cengiz SÜLÜŞ'ten bir alıntı yaptım O'da İ...

Yahya KAPTAN'dan Alınan ÖYKÜNÜN, Arkadaşı Yücel ORAYLI'nın Sosyal MEDYA Paylaşımından!

Yahya KAPTAN'dan Alınan ÖYKÜNÜN, Arkadaşı Yücel ORAYLI'nın Sosyal MEDYA  Paylaşımından! "Yahya KAPTAN'dan Alan Yücel ORAYLI Sosyal MEDYA Paylaşımından!" bizde alıp buraya koyduk, konusu "Trakya kasab...
YAŞLANINCA YAPILMAYACAKLAR LISTESI!06 Temmuz 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi