Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Kobi’lerin Umudu Olan Kosgeb, Halen Umut mu?


Açıklama: "Biz KOSGEB olarak projelere ciddi rakamlarla destek oluyoruz. KOBİ’lerimize ar-ge yapın, kendi ürünlerinizi geliştirin, biz de size destek olalım diyoruz. " diyen Tekirdağ Kosgeb Müdürü Özay Cebeci'yle Özel olarak görüşen Tekirdağ Postası'nın Ropörtajı. (...) PHA/Tekirdağ/Özel Haber
Kategori: Ekonomi
Eklenme Tarihi: 07 Ağustos 2013
Geçerli Tarih: 22 Ekim 2020, 03:49
Site: Portakal Haber Ajansı
URL: http://www.portakalhaber.com.tr/arsiv/haber_detay.asp?haberID=882


Kobi’ lerin Umudu Olan Kosgeb, Halen Umut mu?

TekirdağPostası/Özel/Haber Merkezi
Manşetimize aldığımız Kosgeb’ i tanıyalım, faaliyetlerinden Kobi’leri haberdar edelim istedik ve Kosgeb Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü Uzmanı Nazım Özkan TATLI’ ya konuyu açtık. Sağ olsun, kendileri bize yardımcı olup, Kosgeb Müdürü’müz Özay Cebeci’nin Muhasebede görevli, ayrıca Asistanlığını yapan, Nihal BİLER’ den uygun bir görüşme zamanı (randevu) almamızı sağladı. Nitelikli Eleman olarak görevli Yasin AKKUŞ’ un da gayretleriyle ortaya bu söyleşi çıkmıştır.

Tekirdağ Postası: Karşılama ve karşılıklı hal hatır sormadan sonra ilk sorumuzu yönelttik. Özay bey, bize Kosgeb Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nün kısaca neler yaptığını söyleyebilirsiniz?


Özay Cebeci KOSGEB Müdürü:
KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü olarak bölgemizde Girişimciliği geliştirmeye ve KOBİ’lerin büyümesi, kurumsallaşmasına yönelik faaliyetler yürütüyoruz. KOBİ ve Girişimcilerin geliştirilmesi için finansal hibe ve faizsiz kredilerle teşvik uygulamaları gerçekleştiriyoruz. :
Geçen yıldan bu güne; Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına katılımdan ve sonuçlarından Memnun musunuz?

: 2012 ve 2013 yıllarında 1200’ün üzerinde girişimci Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alıp sertifikalandırılmıştır. Bu girişimcilerden 139’u İşyerlerini açarak Müdürlüğümüze Yeni Girişimci Desteği için başvurmuştur. Uluslararası standartlara göre %5’in üzerinde başvuru başarılı görülürken bizdeki  %10’un üzerindeki başvuru oranı gayet iyi olsa da artmasını arzu etmekteyiz.

: Biz Yerel Basın’ ında Teknik-mali-ekipman olarak desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Destek açısından İlan verme dışında, Abone olmak veya diğer konularda destekleriniz var mı?

: 2007/3 Sayılı Başbakanlığın Tasarruf Tedbirleri konulu genelgesinde, bazı makamlar dışında kalan kurumların gazete alamayacağına dair net ifadeler vardır. Bu genelge kapsamında KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü olarak günlük/haftalık/aylık veya yıllık herhangi basın yayın organına abone olmamız mümkün değildir.  Ancak bu yerel ve ulusal basını takip etmediğimiz anlamına gelmiyor. KOSGEB Başkanlığımızın anlaştığı medya takip kuruluşları yerel ya da ulusal basında KOSGEB’e dair haberleri Başkanlığımıza ve dolayısıyla bize iletmektedir. Bunun yanında bazı yerel basın yayın organları süreli yayınlarını ücretsiz olarak Müdürlüğümüze ulaştırmaktadır.
KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü olarak yerel basın organlarıyla devamlı irtibat halindeyiz. Onlar da bize dair haberlere sürekli olarak yer veriyor. Biz de büyük ölçüde KOBİ olan yerel basın organlarının gelişmesine KOSGEB destekleriyle katkı sağlıyoruz. 

: 2013 Yılının 3. Çeyreğindeyiz, bölgemize baktığımızda ne görüyorsunuz? Neler Öneriyor sunuz ?

: 2013 yılında Dünya ekonomilerinde yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen Ülkemizde ciddi bir ekonomik daralma oluşmamıştır. Böyle bir daralma olduğu zaman KOSGEB elindeki Kredi Faiz desteği gibi enstrümanları kullanarak piyasayı rahatlatma imkânı vardır. Ülkemiz için olumlu gözüken bu tabloda Tekirdağ için daha da çok fırsat vardır. Ağır sanayi ve devamlı dalgalanma eğiliminde olan tekstil sanayi yerini katma değeri yüksek, niteliği yüksek işletmelere bırakmaktadır. Bu da hem sanayinin çevre üzerindeki baskısını azaltmakta ve hem de nitelikli iş gücünü bölgeye çekmektedir. Tekirdağ’ın büyükşehir olması da KOBİ’lerimiz için kaçırılmayacak fırsatlar doğurmaktadır. Bu süreçte KOBİ’leri daha kuruluş aşamasında desteklemeye başlıyoruz. İşletmeleri; kurumsallaşmaya, kalite arttırmaya, ar-ge yapmaya teşvik eden hibe desteklerimizle bölgedeki KOBİ’lerin dolayısıyla bölgenin büyümesine katkı sağlıyoruz.

: Ar-ge Konusunu kurumsallaşma açısından önemli buluyoruz, bunu biraz daha açabilir mi yiz ?

: Burada KOBİ’lerimiz için Ar-Ge’nin önemini özellikle vurgulamak istiyorum. Yırtıcı küresel rekabet ortamında işletmelerimizin rekabet avantajlarını koruyarak ayakta kalabilmeleri için mutlaka Ar-ge ve inovasyona ilişkin projeler üretmeleri gerekiyor. Biz KOSGEB olarak projelere ciddi rakamlarla destek oluyoruz. KOBİ’lerimize ar-ge yapın, kendi ürünlerinizi geliştirin, biz de size destek olalım diyoruz.  Ar-Ge projelerine %75 oranında, 1.000.000 TL’yi bulan hibe ve geri ödemeli destek veriyoruz.

: Daha çok sohbet edip, sizin değerli görüşlerinizden faydalanmak isterdik, ancak gazetenin yeri dar. Bize her zaman gerekli açıklamalarınız için ulaşabilirsiniz. Bu ilk görüşmemiz olsun ama, son olmasın temennisiyle, sözlerinizi nasıl tamamlıyorsunuz?

: Tekirdağ Postası Gazetesi Okurlarının ve Bölgemiz KOBİ’lerinin Ramazan Bayramını en içten dileklerimizle kutluyor hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

: Müdürümüzün dilek ve temennilerine bizde katılıyor, Ramazan Bayramınızı Kutluyoruz. Son söz olarak da, Müdürümüzden; Kobi’leri Kurumsallaşmaya çağıran, kollektif çalışmayı öneren, İşbirliği ve güç birliği projelerinden bahsetmek, bölgemizden veya Türkiye’den örnekler göstermek üzere açıklayıcı, yüreklendirici yazılı veya sözlü çalışmalarını en kısa zamanda bekliyor, teşekkür ederek huzurunuzdan ayrılıyoruz.Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster