Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Şerif Beysalan ve Termik Santral

Hasan ERGE

03 Temmuz 2013, 17:10

Hasan ERGE

45 yıllık kalem ustası Şerif Baysalan ciddi gazeteciler, ciddi araştırmacılar kimlerdir diye bir sıralama yapılsa tereddütsüz ilk üçte yerini alır. Ona saygım, takdirim, güvenim hayranlık noktasında olup hemşerim olması da ayrıca övüncümdür. Yazılarını “ Gözden ekser kaçsa Gözlük gösterir” Köşesinde kaleme alan Baysalan, “ Haberin içinden” Başyazılarıyla da büyük saygı uyandırmaktadır. Baysalan'da onu - bunu gücendirme endişesi yoktur, bildiğini dobra yazar, bu yönüyle “ toplumcu” yaklaşımla ucu nereye varırsa kalemini oraya kadar götüren cesarete her zaman sahiptir. Bu özelliğinden ilham alıyorum.
Bunları niye yazdım? Halk olarak galiba çok şeyi kaçırıyoruz. Batı Yakasının son sayısını okuyunca, bunu fark ettim, endişeli noktalara değiniyor. Doğru ise vahimdir, yanlış ise valilikten bir açıklama zaten gelir. Sayın valimiz gerekli gördüklerini basınla paylaşıyor, ama paylaşmadıklarını sanırım pek gerekli görmüyor ki bu olay yerel basınla paylaşılmadı. Ben, o gazetedeki pek çok ayrıntıyı burada ele alacak kadar yerim yok. Ama Termik Santralin M. Ereğlisi’nde kurulacağına dair kanaat uyandıran şu bölümünü sizlerle paylaşarak asıl konuya giriş yapmak istiyorum, Batı Yakası (640) Manşetinde şunları okuyoruz:
“ İMP’nin Marmara Ereğlisi’nde ‘Film Platosu’ Öngördüğü alana ‘Termik Santral’ yapılıyor
“TUT KELİM PERÇEMİNDE!” 
Aynı sayının Başyazısı da Vali Beye yazılmış, “ Bunun bir açıklaması olmalı Sayın Vali…” Diyor. Konu özetini açmak için manşet spotunun üç paragraflık ikinci bölümü ele alayım:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Malkara ve Marmara Ereğlisi’nde Termik Santral kurulmasını kolaylaştırmak amacıyla ‘ Trakya’ya girmesi yasaklı sektörler’ arasında yer alan ‘ Kömüre Dayalı Termik Santraller’ plan notunda ‘ Bu planda -Enerji Depolama ve Üretim Alanları- belirlenen alanlar hariç’ şeklinde bir değişiklik yapılması talebinde bulundu ve bu plan değişikliği talebi 5 Haziran 2013’de askıya çıkarıldı.Askı süresi 6 Temmuz 2013 tarihinde doluyor.
Buradan şu anlamı çıkarıyor Baysalan: “Marmara Ereğlisi’nin planında ‘ Enerji depolama ve üretim alanı’ görülmesi, santralin burada kurulacağı anlamına geliyor.”
Batı Yakası Termik santralin Marmara Ereğlisi’nde kurulmasını sakıncalı bulduğunu kaynaklarıyla anlatmaya çalışırken aklıma her zaman Tekirdağ’ın yumuşak karnı olan “ Güçlü siyaset” vurgusu geliyor. Bizim; uyanık, bilgili, cesur milletvekillerine ihtiyacımız var. Bizim Tekirdağ’ ı avucunun içi gibi bilen, gören, takip eden teşkilat başkanlarına ihtiyacımız var. Bizim saygın yerel basına ihtiyacımız var. Bizim tüm bunları bir araya getirip tartıştıran güçlü mekanizmalara ihtiyacımız var. Ve haliyle Tekirdağ halkına saygılı, hürmetli idarecilere de büyük ihtiyaç var. Bugün burada bizimle olan yetkililer, 3-4 sene sonra olmayacaktır. Onun için o ‘geçiciler’ bu toprağa ne ektiklerini bilmezlerse bedelini torunlarımız bile ödeyemez.
Bu atmosfer içinde konuları el aldığımda Ben, iktidar cihetinden Tekirdağ’da “ güç budur” diyeceğim bir odak noktası maalesef göremiyorum! Yegâne yetkili Kambur mu, Akbulut mu, Yemişçi mi daha baskın, Şentop mu, Vali mi etkili? Yerine göre hepsi ayrı güç, kabul, ama alan dışına çıkışlardan dolayı akıllar, mantıklar da karışıyor mu? Karışıyor elbette; bu sebepten dolayı önde olanın kim olduğuna dair cevabı vermek hem zor, hem tahmin dışıdır.
Yeni yaşanmış bir olayı iddiama misal vermek istiyorum: İl Başkanı Ahmet Kambur, (x) işletmesine kestiği yüklü para cezadan dolayı Çevre Müdürünü Bakanlığa aldırıyor, Müdür, müşavir kadrosunda iken, istifa ederek Kurumundan ilişiğini kesiyor. Vali Bey de onu burada bir Çevreci şirkete genel müdür yapıyor. ( Duyuma göre, Şirketin başkanı da Vali)
Burada bir terslik olduğu belli; ya gönderilmesi yanlıştı, ya getirilmesi; onun takdirini okuyucularımıza bırakalım. Ancak, bu tür gelgitlerin siyasi disiplini bozduğu bir gerçektir. Ahmet Kambur başka bir ile İl Başkanı olarak atanamayacağına göre “getiren güç” birçok riski göze almış demektir. Olayla ilgili Bana intikal eden bilgi bu doğrultudadır. Doğru ise yazımız bu, yanlış ise düzeltmelere her zaman açığım. 
Termik Santral konusunu işleyen Şerif Baysalan, bu haberciliği ile bizlere yeni ufuklar açmıştır; kutluyorum.

Bu haber 1822 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Kırklareli POSTASI Müstakil Olmalı..!29 Aralık 2015
Kırklareli POSTASI Müstakil Olmalı..!29 Aralık 2015
Kırklareli POSTASI Müstakil Olmalı..!29 Aralık 2015

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Atatürk Köşesi


Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2017 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu