Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
Foto HaberK.KoşullarıKünyeReklamTP - PH Arşiv

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

ÇEŞİTLİ RESMİ ve SİVİL Kurumlardan; 1 MAYIS Mesajları!

ÇEŞİTLİ RESMİ ve SİVİL Kurumlardan; 1 MAYIS Mesajları!

Tarih 02 Mayıs 2020, 15:19 Editör TekirdağPOSTASI

Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan AYGUN ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" dolayısıyla YEREL Politikacı olarakayrıca; ÇEŞİTLİ Kurumlardan; TNKÜ ile STK'lardan TÜSİAD, "1 MAYIS Mesajlarını" KAMUOYUNA duyurmak üzere, YEREL Medyaya servis ettikleri gibi, aynı mesajların da, kendi WEB Resmi sitelerinde de, yayımlandığı görüldü... Pha/S.paşa-TEKİRDAĞ/YERELHaberMERKEZİ-Yerel-MEDYA-Politika/Türkiye

ÇEŞİTLİ RESMİ ve SİVİL Kurumlardan; 1 MAYIS Mesajları!
Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan AYGUN ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" dolayısıyla YEREL Politikacı olarakayrıca; ÇEŞİTLİ Kurumlardan;  TNKÜ ile STK'lardan TÜSİAD,  "1 MAYIS Mesajlarını" KAMUOYUNA duyurmak üzere, YEREL Medyaya servis ettikleri gibi, aynı mesajların da, kendi WEB Resmi sitelerinde de, yayımlandığı görüldü...

"YAŞASIN 1 MAYIS!" başlığı ile KAMUOYUNA servis edilen, CHP Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan AYGUN'un mesajı şöyledir:
"Tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlarım. Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’a ne yazık ki Kovid-19 salgını sonucu iş güvencesinin kalmadığı, işsizliğin patladığı ve emek sömürüsünün yoğunlaştığı süreçte girmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.
Türkiye AKP iktidarında; iş güvenliği, güvencesiz üretim ve meslek hastalıkları bakımından dünyanın en kötü siciline sahip ülkeleri arasında iken, Kovid-19 salgını sonrasında bu tablo daha da vahim boyutlara sıçramıştır.  2020 yılına 4.5 milyon işsiz ile giren Türkiye, Kovid-19 salgınının yarattığı yeni işsiz dalgası sonucu daha dramatik günler yaşamaya başlamıştır. Resmi rakamlara göre işsizlik oranı yüzde 13.8 iken gerçekte bu oranın yüzde 21.1, geniş anlamıyla işsizliğin yüzde 24.8 olduğu tahmini yapılmaktadır.
Salgın sonrası işsiz kalan kesime dönük gerekli tedbirler alınmamış, kısa çalışma ödeneği tüm kesimleri kapsayacak şekilde işletilmemiş, İşsizlik Sigortası Fonu tüm işsizlere uygulanmamış, işverene tanınan ve aylık 1179 TL olarak belirlenen ücretsiz izin seçeneği de işçileri açlığa mahkûm etmiştir.
Başta hekim ve hemşireler olmak üzere salgını bastırmak üzere aylardır ailelerini göremeden ve yoğun mesai altında çalışan tüm sağlık çalışanlarının maaşlarında yeterli iyileştirme yapılmamış ve Kovid-19 enfeksiyonuna yakalanmamaları için gereken önlemler alınamamıştır. Sağlık çalışanlarının salgınla mücadele ederken virüs kapması,  meslek hastalığı olarak kabul edilmemiştir.
Salgın sonrası mesaisi ve iş yükü artan market ve kargo çalışanlarına Kovid-19 riskine karşı hijyen koşulları sağlanamamış, insani çalışma düzeni getirilmemiş, işverenin insafına bırakılmışlardır.
İşyerleri kapatılan esnafa faizsiz kredi sağlanamamış, burada çalışan işçilere iş güvencesi getirilmemiştir. Salgın sürecinde gıda güvenliğini sağlayan çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tüm borçları 1 yıl faizsiz olarak ertelenmemiş, 2019 yılı tarımsal desteklemeleri halen ödenmemiş ve 2020 yılı tarımsal destekleme tebliği açıklanmamıştır. Mevsimlik tarım işçilerinin koşulları iyileştirilmemiş, Kovid-19’e karşı gerekli önlemler alınamamıştır.                           
Dünya Çalışma Örgütü (ILO), İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaşılan en büyük krizin yaşanacağını, dünya genelinde tam zamanlı olarak çalışan yaklaşık 200 milyonu aşan kişinin işsiz kalacağını açıklamıştır. Ticaret, konaklama ve gıda hizmeti sektörlerinde büyük daralma yaşanacağını kaydeden ILO; yoksulluk sınırındaki kitlelerin artacağı uyarısını yapmıştır. Kovid-19 salgınına AB ülkelerine göre çok daha kötü bir ekonomik tabloda yakalanan Türkiye’de sıkıntıların katlanacağı ve işsizliğin tırmanacağı açıktır. Fabrikaların kapasite kullanım Nisan’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.1 gerileyerek yüzde 61.9’a düşmüştür.
Türkiye’nin salgın sonrası yüzde 5 küçüleceği tahminleri yapılırken, bu ortamda istihdam imkânlarının daha da kısıtlanacağı ortadadır.
Eşitlik, kardeşlik ve adaletin egemen olduğu, emeğin karşılığını aldığı, salgın ve sömürünün olmadığı bir dünyada yaşamak dileği ile 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlarım.  Her zaman emeğin yanında olacağımızı, işçi kardeşlerimizin haklı taleplerine destek vermeye devam
edeceğimizi belirtirim. Yaşasın 1 Mayıs!"
Dr. İlhami Özcan AYGUN
CHP Tekirdağ Milletvekili
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kadir Albayrak, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun
1 Mayıs, emeğin, emekçinin, alın terinin, yardımlaşma ve dayanışmanın günüdür. (...)
(...) Haksızlık, eşitsizlik ve adaletsizliğin olmadığı, tüm emeklerin karşılığını bulduğu güzel günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyorum."

Kadir ALBAYRAK
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı
"Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN’in ‘Emek ve Dayanışma Günü’ Mesajı" başlığıyla, KAMUOYUNA sevk edilen MESAJ kısaca verilmiştir:
"Milletimiz için alın teri ve emek kıymettir ve değerdir. Çünkü bizler insana değer veren, emeğe saygı duyan ve alın terini hep öncelik bilen bir anlayışa sahibiz. Bundan dolayı, çalışanların sosyal haklarının korunarak, sağlık ve iş güvenliğine dair kanun ve kurallara uyulması, en az iş ahlakı ve etiğe riayet edilmesi kadar önemlidir. (...) 
Prof. Dr. Mümin ŞAHİN
Rektör
"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü Kutluyoruz" başlığıyla; 30.04.2020 tarihli  ve TS/Kİ-BÜL/20-17 sayılı, TÜSİAD bülteninde de, şunlar dile getirilmiştir:
"Çağdaş bir demokrasi ve müreffeh bir toplum için emeğe ve sosyal haklara verilen önem temel bir göstergedir. (...)
(...) İfade özgürlüğünün önemli simgelerinden olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.
Ayrıntısına BAK1: http://https://tusiad.org/tr/basin-bultenleri/item/10567-tusi-ad-dan-1-mayis-emek-ve-dayanisma-gunu-mesaji

Bu haber 104 defa okunmuştur.

Twitter  Facebook  Google  Delicious  FriendFeed  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye

Tek Trakya İLLERİNDE, İstatistiklerle AİLE, 2019

Tek Trakya İLLERİNDE, İstatistiklerle AİLE, 2019 Türkiye İstatistik Kurumu Edirne Bölge Müdürlüğü İstatistikle Aile, 2019 bülteninden yararlanarak “İstatistiklerle ...

Tekirdağ; 26. İL Hıfzısıhha ve 19. İL PANDEMİ KURULLARI Kararlarına Düzeltme!

Tekirdağ; 26. İL Hıfzısıhha ve 19. İL PANDEMİ KURULLARI Kararlarına Düzeltme! Tekirdağ İL'ine Giriş Çıkış YASAKLARI 04 MAYS 2020'ye kadar Uzatılan, 31 İLDEN Biri TEKİRDAĞ'da alınan ...
Çocukluğumdaki Adnan Menderes03 Haziran 2020

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

Şans Oyunları

booked.net

Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2018 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi