Portakal Haber Ajansı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HABER ARA


Gelişmiş Arama

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

ÖNEMLİ LİNKLERNöbetçi Eczaneler

Tekirdağ ŞEHİR VE KÜLTÜR SEMPOZYUMUNDAN...

Mert M.Portakal

29 Kasım 2015, 00:50

Mert M.Portakal

Gazeteci Yazar Şerif BEYSALAN (Sosyal Paylaşımından alınmıştır)

"TEKİRDAĞ ŞEHİR VE KÜLTÜR” SEMPOZYUMU’unda Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol’un konuşması:

"Derneğimiz yaptığı “Tekirdağ Şehir ve Kültür” sempozyum çalışması ile şehrimizi tanıma, kültürel mirasını koruma bilincinin oluşmasını, binlerce yıl evvelinden anlatıla gelen, sonsuz geleceği daha iyi görebilmemizin sağlanmasını, yapılan kültürel etkinliklere katılım alışkanlığının sağlanmasını yani bir bütün olarak Tekirdağ şehir kültürünü toplumumuza kazandırmak istiyoruz.

Tüm yöneticilerimizle birlikte Tekirdağ’ımıza hizmet etmenin azim ve gayreti içinde olup, Tekirdağ’ımızın gelecek tasavvurunu oluşturabilmek ve eşsiz potansiyelini kazanımlara dönüştürülmesi yolunda çalışmalarımızı da sürdürmek istiyoruz. Son derece karakterli, kişilik sahibi ve gelecekten ne beklediğini bilen Tekirdağ halkı, kendine güvenen, nezaket, saygı, görgü gibi kurallara son derece bağlı olup, medeniyet, şehir, kültür, kalite gibi kavramlarının da yaşanmasını, içselleştirilmesini ve gerektiği gibi yaşamayı arzu etmektedirler. Ancak tarıma dayalı Tekirdağ ekonomisi, hızlı bir şekilde sanayileşmesi sonucu, ilçelerimizin demografik yapısı, aşırı büyümeleri şehir kültüründe bir dağınıklık, kültürel bir sorun meydana getirmiştir. Bu durum maddi yaşantımızda da hızlı bir değişime sebep olurken, manevi ve kültür hayatımızla uyumsuzluğu da beraberinde getirmiş bulunmaktadır.

Şehirler sahip oldukları kültür varlıklarıyla tanınırlar. Tarihi eserlere ve binalarına bakarak da o şehirde tarihin izdüşümünü görmek mümkündür. Şehrin görünümü ile diğer şehirlerden ayırmak, özgün kültürünü ve insanını tanımak zor değildir. Kültürel mirasın farkında olan toplumlar, kültürel zenginliklerini korudukları gibi ait oldukları mekanları da gözeterek geleceğe aktarma bilinci gelişmiş kişilerden oluşmaktadır. İşte kültürel varlıklarını koruyan toplumlarda da aidiyet duygusunun güçlendiği ve geleceği yapılandırmada yaratıcı düşüncenin de geliştiği ve şehirli olma bilincinin arttığı görülmektedir. Yaşam alanları geliştirildiği, güzelleştirildiği ölçüde yaşanılan yerler daha fazla benimsenmeye ve ona sahip çıkma isteğini de arttırmaktadır. Güzel ve modern bir şehir, ortak bir kültürü daha rahat oluşturur, yaşam kalitesini yükseltir, şehirde sağlık, huzur, sükun, saygı ve sevgi artar, kültürel miras bilincini yaratır ve şehirlilik bilincini de geliştirecektir.

Bir “Dünya Şehri” olma yolundaki Tekirdağ’ımız köftesiyle, peynir helvasıyla, bağlarıyla, karpuz ve kavunu ile tanınıyor olsa da, uluslar arası sembolleşmiş, evrensel boyut taşıyan tarihsel ve kültürel değerlerimiz de insanlığın hizmetine sunulmalıdır. Ayrıca şehrimize bir sıfat eklenmesinin de önemi büyüktür. Kültür şehri Tekirdağ, Pehlivanlar Şehri Tekirdağ gibi. “Dünya Şehri” olmaya bunların da yeterli olmadığını görüyoruz. Türkiye’den ve dünyadan bilinen, tanınan önemli kişileri şehrimize çekebilecek cazibe merkezlerinin de meydana getirilmesi gerekmektedir. Yöneticilerimizin bu hedefe ulaşabilmeleri içinde uzun vadede, sürdürülebilir bir plan ve program dahilinde çalışmalarını dilemekteyiz.

Hiç şüphesiz bu çalışma bir kitap halinde toplanarak Tekirdağ’ımızda kültürel bir boşluğu dolduracak ve muhafaza edecektir. Şehrimizi anlama ve anlatmada, geleceğini inşa etmede de bizlere ve araştırmacılara yardımcı olacaktır. Kaynak bir eser olarak da kitabımız kütüphanelerde ve kitaplıklarımızda yerini alacak, Geçmiş dönemlerden gelen sanat yapıtlarını korumak ve gelecek kuşaklara aktararak, şehrin kültür tarihi içinde konumlandırılan değerlerimizi muhafaza ederek hatırlatacaktır.

Yaptığımız bu sempozyum ile bir çok bilgiler paylaşıldı. Fakat anlatılacak bilgilerin bitmediğini, Tekirdağ’ımızın tanıtımı için yeterli olmadığını da biliyoruz. Mesela; Tekirdağlı tarihi kişiler, mahallelerimizin isimleri, cadde ve sokak isimleri nasıl verilmiştir? Tarihi eserlerimiz nasıl yapılmıştır? Türbelerimiz, Hükümet binası, Eski vali konağı ve belediye binalarının vs. içinde sakladıkları tarihi ayrıntıları, Tepe değirmenleri, Ördekli Dere, Takavur ağzı, Kömür pazarı, tekke çeşmesi, papaz çeşmesi, soğuk kuyu, kanlı dere, kale içi ve surlar, Kral yolu, Hayrabolu’da Terazi Çeşme Sokak, Develer Çeşmesi, Leylek Çeşme ve bayırı gibi nice yerlerin bir hikayesi vardır. Ulaşım nasıl yapılıyordu? Halk arasında anlatılan hikayeler, efsaneler, bütün ilçelerimizdeki bilinmeyenler de dünü ve bugünü ile anlatılmalıdır.

Onun içindir ki, incelenmesi gereken, bu sempozyumda fark edemediğimiz yönleri de ortaya çıkarabilmek için sempozyumların farklı kültürel konularla her yıl devam etmesi gerektiğine inanmaktayız. 2016 Yılında yapılacak sempozyum için Tekirdağ’a dair sözü olan katılımcıların tebliğ konularını bugünden itibaren bekliyoruz.

Yaptığımız ve bundan sonra da yapacağımız çalışmalarla Tekirdağ’ın bilgi envanteri tutulmuş ve kayıt altına alınarak gelecek nesillerimize teslim edilmiş olunacaktır. 26.11.2015"
 
 

Bu haber 1823 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Kırklareli POSTASI Müstakil Olmalı..!29 Aralık 2015
Kırklareli POSTASI Müstakil Olmalı..!29 Aralık 2015
Kırklareli POSTASI Müstakil Olmalı..!29 Aralık 2015

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

ANKET

SANAL BASIN'ın İnternet Tiraj Değerlendirmelerini İnandırıcı Buluyormusunuz? SANAL BASIN'ı Ne Kadar Önemsiyorsunuz?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Atatürk Köşesi


Dost Siteler

sanalbasin.com uyesidir Toplist25
Twitter Facebook

Tüm hakları Portakal Haber Ajansına aittir kaynak belirtilmeden yazı ve görsellerin kullanılması yasaktır (c) 2013..2017 | Powered by SoykanSoft
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu